kajete niakolko recepti za doma6ni zelen4ukovi piurenca

  • 940
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 157
molia vi pomognete mi.malkata otkaza da iade gotovite,a ne znam kak da i napravia,daite mi niakolko recepti.moliaaaaaaa

# 1
  • Мнения: X
Привет!
В   НАЙ-ЧЕСТО ОБСЪЖДАНИ ТЕМИ ВЪВ ФОРУМА има доста инфо за пюретата, можеш да пуснеш търсачката и също ще намериш.

А и пиши на кирилица, моля! Wink

# 2
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Ами най-лесния начин (който аз практикувам) е да свариш един картоф и  един морков и да ги намачкаш, после им добавяш малко адаптирано мляко или кърма да се поразредят и даваш. След 2-3 дни добави и малко тиквичка, после малко броколи, зелен фасул и т.н. каквото се сетиш. За да са по-вкусни аз добавям малко от плодовите пюрета защото е свикнал да хапва сладичко и изведнъж ако дам бузвкесно или солено няма да го иска. Успех!

# 3
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ако си търпелбива ще го приучиш - мен ми отне един месец ама се научи! вярно яде до половин пюре на ден ама и това е добре!~

# 4
  • Мнения: 4 965
Аз не виждам смисъл от сега да учиш детето насила да яде консервирани храни. Моите бебки харесват всякакви пюрета, но предпочитат (аз също) домашните. По отношение на рецептите: можеш да правиш най-различни комбинации от картофи, моркови, тиква, грах, магданоз, цвекло и др. Можеш да ги пасираш заедно с бульона от варенето, както и да добавяш адаптирано мляко, а по-късно жълтък, сирене, масло, сухарче, варено месо. Най-лесният за мен начин е да сготвя супа за цялото семейство (според собствения си вкус), но без запръжка, олио, сол и подправки - после отделям част от супата, пасирам и затварям в бурканчета (могат да се дават до 48 ч., ако са в хладилник и по-дълго време, ако са във фризер - аз гледам количеството да не е за повече от 2 дни, за да им разнообразявам менюто). На останалата супа слагам сол и мазнина и я изяждаме с таткото.
Можеш и да разпиташ по-възрастни роднини дали нямат из къщи една книга "Детска кухня" издадена 1978 г. - има страхотни рецепти за пюрета, супи, манджички и кремчета.

# 5
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Аз я имам тази книга и от нея съм правила на големия ми син, обаче сега разбиранията са много различни. Там пюретата са с прясно мляко и препечено брашно, така че трябва да се внимава. Да кажем че прясното мляко се замени с адаптирано но не знам с какво може да се замени пшеничното брашно newsm12

# 6
  • Мнения: 4 965
Естествено, че трябва рецептите да се съобразят със съвременното хранене. Просто трябва да се прецени какво вече яде детето и какво не - прясното мляко се заменя с адаптирано, не се слага сол или захар и т.н., а за брашното не знам (не съм правила рецепти с брашно). Аз правя предимно "чисти" зеленчукови комбинации, а от книгата следя как мога да ги разнообразявам.
Давам 2 бързи примера за неща, които правих на бебки през последните дни:
Пюре от картофи. В книгата пише да се сложат картофи, прясно мляко, краве масло, сол и захар. Аз сварих картофите и им добавих адаптирано мляко при пасиранет.
Агнешка супа. Пише - месо, лук, масло, ориз, брашно, мляко, яйце и магданоз. Аз сложих месо, лук, ориз и магданоз (според най-новите теории за храненето мляко и месо не е добре да се смесват), а преди да дам на бебки надробих в супичката сухар.
Идеята ми е да се следи книгата за идеи, но да се импровизира според детето.

# 7
  • Мнения: 157
много ми помогнахте.а какво щe kажете за замразените зеленчуци?

# 8
  • Мнения: 4 965
Понякога за супите (разбирай и за пюретата) ползвам замразени зеленчуци - особено зимата, когато на пазара нямаше голямо разнообразие на пресни зеленчуци. Ползвам или домашно приготвени от фризера, или различните зеленчукови смеси на "Мигел". Ако са замразени сурови и без каквато и да е допълнителна обработка, можеш спокойно да правиш манджички с тях. Само преди това гледай съдържанието, за да не съдържат нещо, което може да раздразни стомахчето. Често смесвам различни замразени зеленчуци (карфиол, броколи, грах, чушки, спанак и др.) и пресни зеленчуци (картофи, моркови, тиква, лук и т.н.).

# 9
  • Мнения: 6 315
Цитат на: azaf
Понякога за супите (разбирай и за пюретата) ползвам замразени зеленчуци - особено зимата, когато на пазара нямаше голямо разнообразие на пресни зеленчуци. Ползвам или домашно приготвени от фризера, или различните зеленчукови смеси.


И аз правя така!

Освен това, когато въвеждам някой нов зеленчук си правя отделно пюре от него, което замразявам във формички за лед и постепенно увеличавам количеството.

Правя всевъзможни смеси (каквото ми хрумне) и бебо ги обожава.

# 10
  • Мнения: 550
Комбинации много, но задължително без сол и захар. Аз слагам винаги по малко зехтин "Екстра върджин" и адаптирано мляко. После пасирам, в бурканчета, които надписвам за съдържание и дата и във фризера. Държа ги до 1-2 седмици.. Ето няколко примера:
1. Картоф+морков+тиква/тя преобладава/
2. Тел. кайма от шол+лук+морков+домати+ориз
3. Спанак/лапад,коприва/+лук+ориз+домати+магданоз и джоджен. Да свикват с подправките.
4. Пил. крилца+лук+домати+ориз+магданоз
5. Картоф+морков+ориз+лук+домами+грах+др.зеленчуци

# 11
  • sofia
  • Мнения: 482
Замразените зеленчуци на БОНДЮЕЛ също са много добри. Аз цяла зима, а и сега си ги ползвам - броколи, грах, зелен фасул. Като са френски се надявам да имат по-малко нитрати...

# 12
  • Мнения: 4 965
Само едно предупреждение: адаптирано мляко, масло и др. нетрайни продукти се добавят в пюрето непосредствено преди храненето, а не се замразяват. Най-добър вариант е да се замразят "чистите" сварени и пасирани зеленчуци или меса (за предпочитане месото отделно), а чак след изваждането им от фризера да се овкусяват.

Общи условия

Активация на акаунт