Искам мнения за ушната кал

  • 42 162
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 655
Дъщеря ми на Али на 3 г. и 6м. забелязали баба й и дядо й, че не чува добре. Баща й я завел на специалист ущи нос и гърло д-р Папуров от Варна.
Казал да капе капки олио и в понеделник е на процедура за премахването й.
Имах познат, които ми беше разказал, че от дете му правят тази процедура и при поредното си връщане от Америка първо търчеше на специалист да му промива ушите.
Въпросите ми:
1. Вредно ли е за детето?
2. Води ли по последващи чистения на ушната кал?
3. Може ли да се премахва по други методи (бабешки) и да се избегне тази процедура?
4. Да направим ли консултация и с друг специалист?
5. Препоръчайте ми от Варна?
6. Болезнено ли е?

И вообще споделете всичко, което знаете за този проблем.
БЛАГОДАРЯ ВИ, предварително!

# 1
  • Мнения: 1 877
Аз,като водих моите юнаци на детски УНГ, ми се препоръча изобщо да не им чистя ушите с клечки за уши (тъй като по този начин ушната кал само се набутвала още повече навътре и така се получавали възспаленията),а да ги водя на три-четири месеца да им ги промива специалист.Ами не спазвам тези предписания и действам по стария метод,който са ми го изградили моите родители - чистя им ушите с клечки и така....

# 2
  • София
  • Мнения: 558
Дъщеря ми на Али на 3 г. и 6м. забелязали баба й и дядо й, че не чува добре. Баща й я завел на специалист ущи нос и гърло д-р Папуров от Варна.
Казал да капе капки олио и в понеделник е на процедура за премахването й.
Имах познат, които ми беше разказал, че от дете му правят тази процедура и при поредното си връщане от Америка първо търчеше на специалист да му промива ушите.
Въпросите ми:
1. Вредно ли е за детето?
2. Води ли по последващи чистения на ушната кал?
3. Може ли да се премахва по други методи (бабешки) и да се избегне тази процедура?
4. Да направим ли консултация и с друг специалист?
5. Препоръчайте ми от Варна?
6. Болезнено ли е?

И вообще споделете всичко, което знаете за този проблем.
БЛАГОДАРЯ ВИ, предварително!

1.  НЕ е ВРЕДНО!
2.  НЕ води до последващи чистения на ушната кал. Може да се наложи, а може и никога вече да не се налага.
3.  НЕ бива да се използват "бабешки" методи - чистенето при доктор не е по-различно от тях. Просто се прави от специалист,  под нужния контрол.
4.  Няма слисъл от друга консултация - всеки УНГ доктор ще види еднакво ушната кал, т.е. ако трябва да се изчисти защото пречи на слуха, ще предложи тази процедура.
5.  Не мога да ти препоръчам  Sad  а и не трябва. Чистенето е процедура, която всеки ушен доктор може да прави.
6.  Не е болезнено, по-скоро е леко неприятно за някои хора. На някои дори им харесва...  Laughing

Просто го направете! На сина ми също му предстои такова чистене. И той е на 3.5 год.  Grinning Успех, не се страхувай, защото при отлагане проблемът ще се задълбочава  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 39 715
И на мен УНГ специалиста ми каза "експериментирай със себе си колкото искаш, чистенето на детските уши остави на нас".
Ако имаш притеснения консултирай се с друг специалист. Бабешки методи за чистене на детски уши не искам да препоръчвам, не мисля, че са препоръчителни. Не е болезнено чистенето на ушна кал от специалист. На мен лично ми стана лошо като видях какво прави доктора, но Дияна нищо не усети.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 132
Преди година някъде Папуров прави промивка на ухото на дъщеря ми, пак заради натрупване на ушна кал. Не мисля, че беше болезнено. Абсолютно ми забрани всякакво почистване с клечки, по този начин ушната кал се "затапвала". Ушите имали свойството да се самопочистват newsm78.
Има и разни бабешки методи - някакви фунии с восък, които се палят и ушната кал изтичала, даже в аптеките продават подобни приспособления, но не мисля да пробвам.

# 5
  • Мнения: 46 434
И на мен УНГ специалиста ми каза "експериментирай със себе си колкото искаш, чистенето на детските уши остави на нас" ...

И аз от лекар знам, че само така трябва да се почистват.

Не е болезнено, но на мен малко ми се виеше свят, веднъж ми се е налагало.

# 6
  • София
  • Мнения: 5 074
Може би ще ми наскачате, че си позволявам да изразя мнението си, но ще рискувам.
След къпане почистете леко ушната мида, никога не почиствайте навътре, ушната кал сама излиза навън. Не мийте усърдно ушите на детето. Според мен, не съм лекар, промивките не са полезни.

# 7
  • Мнения: 46 434
... След къпане почистете леко ушната мида, никога не почиствайте навътре, ушната кал сама излиза навън ...

