Беленото просо?

  • 10 147
  • 42
  •   1
Отговори
В диети4ния магазин до нас продават белено просо. Според продава4а много храанително и подходящо и за малки деца. Давали ли сте каша от просо?

# 1
  • Мнения: 1 586
Аз скоро правих каша от просо, но не белено. К'во им е лошото на обелките? Thinking

# 2
  • Мнения: 4 915
Аз давам каша от белено просо. Много я харесва.  Blush  Wink
Вкусът й е мек и ненатрапчив. Съдържа много желязо, не е алерген и се препоръчва от някои западни школи като първа храна за захранване.

За небеленото - не знам да има нещо вредно, аз пък само белено съм виждала по магазините. Може би по-лесно се усвоява без обвивките?... Thinking

# 3
  • Мнения: 1 586
Хм, пък да не би мойто да е също белено? Но не го пише на пакета. Семенцата са дребни, кръгли, жълти, лъскави. Като се разварят, няма твърди обвивки. Как изглежда небеленото просо?

# 4
  • Мнения: 4 915
Цитат на: Andrea$
Семенцата са дребни, кръгли, жълти, лъскави. Като се разварят, няма твърди обвивки. Как изглежда небеленото просо?


Семенцата са светло жълти, кръгли, не са особено лъскави.  Тук-там има и с люспички, които са лъскави, по-тъмно жълти и с по-продълговата форма - люспичката няма как да не я видиш.  Wink  Явно имаш от беленото просо.

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Откак наскоро една мама форумка ми отвори очите, че просото всъщност не съдържа глутен/противно на написаното на етикета на опаковката по грешка:shock:/, Ники през ден яде такава каша.Направо си умира за нея newsm22 , елдата вече почна да й се мръщи, иска си храната за канарчета Laughing Аз му я смесвам с плодово пюре или пресен плод/ябълка , банан/ - направо не смогвам с лъжицата Laughing Непременно пробвай!

# 6
  • Мнения: 1 586
и с масло и сирене е супер Simple Smile
аз редовно закусвам от кашите на малката Simple Smile
баш белено си е и мойто просо, като го разгледах по-подробно

# 7
  • София
  • Мнения: 1 326
А как я правите кашата, първо варите и пасирате или първо смилате просото и после варите? А колко време варите елдата и просото. Винаги се чудя дали варя елдата достатъчно, срах ме е и да не прекалявам, за да не и изфирясат ценнит е съставки.

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Нито едното - просото е много дребно зърно и дори след сваряване не набъбва особено - диаметър максимум 2 мм. Вари се, докато като го опиташ, не хруска - не съм засичала време. После може с малко масло или зехтин да го задушиш, след отцеждане на водата.

# 9
  • Мнения: 455
Цитат на: boo
Нито едното - просото е много дребно зърно и дори след сваряване не набъбва особено - диаметър максимум 2 мм.

boo, дори и за шестмесечно бебе ли не е нужно да се пасира след като се вари? В тази връзка - от кога бебо може да яде по-едро смляна храна?

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Е, за 6м може би трябва да се пасира след сваряване  Grinning
Питаше се как го правим - аз така, но моята е голяма. Към 8-9м можеш да пробваш по на едро пасирана храна и постепенно да увеличаваш големината на частиците, т.е. да пасираш по за кратко. После направо намачкване с вилица, още по после - раздробяване само.

# 11
  • Мнения: 7 106
Ripple, вземи един пакет белено просо, като си идваш на към Видин, че нали знаеш тук каква тъмна Индия е! Ще ти бъда благодарна Heart Eyes !

# 12
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: Shali
Ripple, вземи един пакет белено просо, като си идваш на към Видин, че нали знаеш тук каква тъмна Индия е! Ще ти бъда благодарна Heart Eyes !


Е, Шали, поне зоомагазин със сигурност имате Laughing Отиваш и питаш за храна за канарчета Laughing

# 13
  • Мнения: 5 713
Цитат на: Bobka
А как я правите кашата, първо варите и пасирате или първо смилате просото и после варите? А колко време варите елдата и просото. Винаги се чудя дали варя елдата достатъчно, срах ме е и да не прекалявам, за да не и изфирясат ценнит е съставки.

Елдата варя, задушавам , пасирам. Варя я в гореща вода за около 10мин на МВ, после покривам да се задуши и пасирам. Просото от скоро го давам, но не го пасирам, само го варя. Към него прибавям плодово пюре. Замислила съм да го дам скоро и със сиренце като за начало в сутришната ни закуска.

# 14
  • Мнения: 189
Аз много често слагам просо в разни манджи вместо ориз или картофи за сгъстяване. Хем разнообразие пък и много по-меко от ориза става и мойта мадама само с 2 зъба на тая възраст си го хапва прекрасно без пасиране. Каша до сега не съм и правила но сега ще опитам, всичко хапва със сирене и масълце.

Общи условия

Активация на акаунт