Проблем- рагади или..??????

  • 2 029
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 210
Май запо4вам да имам проблем, по4нах да се цедя по-щадящо като усетих болки, но днес забелязах и на двете зърна нещо като пришки, на едната в средата е буквално като разцепено и доста ме боли докато се цедя с помпата, а и не само. Редовно се мажа и с Гармастан и с PureLan 100, нощно време на подплънките слагам Deflamol , но явно не помага..Как да реша проблема, за да може докато Ив4ето си дойде вкъщи да съм в кондиция , за да го кърмя.. ?????? Не мога да пропускам цедене, зашото пък много ми се втвърдяват гърдите и се оформят бу4ки...
В4ера бяхме при бебето, много е лаком, хранят го в 18ч, той в 17 ве4е беше изнервен и си дъв4еше ръцете, като го галех по бузката се обърна и ми засука пръста...Надявам се това да ме улесни в захранването от гърда като си дойде...Но му дават залъгалка..Незнам.. Казаха ми, 4е и в сряда няма да ни изпишат, реактивния белтък още му бил висок..по4вам пак да се разстройвам, насилвам се да мисля позитивно, но става много трудно..много ми е мъ4но за моя малък Лаком4о....

# 1
  • Мнения: 830
Каква помпа ползваш ?
МОже да пробваш на ръка докато минат рагадите ( точно на това ми прилича ).
На мен страшно ми помогна Лансинох - Lansinoh , колкото нищо друго !Сигурно е същото като PureLan , не знам .

# 2
  • София
  • Мнения: 2 210
Avent ми е помпата. На ръка ми е доста трудно, по4ти нищо не изти4а Sad Сигурно не правя нещо както трябва. Днес си поръ4ах книгата, която Boo ми препоръ4а, дано там да има нещо за цеденето на ръка. PureLan 100 е едно крем4е, което ми дадоха, в Германия давали на всяка родилка, заедно с едни много интересни еднократни като гащи+сутиен от мрежеста материя, които само придържат гърдите, без да ги стягат, които са страхотни (аз съм с доста тежък бюст, а сега с тази кърма да не ти обяснявам какво е Sad ). Та описанието е на немски, но доколкото можах да разбера се касае за 100% 4ист Ланолин. Пише, 4е е безвреден за бебето и няма нужда да се измиват гърдите преди кърмене, но аз май съм на мнение, 4е е хубаво преди да го сложа на гърда, особено в на4алото да се мия с вода поне..Притеснена съм, защото ми се струва, 4е става все по-болезнено след всяка "процедура"....

# 3
  • София
  • Мнения: 3 847
Не мога да те посъветвам как да се цедиш, защото аз се цедих само в болницата.

За после, когато си дойде Ивчо при тебе ( дано е по-скоро ) можеш да си купиш силиконови предпазители за зърна. Аз ползвах на Чико ( около 10 лв. ). Много ми помогнаха, когато започнаха да ми се разраняват зърната от сукането.

Някоя мама да се е цедила със силиконови предпазители?

# 4
  • Мнения: 385
Здравей Еми,

Съжалявам, че са ти се разранили зърната. Мога да ти дам няколко съвета, защото на мен ми се случи същото.

Положението при мен беше много тежко. Едната рагада беше близо 1 сантиметър и имах чувството, че никога няма да се затвори понеже бебо я отваряше всеки път, когато се хранеше.

Ползвах Гармастан, опитвах и със силиконовите зърна. От Гармастана съм доволна като цяло, но само той нямаше да помогне. Бързам да кажа, че силиконовите зърна не ми помагаха, защото рагадата беше на такова място, че и със силикона болеше повече. А на втория ден бебо започна да се обърква и да суче, без на практика да яде мляко. И аз разкарах силикона. Аз не посмях да експериментирам и да спра кърменето за 48ч. примерно и да се изцеждам. Основно защото нямаше гаранция, че за 48 часа рагадата ще зарасне.

Много ми помогна сушенето със сешоар. Веднага след кърмене, подсушавах зърната със сешоар и гледах максимално да се проветрявам. Не е добра идея да носиш подплънки, те пречат за проветрението. Аз също течах много през първите месеци, но разбрах от приятелки, че това е нормално до към третия месец. Но вкъщи подплънки не носех, защото само държаха влага. Преди кърмене пак сушах, ако нещо не се беше хванала коричка. Гармастан мажех от време на време, защото мамологът ми каза, че без него няма да се хване коричка.

Дори и когато си дойде бебо-искрено ти желая това да стане скоро!- рагадите не трябва да те спират да кърмиш. Вярно болезнено е, но ти виждаш, че те стават и от помпа не само от сученето на бебето. Ако останеш на вариант помпене и хранене с шише, ще приключиш по-бързо с кърменето. За бебето и за теб е най-добре да сте само на кърма до навършване на 6м. и после постепенно да се захранвате.