Така е  Peace промивките се правят само, когато се стигне до намаляванена слуха, не профилактично. И в сравнение с другите методи за почистване са единствения безопасен, според лекарите.

# 8
Може би ще ми наскачате, че си позволявам да изразя мнението си, но ще рискувам.
След къпане почистете леко ушната мида, никога не почиствайте навътре, ушната кал сама излиза навън. Не мийте усърдно ушите на детето. Според мен, не съм лекар, промивките не са полезни.

Аз съм лекар, но не специалист по УНГ. И според това, което на мен сами казвали колеги промивките на уши не са препоръчителни. Всъщност, тук, където живея не правят изобщо такива.
Леко затоплено минерално масло (baby oil), поставено в ухото "разтваря" ушната кал. Аз процеирам по този начин от разждането на дъщеря ми (по съвет на педиатър) и досега не е имала проблеми с ушна кал.

Ellie    

# 9
  • Мнения: 3 506
Преди време (малко преди Ники да навърши 4) и аз си задавах същите въпроси. Не мога да кажа, че на 100% си изясних нещата, но...

При някои хора понякога се случва това с ушната кал. Това, че се е случило веднъж, не означава, че пак ще се случи. И обратното - ако не ти се е случвало, няма гаранция, че няма да ти се случи.

Аз не им ровя в ушите с клечки, тъй че при него не е от това. Просто се е получило, мисля, че след един отит, който направи.

Когато се случи, изходът е един единствен - да се омекоти с капки или олио и да се изчисти. Хомеопатката, при която ходим го потвърди (а също и видя ушната кал - каза, че не може да се сбърка, тъй че няма смисъл от много доктори, специално за това).

Ники не чуваше добре по това време, така че не се колебах много дълго, макар че обикновено проверявам всичко по няколко пъти.

Самата процедура на него му беше по-скоро интересна. След като скръцнах със зъби на сестрата да не си позволява да го докосва и да го стресира (искаше да го държи), лекарката прояви фантазия, и без да иска нацели подхода. Каза му, че има една специална "прахосмукачка" за уши и разни други такива, и на него толкова му стана любопитно, че от зор да не изпусне как работи прахосмукачката, не помръдна изобщо. Сигурна съм, че не го е боляло / не му е било неприятно, защото той не носи на болка и щеше да викне...
Уредът наистина приличаше на прахосмукачка - не беше с вода.

От тогава не се е налагало.

За разлика от него, аз имам отвратителен спомен от промивки на ушите с вода - не знам правят ли се още някъде, но според мен това има значение - да се извърши с тази "прахосмукачка", а не със силна струя вода.

Това е, надявам се да съм те успокоила  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 46 434
Сетих се и за алтернативен метод, който можеш да пробваш преди това, баба ми прави едни фунии с восък. Продават се и в аптеките, приличат на тези хартиените, в които продаваха семки едно време  Laughing слага се в ухото и се пали широкия край.
При мен подейства, но баба ми щеше да ми запали косата, при дете не знам дали ще стане  Rolling Eyes

# 11
  • София
  • Мнения: 5 074
Става, стопява се най-обикновена свещ и в нея се потопява вестник. Като поомекне се прави фуния, поставя се в ушенцето и се запалва горния край. Като изгори до половината се гаси. Другата половина е почти пълна с ушна кал. Не го препоръчвам да се прави често.

# 12
  • София
  • Мнения: 558
Става, стопява се най-обикновена свещ и в нея се потопява вестник. Като поомекне се прави фуния, поставя се в ушенцето и се запалва горния край. Като изгори до половината се гаси. Другата половина е почти пълна с ушна кал. Не го препоръчвам да се прави често.



СТАВА!!! КАК НЕ...  Моля те не го прави! Особено на дете!  newsm17   От такива идиотщини в наше време май няма да остана без работа....  newsm48
За съжаление е пълно с такива умници  smile3501


# 13
  • София
  • Мнения: 903
Става, стопява се най-обикновена свещ и в нея се потопява вестник. Като поомекне се прави фуния, поставя се в ушенцето и се запалва горния край. Като изгори до половината се гаси. Другата половина е почти пълна с ушна кал. Не го препоръчвам да се прави често.



СТАВА!!! КАК НЕ...  Моля те не го прави! Особено на дете!  newsm17   От такива идиотщини в наше време май няма да остана без работа....  newsm48
За съжаление е пълно с такива умници  smile3501




Защо пък да не става? newsm78 На мен са ми правили няколко пъти тази процедура, и още не съм умряла и за нещастие на съпруга ми чувам много добре ( дори и когато не трябва).

# 14
  • Мнения: 3 506
При цялата ми неприязън към традиционната медицина и желание винаги и за всичко да търся алтернативи, да палиш вестник върху главата на дете ми се струва ужасно рисковано (меко казано). Аз не бих го направила, особено върху сина си, който трудно стои на едно място...

Общи условия

Активация на акаунт