Как е при вас?

  • 1 362
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 965
Извинявайте, но не можах да съчиня по-смислено заглавие?;
Въпросът ми е дали вашите близнаци се развиват паралелно или по абсолютно различен начин.
Бебки имат много общи умения, но напоследък ми прави впечатление, че едната се развива по-бързо физически, а другата (да го наречем) психически. Криска е много подвижна, задържа се дълго време права, опитва се да ходи, маха за "Чао", дава ръчичка за "Здравей", прави "Боц", пляска за "Браво", сама се докопва до всичко, което е привлякло интереса й, любими играчки са й телефоните и дистанционното (натиска копчета и гледа дали нещо се е променило на телевизора - изглежда усеща, че двете неща са свързани), бута вратите на стаите, за да се отворят, удря по масата и др., но "говоренето" и се свежда до крещене, бръмчене и "Айдиии", когато иска нещо. В същото време, Еската постоянно бърбори: баба, айдиии, тата, ам-ам, деде, Янеее - на дядо си, гугу - на гълъбите в парка, айооо - на играчките (не знам дали не идва от зайо, както често ги наричам със сестра й) + цял куп несвързани срички (по цял ден говори, пее и се кара), но пък двигателната й активност се свежда до седене, стоене права и поклащане на дупето (все едно танцува), пляскане с ръчички и самостоятелно вземане на играчките (при опити да я науча на "Здравей" или "Боц" - тя взема ръката ми и започва да я гушка).
Т.е. притеснява ме това, че Кисчето не "говори". За двигателната активност на Еска не се притеснявам, защото педиатърката ме успокои, че още е рано за някои неща, а и тя по принцип е по-спокойна и по-пълничка и обича да си лежи и да си гушка някоя играчка (дори е по-добре да проходи по-късно), докато Киса не може да стои на едно място повече от 2-3 мин. и е много по-дребничка и слабичка.

# 1
  • Мнения: 2 051
Азаф, макар че още са ми малки момите, вече се забелязват доста различните им нагласи. Лаура е по-подвижна, пълзи, върти се като пумпал, сяда , хвърля си играчките, овършава стаята с търкаляне, не обръща внимание много на хората, а повече на нещата за завладяване. Юлия е по-неподвижна, още не може да седи самичка, но е много  по-комуникативна, произнася доста различни звуци, закача се с всички, заслушва се в песни, непрекъснато нещо пее или повтаря, по-чувствителна е и повече реве за щяло и нещяло и е много по-наблюдателна.
Иначе на ръст и тегло вървят съвсем, ама съвсем, еднакви.
Знаеш ли, мисля си обаче, че сега когато имам две бебета, неизменно и дори често несъзнателно ги сравнявам за всичко, баща им също, нещо, което естествено не сме правили толкова с всяко от големите деца. Даже понякога си казваме, че трябва да спрем да ги коментираме толкова за да не започнем пък да предопределяме, че тази йок, вече е такава, пък другата онакава. Да им се радваме, каквито са.
Това ми минава през ума.
Та си мисля, че хич няма за какво да се притесняваш. Всяка  си има своята скорост на усвояване и индивидуални реакции. Освен това има много бебета, които дълго време не се опитват особено да проходят (проговорят), а после изведнъж се отприщват. Знае ли човек сега какви са ни се паднали? Laughing
Много ще ми е интересно мамите с по-големи деца какво ще разкажат.

# 2
  • Мнения: 412
predi njkolko chasa moite bebovzi demonstriraha savsem razlichen vkus koito me potrese!za prav pat ima davam kasha i tj izjde vsichko do kraj,daje pishteshe i iskashe oshte dokato utata i beshe prazna,a pepi samo pri mirizmata na kashata praveshe fizionomij sjkash mu se gadi i vapreki vsichkite mi usilij pri vsjko doblijavane na lajizata se zadavjshe ot rev;chak chas sled vremeto za hranene se uspokoi dostatychno za da pie mljko..
inache - toi e po-goljm s okolo kilogram veche a sme na 8 meseza;savsem razlichni sa vanshno;
po harakter - tj e izkluchitelno budna i mnogo barzo vazpriema sveta okolo sebe si,tj parva se nauchi da sjda(makar che ne e oshte stabiulna),tj grabva vsjka nova igrachka,neprekasnato se smee na vsichko i vsichki i obojava novite hora stiga da gi vijda u nas;toi naprotiv-mnogo bavno priema vsjka promjna,no pyk za smetka na tova prieme li j - tova e okonchatelno;veche sedi samichak i ne se kandilka kato nej,mnogo rjdko se usmihva,ne obicha novi hora da se motata okolo nego..
predpolagam che vsichko tova se obosobjva ot fakta che sme raznojichni blisneta - nie sme si savsem razlichni hora;pri ednojichnite e po - interesno?i pri vas li e taka?

# 3
  • София
  • Мнения: 6 522
Отдавна се отказах да ги сравнявам - толкова са различни Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes . Написаното и от трите по-горе се покрива 99% с нас, така, че няма да се хабя да пиша  Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green .

