Нишесте или царевично брашно?

  • 24 956
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 596
Здравейте,
от 2 дни чета за киселите.
На едно место пише че се прави с нишесте ,а на друго с царевично брашно.
Та въпросът ми е такъв.Отивам в магазина и купувам обикновено нишесте,няма за бебета?
Или царевично брашно?
Но те нали съдържат глутен или?
Колко месеца трябва да са минали от захранването, за да дам глутен и респективно кисел?
Мерси Heart Eyes

# 1
  • София
  • Мнения: 15 215
Кисел се прави с нишестен крем, а той се приготвя с нишесте. Така че-купуваш натурално нишесте. Продава се в малки пакетчета, там, където се продават и всички останали десертни нишестета, кремчета на прах, пудинги......
Пише си, че е натурално. Купувала съм такива на Прима и на Биосет.

Царевичното нишесте не съдържа глутен.

Не знам кога си започнала да захранваш. Аз въведох храните в тази последователност: зеленчуково пюре-плодово пюре-каша-кисел. Въвеждах по един тип храна на всеки месец, но съм от рано захранилите  Confused. При по-късно захранване може и да не чакаш да минава цял месец.

Глутен се въвежда след навършваен ан 7 месеца.

# 2
  • Мнения: 27 524
Казано честно - бебето няма нужда нито от нишесте, нито от брашно. Има си толкова много други и сто пъти по-полезни неща  Simple Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 15 215
Ох, Блонди, ще ме умориш с тая твоя категоричност някой път.  Joy

Нали и инстантните каши са пълни с брашна и нишесте.
Какво е нишестето, според теб?
Бебетата нямат нужда от зърнени храни, така ли?
Или можеш да посочиш нещо, с което е вредно?

Кои са другите "100 пъти по-полезни неща" и как го измери това "100 пъти"?  Grinning Дай формулата, по която го сметна това "100".  Peace

Ще цитирам Косе Босе, чиито мнения много уважавам:

За какво ти е този кисел по-точно....това е най-безмисления и не полезен десерт изобщо....
Не виждам нищо лошо в кисела през първите месеци от захранването:
- Нишестето/киселът е подходящо за хора с чувствителна храносмилателната система: то е част от диетите, които щадят стомашната лигавица. Чистото нишесте не е нито химически, нито механичен дразнител за стомаха.
- Киселът е алтернатива на кашите в началото. След въвеждането на глутена киселът има добри заместители.
- Киселът се приготвя наполовина с плодове и ако се добави кърма/АМ, всъщност се получава млечно-плодова каша с полезна хранителна стойност. Без захар, разбира се.
- Ако се ползва царевично нишесте в началото – това е добър начин за въвеждане на царевичен продукт на подходящата възраст (примерно 7-8 месеца). Както е обяснила Nikki, един продукт се счита за въведен независимо под каква форма е предложен (каша, зърно, нишесте, добавка в пюре).
- Много от готовите кисели са със сухо мляко. Може да се приготвя и вкъщи от натурално царевично нишесте, става бързо и вкусно. Остава детенцето да го хареса.

Предлагам кисел много рядко: 1 път седмично или 3-4 пъти в месеца. Например когато на обед съм предлагала по-целулозни зеленчуци, късно следобед съм давала кисел за разтоварване на стомаха вместо пълнозърнеста каша (която е полезна, но също така товари храносмилането).
Въпреки че не съм фен на кисела, честно казано се учудвам на тоталното му отричане.


Към това, което е писала Косе Босе, мога да добавя мои аргументи в + на кисела-говоря за домашно приготвените, не за тези "готовите" от пакетчетата (знам, че до скоро ти под "кисел" разбираше точно тях):
Ако се свари 1 мерителна лъжичка нишесте в 150мл вода, към него може да се добавят 4-5 мерителни лъжички АМ.  Значи-с кремчето детето ще приеме еквивалент на 150мл. течно мляко, а от друга страна-няма да го пие, което заради консистенцията на крема е някаква форма на преход към твърда храна.
Така приготвен-киселът е млечно хранене, а млякото е най-подходящата храна за бебетата.
За мен той е добра комбинация между мляко и зърнен продукт и начин в менюто на бебето да се предложат и двете.
Отделно от това е и добавеният плод.

Може нишестените кремчета да не са върха на световната полезност. Да, има други полезни, дори по-полезни храни.
Но в допълнение към всичко, написано по-горе, се сещам и за майки, които са споделяли за нежелание на децата им да ядат каши, например (знам, че твоето дете ги яде всеки ден, но това е твоето дете, а децата са различни). За други-чиито деца се обриват от кашите, въпреки, че нямат АБКМ (примерно). За трети-чиито деца не искат да ядат овесени ядки (пак примерно)-моето бебе беше едно от тях.
И на фона на всичко това-не мога да разбера лишената от аргументи категоричност, с която понякога някой минава през темите за кисела, колкото да заяви-"това не е полезно", или "това е вредно", или "това няма да го давам".  Rolling Eyes

Освен това, не става дума детето да се храни с кисел всеки ден. Той се предлага като алтернатива и за разнообразие. Т.е ако майката иска и детето приема да се храни със "100 пъти по-полезните неща", то ще получи и тях.  Peace




Последна редакция: пт, 18 яну 2008, 11:36 от Vivi

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 1 029
vivi  напълно съгласна съм с теб!
аз не съм привърженик на крайностите,една каша никой не може да каже че е по-полезна от домашен кисел,защото каквото и да пише на опаковката  никой не знае какво има в нея,визирам случая с отровната каша наскоро на пазара,когато купуваме готови продукти просто се доверяваме на производителите.