Сега дай по-спокойно с помпата, "Авент" е чудесна помпа. Може би винаги целиш определено количество и затова са се травмирали зърната.

Хайде успех!

# 5
  • София
  • Мнения: 1 352
И аз имам подобен проблем, с тази разлика че на зърното няма видима рана, но ужасно ме боли дори само от допира на дрехата - да не говорим за сутиен, който аз почти не слагам. Подобно на теб и аз имам тежки гърди. А при кърмене да не ти казвам какво изпитвам. Странно е че чак сега се появи тази болка след повече от 3 седмици кърмене.
Напълно ти съчуствам и това което мога да ти дам като съвет е да опиташ да се мажеш с мед. Стискам палци бързо да се оправиш. Laughing

# 6
  • Мнения: 1 497
И аз да задам един малко тъп въпрос, относно разраняването. Не може ли тези силиконоси зърна да се слагат от самото начало? Защо чакате да се разраните и тогава да ги слагате? Има ли някаква причина?

# 7
  • София
  • Мнения: 3 847
Цитат на: Теодора
И аз да задам един малко тъп въпрос, относно разраняването. Не може ли тези силиконоси зърна да се слагат от самото начало? Защо чакате да се разраните и тогава да ги слагате? Има ли някаква причина?


Ами най-често майките си мислят, че то кърменето е нещо съвсем естествено и лесно - като дишането например. За естествено - естествено е. Но в началото хич не е лесно. Дори и да ти покаже някоя акушерка ( което е много рядко ) как да поставиш бебето на гърдата, обикновенно никой не ти казва как да го махнеш.

В болницата искат да им върнеш бебенцето след 20-30 минути. А всяко новородено би си стояло денонощно на гърдата на мама. Та най - често от неправилната поза и от издърпването ( независимо дали бързо или бавно - все е неправилно ) на зърното от устата на детенцето и се получават въпросните рагади. Та като го накърмиш 5-6 пъти бебето и установяваш, че те болят зърната. Ако не обърнеш, внимание на следващият ден или на по следващия вече имаш пукнатини в зърното, охлузвания, болки, кръв и други такива предразполагащи към кърмене неща. И тогава изпадаш в паника и някоя друга майка ( или предразположена акушерка ) ти намеква да си вземеш силиконови зърна. Ако случиш на хубави ( обикновено маркови ) и не си се правила на герой за три - четири дни всичко се разминава.

Тогава решаваш, че ето значи ще кърмя със силикон. Да, но не. Оказва се на контролното кърмене, че бебето само дъвче силикона и за 30 мин. е изяло 10 гр. и хайде - започваш да се притесняваш отново.

После разбираш, че със силикона сукането е по-различно от "на голо" и гърдите не се стимулират достатъчно. Да не казвам, че чувстваш бебчо като през стъклена преграда. И тогава стисваш зъби и решаваш, че ще се пробваш пак без силикон. Ден - два го храниш ту със силикон, ту без и на третия - четвъртия ден вече си само "на голо" и разбираш, че кърменето - това е най-приятното нещо на света.

Или поне при мен беше така.

Разбира се има майки, които продължават да кърмят със силикона. boo успя едва преди месец да се пребори с бебе Мая. Харесва си го детето и това си е. Както има и такива, на които не им се разраняват зърната, но около мене няма такива. Разбира се при второ бебе нещата би трябвало да са различни, ама знаеш ли...

# 8
  • Мнения: 195
На мен не ми се разраниха зърната - благодарение на статията Предразсъдъци спрямо кърменето.
Там пише как да се издърпаш от бебето, някои неща за миенето, особено със сапун и т.н.
Естествено, в началото и мен ме болеше в първия момент като засуче, но всичко мина за 1 седмица - преди да си купя кремче.
Искрено ви съчувствам, обаче.
Мен ме наболяваше от свирепия вакуум на помпата (по едно време се цедих, че ми трябваше запас в хладилника). И цеденето го карах мързеливо - с по-малко засмукване, по-дълго време. Това е единственото, което ми хрумва да препоръчам - Инка го е написала вече.
Успех, Еми.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 210
По4нах по леко с помпата и пове4е време без сутиен, да се изсушат зърната..Май има ефект.. Пак има рани4ки, но поне не боли толкова..Ще видим като си дойде маминото "акул4е" Simple Smile  Само дано е по скоро!!

# 10
  • София
  • Мнения: 3 847
Хе-хе видях ви. Леле колко сте сладки. И колко коса имате, и какви бузи...

# 11
сега е още по-сладък, ама не можем винаги да  снимаме, 4е и без това е трудно да ни го показват Sad

Общи условия

Активация на акаунт