# 4
  • Мнения: 4 965
То май тук все сме се събрали разнойчни (въпреки, че нашите имат много общи черти и на пръв поглед минават за еднояйчни).
Виждам, че и вашите хлапчовци са точно като нашите.
Прави сте, че май много се втелясвам и прекалено обръщам внимание на разликите и приликите. Бебки наистина още от първия ден са абсолютно различни хора - постепенно започват да се различават външно (Еска е по-висока с 3 см. и по-тежка с повече от 1/2 кг., а и като цяло е по-едра като структура; докато Криси е по-нежна и мъничка), а по характер никога не са имали общи черти - чак понякога ме изумяват (за вкуса е същата работа - има храни, които едната яде с удоволствие, а другата плюе с отвращение - и обратно). Просто все очаквам, че уменията се придобиват в общуването, а ме е страх, че напоследък все се получава така, че обръщам повече внимание на Еса. В началото Киса беше център на вниманието, защото беше по-чувствителна, но сега е много самостоятелна и уверено лази навсякъде и ако има нужда от мен идва самичка и започва да ми дърпа крачола, докато Ванеса е физически по-безпомощна, пък я мъчат и зъбите. Т.е. (май излишно) се притеснявам дали понамаленото внимание, колкото и да се старая да не се усеща, не е причината, че не иска да "говори" и си намира други занимания. Спирам да го мисля - може пък след 1-2 години да ви се оплаквам, че не можем да й затворим устата  Laughing .

# 5
  • Мнения: 2 051
Цитат на: azaf
(за вкуса е същата работа - има храни, които едната яде с удоволствие, а другата плюе с отвращение - и обратно).

А-а-а, виж в яденето са съвсем еднакви - не обичат много да ядат. Напоследък сучат по 10 минути и край. Кашите пък половината са във врата, половината остават в чашата. Като че ли само пресни плодове много обичат.
Цитат на: azaf
сега е много самостоятелна и уверено лази навсякъде и ако има нужда от мен идва самичка и започва да ми дърпа крачола

Къде ги оставяш да лазят? Мен още малко ме е страх да ги пускам надалеч Grinning . С кошарата преграждам половината стая, слагам едно одеяло на паркета и така ги оставям да се търкалят. Другата част на нашата стая е пълна с кабели и контакти, които няма как да изолирам и много ме е страх да не се запътят натам. Обаче всеки ден да тътря кошарата насам-натам Rolling Eyes  Тия дни така си сецнах кръста, явно не е решение...ама... Confused:

# 6
  • Мнения: 4 965
И аз преграждам стаята със столове, маси и т.н., а по средата постилам одеало, но те пак успяват да се измъкнат и редовно (за мой най-голям ужас) ги намирам или при саксиите с цветята, или до една голяма метална поставка за вестници (винаги си представям как я събарят върху себе си  Imp ). Вече нямам търпение да се преместим в новия апартамент - там ще си имат тяхна стая, в която сме решили да сложим само гардероб, креватчетата и кош за играчките - ще има къзе да лазят, колкото си искат. Контактите ще ги изолираме - има капачета, които се заключват и децата няма как да ги отворят.

# 7
  • Мнения: 2 051
Цитат на: azaf
там ще си имат тяхна стая, в която сме решили да сложим само гардероб, креватчетата и кош за играчките - ще има къзе да лазят, колкото си искат.

Много добро решение, стига да имаш възможност. Пожелавам ти скоро сама да се убедиш!
С двете големи деца когато бяха бебета живеехме в къща. Едната от слънчевите стаи я оставихме почти празна, само за игра и хранене - с маса, килим и дебел матрак с одеало. Само внасях там отвреме навреме столчето за хранене и някоя  играчка. Леглата им още бяха в спалнята при нас. Контактите в тая стая ми бяха нависоко, а освен това беше свързана с кухнята с прозорче на стената (от тия за подаване на готовите ястия) - всичко ми беше под око през цялото време. Като пораснаха малко все ми надничаха да гледат какво им готвя.  eat  eat
С други думи си отгледах децата с такава стая без никакво напрежение.

# 8
  • Мнения: 4 965
Ведрра, много ме успокои, че на децата им е харесвала подобна празна стая (аз се чудех дали няма малко да скучаят, но сигурно ще си намерят достатъчно забавления).
Съвсем скоро ще разбера как е на практика, защото чакаме да минат празниците и почваме ремонта, а до края на юни ще сме се нанесли. И ние сме оставили най-слънчевата стая за бебки (лошото е, че има и балкон, но мъжът ми е обещал да сложи някакви райбери нависоко, за да не могат да го отварят сами).
Леглата ще са също в тяхната стая, защото е точно врата срещу врата с нашата стая и ще може да ги чувам по всяко време и няма да има разлика с това дали са там или при нас, а удобното ще е, че татко им ще може спокойно да си ляга и да става, когато поиска, без да се страхува да не ги събуди.
 Grinning

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 037
моите момчета са много различни и то не само външно за всяко нещо реагират по различен начин имат различни вкусове към храната въобще са си две абсолютно различни деца не знам при еднояйчните близнаци дали е така но моите момчета са коренно различни и не мисля че има нещо лошо  в това.четох някъде че близнаците трябва да се насърчават в това което не правят примерно ако единия е по затворен да се насърчи да общува с непознати и т.н ако пък другия е по-буен и контактен и всъщност търси внимание от всички ще лиши донякъде другото дете от внимание не знам дали се изразих много ясно дано сте разбрали какво имам в предвид

Общи условия

Активация на акаунт