# 5
  • Мнения: 5 940
Зависи си от детето. Моят син е доста едър и киселите едва ли са най-подходящото. В почти всички готови пюрета има нишесте, пък и плодовете при всички случаи е по-добре да се хапват отделно. Иначе подкрепям vivi, че киселът по начина, по който тя го приготвя, не е вреден и не трябва така крайно да се отрича, както и аз съм склонна да го правя. Спомням си каква гадост предлагаха в училищните столове, с компот. За съжаление още има майки, които правят така кисел за бебетата си.

# 6
  • Мнения: 814
Кисел се прави с нишестен крем, а той се приготвя с нишесте. Така че-купуваш натурално нишесте. Продава се в малки пакетчета, там, където се продават и всички останали десертни нишестета, кремчета на прах, пудинги......
Пише си, че е натурално. Купувала съм такива на Прима и на Биосет.

...........................................
Peace А пък натуралното нишесте може да е царевично и пшенично  Peace

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Има разлика между царевично брашно и царевично нишесте. Както са ти писали в последното няма глутен, така че, ако не си го въвела по-добре прави кисел с него. Натуралното нишесте е пшеничено и в него се съдържа глутен. По правило глутенът се въвежда след 7 навършени месеца.

# 8
  • София
  • Мнения: 15 215
Натуралното нишесте е пшеничено и в него се съдържа глутен.

Има натурално царевично нишесте и натурално пшенично нишесте.
Четох, че има и натурално оризово, но не съм го виждала.

# 9
  • Мнения: 27 524
Ох, Блонди, ще ме умориш с тая твоя категоричност някой път.  Joy

Нали и инстантните каши са пълни с брашна и нишесте.
Какво е нишестето, според теб?
Бебетата нямат нужда от зърнени храни, така ли?
Или можеш да посочиш нещо, с което е вредно?

Кои са другите "100 пъти по-полезни неща" и как го измери това "100 пъти"?  Grinning Дай формулата, по която го сметна това "100".  Peace

Нишестета са пълни с консерванти и вредни Е-та. Определено смятам овесените ядки, грисът и зърнените бебешки каши в пъти по-полезни от нишестето.
Въпросите ти за 100-те пъти ги приемам като заяждане и ги подминавам  Simple Smile
Всеки си има право на мнение, Виви, не виждам да съм казала нещо лошо  Peace Категорична съм за себе си, не давам заповеди във форума  Wink

# 10
  • София
  • Мнения: 15 215
Не се заяждам, Блонди.
Просто това "100 пъти" някак ми увисва във въздуха. Без аргументация е, съгласи се.  Peace

Що се отнася до това: "Нишестета са пълни с консерванти и вредни Е-та."-вероятно имаш предвид разните десертни нишестета. Забележи, обаче, че не говорим за тях, а за натурално нишесте.
Какви консерванти и вредни Е-та съдържа то?


Между другото, много от зърнените бебешки каши също съдържат брашна и нишесте.

Последна редакция: пт, 18 яну 2008, 14:53 от Vivi

# 11
  • Мнения: 1 596
Благодаря Виви,че ми отговори изчерпателно.
Бебето ми е на 7 месеца и 12 дни.Захраних го на 6 месеца.Досега си яде зеленчукови,плодови пюрета,дала съм и каши.Като разбира се постепенно обогатявам менюто с други зеленчуци и плодове.Та понеже срещнах на много места че плодовото пюре не замествало хранене,тъй като съм заместила обедното и следобедното,исках един ден да давам каша а на другия нещо друго,за разнообразие за бебето.
Та прочетох за кисела и реших да питам тук майките Heart Eyes
За да му правя.
Ако се сетите нещо друго пишете Heart Eyesмили майки.

# 12
  • Мнения: 27 524

Добре, добре, не искам да се караме, може и да греша, ок. Аз лично не одобрявам нишестетата, мое си мнение. Всеки е свободен да дава на детето си каквото сметне за добре  Simple Smile
Относно стоте пъти, да, не е заяждане, а подигравка  Laughing Много добре знаеш, че така се казва, нямам предвид 100 пъти, това с формулата беше излишно. Ако бяха написала 4 пъти по-добре, може да ме питаш за формула, но не и за готов израз, който не е буквален, знаеш го.
Както и да е  Hug

# 13
  • София
  • Мнения: 15 215
Не е подигравка, а закачка.  Grinning
Също както когато Никол напише " в целия свят" захранват еди си как.  Peace

# 14
  • Мнения: 232
Бебето ми сега навърши седем месеца. Сигурна съм, че много майки ще ме осъждат но искам да призная, че съм му давала пастичка - такава най-обикновен боклук с нищо полезно вътре. Нашата кака ядеше пред него , и нали е момче ,дадох да опита .Хареса му и почна едно слюнкоотделяне и рев.Не устоях и му дадох половинка , а един ден бабата му дала даже цяла. Е, изкажете се за този мой грях.

Общи условия

Активация на акаунт