ЗАХРАНВАНЕ-домашно приготвени или купени пюрета

  • 1 244
  • 10
  •   1
Отговори
Прочетох много за захранването, но така и не ми стана ясно кога плодовото или зеленчуковото пюре трябва да заменят цяло хранене и дали ще е по-добре аз да ги приготвям.Досега на бебка(5 месеца) съм и давала сокчета от 2 плода и от моркови, а утре мисля да и дам и плодово пюре, но незнам нито кога да и го дам, нито дали аз да го приготвя.И най-вече ме интересува след колко време да въведа и зеленчуковите пюрета.Много се надявам да ми отговорите защото колкото повече чета по темата , толкова повече не ми е ясно как да захраня бебка

# 1
  • Мнения: 27 524
Първо и много важно е да упоменеш на колко месеца е бебето ти.
Плодовото пюре (казват) не замествало хранене. Аз не знам как не замества, при положение, че синът ми изяжда 120гр пюре и след това да искам от него да изяде двойно такова количетво АМ или зеленчуково пюре и той да е на примерно на 7 месеца. Няма начин просто.  Crazy Като яде плодово, измества следващото хранене (независимо какво е) малко по-рано и готово.  Simple Smile
Най-хубави и полезни са пресни и домашно приготвените пюрета. Сокчетата не са подходящи за захранване.  Naughty  Между всяка нова храна е добре да има интервал от две седмици.
Разбирам, че захранването и храненето е много объркващо; но има няколко важни правила - да се захрани най-рано след 4 навършени месеца и най-добре след 6 навършени. Да не се стартира със сок и да има интервал между новите храни две седмици. И да се следва като вкус, желания и интервал бебето  Hug

# 2
  • Мнения: 1 586
Първо въведох плодовото пюре,което беше купено за по- сигурно, но определено не съм захранвала с него.Въведох го между храненията за да свикне с нова консистенция на храната.

След това захраних с зеленчуково,което приготвих сама в къщи - картоф,АМ и малко вода.Определено в началото не му хареса защото не беше толкова сладко колкото плодовото ,което опита преди това но постепенно свикна.
Затова се радвам,че не захраних с плодово,че после още повече щеше да се мръщи на картофа. Flutter

# 3
  • Мнения: 232
Въведох плодово пюре между храненията. В никакъв случай не замества хранене. Напротив, синът ми като че ли огладняваше повече и си искаше основното.

# 4
  • София
  • Мнения: 15 215
Прочетох много за захранването, но така и не ми стана ясно кога плодовото или зеленчуковото пюре трябва да заменят цяло хранене и дали ще е по-добре аз да ги приготвям.Досега на бебка(5 месеца) съм и давала сокчета от 2 плода и от моркови, а утре мисля да и дам и плодово пюре, но незнам нито кога да и го дам, нито дали аз да го приготвя.И най-вече ме интересува след колко време да въведа и зеленчуковите пюрета.Много се надявам да ми отговорите защото колкото повече чета по темата , толкова повече не ми е ясно как да захраня бебка

С плодово не съм замествала хранене. То се дава между храненията. Аз давах чисто плодово пюре само при захранавнето. После го добавях в каша или кисел. Когато съм давала само плодово пюре е било защото по някаква причина нещо в режима на хранене се е разбърквало и съм "запушвала дупките" до следващото "истинско" хранене-за да не прегладнее съвсем или за да отложа малко следващото хранене.

Със зеленчуково пюре се замества хранене. Обикновено-обедното. Аз давах на бебето си млечно-зеленчукови пюрета, домашно приготвени; зеленчуците пасирах в кърма или АМ. В началото на захранването се започва с 1-2 лъжички пюре и се дохранва с мляко. Следващите дни количеството на пюрето се увеличава постепенно, а количеството на млякото-намалява. И така-докато се даде цяла доза пюре. Аз спрях да дохранвам с кърма, когато бебето започна да изяжда пълно бурканче от 190гр. Това за мен е заместено хранене-когато не се налага да се дава АМ или кърма след пюрето. В млечно-зеленчуковото пюре има мляко, така че бебето го получава, макар и в по-малки количества, и с пюрето.

Моето дете е яло само домашно пирготвеин пюрета. С пасатора се получава много добра хомогенност.

Щом бебето ти е на 5 месеца, може да започнеш да даваш пюрета. Всъщност, ти така или иначе вече си започнала захранването със сок.
Ако решиш да започнеш с плодови-ОК. Но имай предвид, че много майки се оплакват, че бебетата им не приемат зеленчуковите пюрета, след като са свикнали със сладкия вкус на плодовите. Не е задължително и при твоето бебе да стане така, разбира се, но не е изключено.

Независимо дали ще започнеш с плодово или зеленчуково пюре, както ти е писаал и Блонди, трябва да има интервал минимум 2 седмици до въвеждането на новата храна. Т.е., ако започнеш с плодово, в рамките на 2 седмици може да захраниш постепенно и да въведеш 2-3 вида плодове. Със зеленчуците може да започнеш най-рано 2 седмици след това.

Ако искаш да направиш плодово пюре сама-много е лесно. Белиш и чистиш плодовете, режеш на парченца, може да ги свариш или на пара, или в много малко вода, колкото само да ги покрие. Повечето плодове също "пускат" вода. Когато се сварят добре, пасираш във водата, в която са се варили и си готова. Не се слага захар!

# 5
  • Мнения: 4 447
Моя съвет е да захраниш след 5-ти месец или 6-ти с готови пюрета. Зеленчукови  Peace

А и по-нагоре имаш два прекрасни и доста изчерпателни отговори на въпроса си!  Grinning

# 6
  • Мнения: 757
само купени пюрета съм ползвала от 4 месеца

# 7
  • Мнения: 486
Захраних с купени пюртета, от 8 мия й месец вече й готвя аз.

# 8
  • Мнения: 313
Захранвам и с домашни и с купени пюрета - за зеленчуците, които не ми изглеждат добре в магазините. Не съм заместила хранене  -давам 40-50 мин след млекото. Идеята ми е да опитва различни вкусове и текстури. Давам закуска, обяд и вечеря  -да се създават навици. Закуска - 1-2 л суха каша+ 20-30 мл плод, обяд 30 мл зеленчук + 20-30 мл плод, вечеря - 1-2 с.л. суха каша (сухата каша рзтварям разбира се Simple Smile ) Не се изяжда всичко, но се пие достатъчно АМ. Постепенно ще се ужеличават количествата , но не за сметка на АМ. Ще въведа и месо след 2-3 седмици и ще го давам на обяд

Последна редакция: пн, 21 яну 2008, 07:14 от smuty

# 9
  • София
  • Мнения: 572
Само първата седмица, като започнах захранването купувах зеленч.пюре/Gerber-моркови/.А след още 3 седм.почнах да давам следобяд плод.пюре-домашно.

# 10
  • София
  • Мнения: 435
според мен е по добре на този етап да захраниш с купени пюрета, по простата причина че зеленчуците, които се предлагат в момента на пазара са бъкани с нитрати, а детето е още много малко и не се знае как ще ги понесе.Купените пюрета са съобразени с възрастта на бебето и са пречистени то всякакви вредни вещества, така че бебето ги понася добре и много рядко дава алергии.После след няколко месеца след като си го захранила със всички плодове и зеленчуци, подходящи за възрастта на бебето можеш спокойно да правиш домашни пюрета.

Общи условия

Активация на акаунт