Риба Саворин?

  • 22 106
  • 26
  •   1
Отговори
  • Хасково
  • Мнения: 993
Как да приготвя риба Саворин? Не намерих рецепти с търсачката споделетекак се приготвя такава риба никога до сега не съм приготвяла или яла.

# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 В архива намерих рецепта на Тането:

  Цитат на: Anonymous
Някой опитвал ли е саворин - бяла риба, не е мазна,нито много суха, става за скара и е  вкусна....... подобна на хек или хоки. Хоки дори е  по едра и вкусна от хека.


охо, и още как 
стана ми любима риба, само че аз я знам САВАРИНА - нарязана на парчета я пека в йенска тенджера с малко мазнина и подправки, хем лесно, хен не се вмирисва цялата къща.
по същия начин правя бял амур, тя е много голяма риба, от вида на шарановите, но по-лека и без неприятния мирис на шарана...
 
 

# 2
  • Мнения: 3 927
Вярно, че съм я приготвяла така  Simple Smile
По-късно обаче минах основно на бял амур в йена, а сега съм на вълна ципура във фолио Simple Smile

# 3
  • Хасково
  • Мнения: 993
Taneto и какви подправки се пече тази риба?

# 4
  • Мнения: 3 927
Не знам Confused
Аз на бели риби слагам само сол, чер пипер, масло и пека.......понякога слагам дивисил....честно казано приготвях известно време тази риба, но ако помня добре  Thinking тя беше с много люспи за чистене и в последствие се отказах от нея....

# 5
Хм интересна риба.....ама щом има толкова люспи....

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 702
Бъркаш я с някоя друга. Саворинът няма люспи.
Ние много я харесваме тази риба. Хапваме я пържена. И в заведение съм поръчвала, пак пържена.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Саворина е бяла риба, малко по едра е от хека или хоки, но на вкус е същата.
Пържи се, само с брашно или с панировка.

# 8
  • София
  • Мнения: 508
Вярно, че съм я приготвяла така  Simple Smile
По-късно обаче минах основно на бял амур в йена, а сега съм на вълна ципура във фолио Simple Smile
извинявайте, че разводнявам темата  Embarassed но как я правиш ципурата във фолио?

# 9
  • Мнения: 3 927
Не мисля, че я бъркам - бяла риба, с доста лъскава кожа..... помня, че я купувах цяла незамразена с главата и цялата беше покрита с малки лъскави люспички......Но наистина я купувах няколко пъти по времето, когато съм цитирана по-горе и после минах на бял амур.

nadia,
ципурата я изчиствам от главата и някои перки и осолявам; откъсвам голямо парче фолио, върху което сипвам малко мазнина, за да не ми залепне рибата и я поставям по средата на фолиото; слагам парче масло в корема и завивам хубаво фолиото да не изтича сок по време на печене. Пека в тавичка във фурната около 20-25 мин след като рибата почне да цвърчи. Като я извадя от фурната и изчакам малко да се охлади, премествам директно с фолиото върху големи чинии и там разопаковам като откъсвам фолиото покрай самата риба - малко парче от него оставя под нея. На мен не ми пречи, но може и цялата риба да се прехвърли от фолиото върху чинията.
Месото на ципурата е много вкусно,а и няма много кости  Simple Smile
Общо взето рибите обичам да ги приготвям по-просто  Simple Smile

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 3 553


Това е саворин, без люспи е.

# 11
  • Мнения: 3 927
Значи съм купувала нещо друго  Laughing Laughing
или са ми продавали нещо друго Laughing

# 12
  • Мнения: 3
Цяло лято на морето хапваме саворин печен на скара-става много вкусно.

# 13
В отговор на Билянка Wink

Какво е Саварина и как се приготвя:

продукти начин на приготвяне  
• 500 г брашно
• 1 и 1/4 ч.ч. (250 мл) прясно мляко
• 50 г мая
• 200 г масло
• 1 и 1/4 ч.ч. (250 г) захар
• 5 бр. жълтъци
• щипка сол
• 1/2 бр. лимон
• галета
• 1/3 ч.ч. (70 мл) ром  Брашното се пресява, в средата се прави "кладенче" и в него се излива разтворената в хладно мляко мая. Замесва се тесто и се оставя да втаса на топло място. Маслото се разбива добре, прибавят се 120 г захар, настърганата кора и сокът от лимона, щипката сол и накрая постепенно се изливат разбитите жълтъци. Всичко се прибавя към рядкото тесто с останалото брашно и се изсипва в добре намазана и посипана с галета кръгла форма така, че 1/4 от обема й да остане свободна или се разпределя в няколко малки формички. Похлупено, се оставя 30 минути да втасва, след което се пече на умерена фурна до златистокафяво оцветяване. Останалата захар се кипва в 1/2 ч.ч. (100 мл) вода и се добавя рома. Още топлият сладкиш се изважда от формата, сиропът се излива вътре, саварината се връща обратно и се оставя да се напои. Поднася се с гореща или студена с разбита сметана.
В средата може да се напълни и с добре прецеден компот, разбъркан с ванилов, орехов или "Мока" крем или с разбит каймак.

# 14
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Напоследък само риба Саворин купувам и приготвям.Измивам я добре,поръсвам я с готова подправка за риба,слагам я в плик за печене,завързвам и пека.Не слагам мазнина.Много ни харесва така.

Общи условия

Активация на акаунт