Въпрос за прясното мляко

  • 481
  • 7
  •   1
Отговори
  • СВИЩОВ
  • Мнения: 556
От няколко дни чета за прясното мляко ,но това което ме интересува не можах да го разбера. Синът ми яде кисело мляко,прясно мляко е ял и яде в кремчетата от кухнята.Това дали означава че няма алергия към него. Въпросът ми от кога мога да му давам да пие чисто прясно мляко?
На другият въпрос който имах - Мога ли да му дам домашно козе мляко ? -отговорих си че е по добре да изчакам,но до кога? Вие как бихте ме посъветвали ?

# 1
  • София
  • Мнения: 3 249
В детските кухни не винаги използват прясно мляко, а сухо!

По принцип прясно мляко в чист вид го дават след годинка, моята педиатърка даже каза, че съм избързала и било добре да се изчака до година и 3 месеца.


За козето не мога да коментирам, защото ние такова не пием и не купуваме, но имаше спорове около това доколко е безопасно да се дава домашно мляко. Ако не си сигурна за чистотата при доене, съхраняване и т.н., а също и дали животните са преминали всички нужни ваксинации и прегледи.

Аз лично домашно месо и мляко не бих дала, купувам от магазина и се надявам, че поне елементарните задължителни правила за чистота и безопасност на продуктите са спазени Peace

# 2
  • СВИЩОВ
  • Мнения: 556
В детските кухни не винаги използват прясно мляко, а сухо!...........
В нашата кухня кремовете се правят изцяло с прясно мляко(с малко водичка вътре).Това го знам от готвачката им.
......... Ако не си сигурна за чистотата при доене, съхраняване и т.н., а също и дали животните са преминали всички нужни ваксинации и прегледи.
Баба ми се занимава с доене ,съхранение и..........,а тя е много, как да се изразя и аз не знам -обича всичко да и е чисто, подредено ,иска всичко да е отлично

# 3
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Дава се задължително след годинка, аз дадох на 1г. и 3 месеца. Давала съм и домашно от проверен източник с отлична хигиена!  Peace

# 4
  • Мнения: 27 524
Да, няма алергия и да, може да даваш спокойно.
Относно домашното - малко съм скептична, предвид  това - сигурна ли е хигиената, чистота на храненето и на самото животно, на събраното мляко...  Confused
По принцип козето е едно от най най хубавите и подходящи млека за захранване, чисто е, нискомаслено и полезно. Изварявай добре и тогава давай  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 3 249
Щом имаш доверие на източника на млякото - давай! Peace

# 6
  • Мнения: 2 131
Записвам се да следя темата, защото днес си мислих точно по този въпрос. Разбира се, моят син е само на девет месеца и все още нямам намерение да давам прясно мляко. Но се чудих дали веднага след годинката може или трябва да се изчака още. Понеже аз самата много обичам прясно мляко и смятам, че е изключително полезно. Така че мненията ще ми бъдат интересни.  Laughing

# 7
  • София
  • Мнения: 15 219
Мисля, че няма алергия.
Чисто прясно мляко може да се даде след навършване на 1г.

По въпроса за козето мляко, за втори път тези дни цитирам този пост  Grinning

Козето мляко е много близко т.е най- близко по състав до майчиното мляко. Разбира се като сравнителна характеристика между млякото на домашните животни / крава, овца, свиня кучка, котка, кобила/ Когато бях студентка/ветеринарна медицина/ сме сравнявали състава...наистина е много близко по състав, но има и друг момент...замърсяването на козето мляко. То може да се избегне само чрез стерилизация, но пък тя разрушава някой ценни съставки..така че по добре е да се дава АМ който е специално пригоден и всичко това е предвидено

За себе си съм решила-на детето си не рискувам да давам продукти от домашни животни, които не са минали през санитарен контрол. Дори и произходът да е от собствената баба.
Свекър ми гледаше крави, когато Иво още беше бебе. Слава Богу, заряза този "бизнес". Не посмях да дам от неговото мляко, въпреки уверенията на бабата, че кравите са ОК. Минават на ветеринарен преглед веднъж на 6м. А ако се заразят с нещо една седмица след пергледа? Колкото и да заплакват разните кофи и шишенца, в които доят и съхраняват млякото, мисля, че са далече от онази хигиена, която смятам за пиремлива.

Общи условия

Активация на акаунт