Профилактични прегледи в детската градина?

  • 3 601
  • 22
  •   1
Отговори
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Днес мъж ми като е взимал дребната от градина, са го накарали да се разпише, че сме съгласни на детето ни да бъде извършен профилактичен преглед от хирург  Rolling Eyes Докторът щял да дойде в градината в понеделник, да направи профилактични прегледи на всички деца.

Изненадах се много. За пръв път чувам за подобни профилактични прегледи и то от хирург.
Казах, че съм съгласна да я преглеждат, само и ако аз мога да присъствам, иначе - не.
Госпожата се е съгласила. И в понеделник ще видя за какво точно става дума.
Но ми се ще да съм подготвена с инфо, дали в други градини правят подобни профилактични медицински прегледи и ако "да" с какви специалисти.

П.П.Не знам дали темата е за Здравния или за тук, ако модовете преценят, нека я преместят.

# 1
  • София
  • Мнения: 11 685
За първи път чувам за профилактичен преглед извършен точно от хирург.Може би такъв лекар са успели да осигурят за прегледа,а не че прегледа изисква такъв специалист.
Ще чакаме да ни информираш какво е станало в понеделник.

# 2
  • София
  • Мнения: 14 609
При нас идва само зъболекар и искат съгласието на родителите.

# 3
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
... Ще чакаме да ни информираш какво е станало в понеделник.

Да, ще пиша.

Аз по принцип се отнасям мнително към непознати доктори. А и никой днес не можа да ми обясни нищо повече в градината. Така че - в понеделник ще разказвам.

Очевидно обаче не е практика в градините да се извършват подобни профилактични прегледи  newsm78

# 4
  • София
  • Мнения: 11 685
Mоже пък някой родител да е лекар и да поел инициативата   Thinking.
Повече ми е странно как хем е организиран преглед хем не могат нищо да кажат.Ставам мнителна  Rolling Eyes,особено като се иам предвид една друга тема тук във форума.
Иначе знам,че сестрите извършват прегледи тегло,ръст,обиколки и т.н.Но може пък да е необходим лекар за да им ударят една слушалка и т.н.

# 5
  • Мнения: 14 133
При нас не правят. Миналата есен дори си спестиха тегленето и меренето.  newsm78 Само докторката на Сашо му прави този тип прегледи.

# 6
  • Мнения: 8 999
Много похвално начинание.
Навремето нас ни преглаждаха различни специалисти в началното училище - зъболекар, ортопед, очен, правеха ни изследвания за паразити.... И това беше абсолютно задължително, без присъствието на родителите. Ако имаше проблем, уведомяваха родителите.
Това се правеше тъй като е известно, че не всички родители имат нужната култура, информация и желание да правят профилактични прегледи на децата си при специалисти. Така се осигурява помощ по-скоро за деца, чиито родители не са много загрижени за здравето им или просто не осъзнават нуждата от такива прегледи.
Браво на вашата директорка!

# 7
  • София
  • Мнения: 9 452
От нашата ДГ ни раздадоха в петък малки пластмасови цилиндрични кутийки, в които да съберем ако-събота или неделя, голямо колкото черешка и да го носим в понеделник за изследване на секрет. За чревни инфекции, паразите или нещо такова. Wink
Било задължително за всички в градината. newsm78
Има ли такова нещо и в другите градини? Thinking

# 8
  • София
  • Мнения: 4 991
От нашата ДГ ни раздадоха в петък малки пластмасови цилиндрични кутийки, в които да съберем ако-събота или неделя, голямо колкото черешка и да го носим в понеделник за изследване на секрет. За чревни инфекции, паразите или нещо такова. Wink
Било задължително за всички в градината. newsm78
Има ли такова нещо и в другите градини? Thinking

Миналата година и при нас го имаше този момент /първа група в една детска градина в кв.Гео Милев/. Тази година засега нищо не се чува - може да е само за по-малките деца, знам ли.

# 9
Мога ли само да ви попитам за инфо.В дед.ясли и градини сестрата там има ли право да слага ваксини или каквито и да е било инжекции без знанието на родителя ? Ваксините не се ли слагат само от личният педиатър?

# 10
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 332
kopche, и аз се изненадах, като мъж ми ми връчи кутийката. Още повече, че на Танти ги правихме в края на септември, защото не беше ходила близо 4м на градина. За 4г на градина сега за първи път правят такива изследвания.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 10 786
При нас преди месец някъде раздадоха кутийки за чревни изследвания.

Ама дали ще ни кажат резултатите?  Thinking Май не...

Иначе сякаш нямам нищо против да се провеждат профилактични изследвания. Като работещи хора ходим на доктор само когато се разболеем, все от липса на време. А и едва ли педиатърката ни ще се зарадва като й цъфнем на вратата ей-така, за профилактика.  Laughing

# 12
  • Мнения: 25 551
Да, на синът ми са му правили прегледи от хирург, а и от други специалисти и в яслата, и в градината, в училище вече май нямаше. Имам познати хирурзи, които преди години правеха такива профилактични прегледи. Ако не се лъжа, проверяваха за хернии и за фимоза при момченцата. При съмнение за някакъв проблем, дават бележка за родителите, с която ги уведомяват и им препоръчват да се обърнат към специалист за по-нататъшни изследвания и евентуално лечение.
Когато аз бях дете, ни преглеждаха задължително два пъти годишно - от стоматолог до хирург. Мисля, че такава практика е много полезна за профилактика и ранна диагностика на много заболявания.

# 13
  • Мнения: 581
Мога ли само да ви попитам за инфо.В дед.ясли и градини сестрата там има ли право да слага ваксини или каквито и да е било инжекции без знанието на родителя ? Ваксините не се ли слагат само от личният педиатър?
  Сестрата в детската градина няма право да поставя ваксини на децата.Мисля, че  може да сложи инжекция при някакво спешно състояние на детето.Един вид като първа помощ, но не съм съвсем сигурна.

# 14
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 332

Когато аз бях дете, ни преглеждаха задължително два пъти годишно - от стоматолог до хирург. Мисля, че такава практика е много полезна за профилактика и ранна диагностика на много заболявания.

Още ме побиват тръпки, като се сетя за зъболекарите в градината. Идваха, проверяваха и директно ни водеха в поликлиниката да ни оправят. Явно не са били много мили, щом още изпадам в ужас от зъболекарите. Но сега бих била доволна, ако минаваха през градините.

Общи условия

Активация на акаунт