Дайте, моля ви някоя рецепта за домашен пластелин!!

  • 3 680
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 148
Аз четох в една книга следната рецепта- 2 чаши брашно, една чаша сол и брашно колкото поеме. Някой правил ли е да сподели опит

# 1
  • Мнения: 230
Да, правих. Е, водата беше колкото поеме  Wink.
С такова тесто лепих гювеча на капамата.
Почти не лепне, почти не цапа, но Влади го хареса на вкус и дотук бяхме, все пак е невероятно солено.

# 2
  • Мнения: 550
Първото нещо ,за което се сетих е тесто! LaughingСпомням си,когато бяхме малки,когато баба ни правеше курабийки,винаги ни даваше топчета готово тесто,голяма игра падаше...!

# 3
  • София
  • Мнения: 82
Какво ти трябва?

1 чаша брашно
¼ чаша сол
2 пакетчета лимонтозу
1 супена лъжица олио
1 чаша вода, в която може да добавиш оцветител
аромат по желание – капсула ванилия, лимон или каквото ти харесва

За оцветител може да използваш боя за сладки или разтворимо сокче като Степ или Танг. Хранителните оцветители също са си химия, и въпреки че продуктът, който правиш, няма да се яде, е по-добре да ги избягваш. Други варианти за натурален оцветител са сок от червено цвекло, от боровинки или водата от размразения спанак, силен чай от хибискус, отвара от люспите на лука, куркума. Ако знаеш още, подскажи ни.

Как се прави пластелинът?

И така, смесваш брашното, солта и лимонтозуто. Добавяш (оцветената) вода, олиото и аромата и бъркаш 5 минути без да спираш върху умерен котлон. За толкова се получава плътна еластична топка тесто. Можеш да го извадиш и да го месиш малко върху набрашнена повърхност, ако искаш да стане по-твърдо. Ако ти харесва и така, направо го даваш на хлапетата да си играят. Нали знаеш – стимулира креативността, развива фината моторика, а и просто ги занимава, което понякога ти е супер нужно.

Тестото е меко, пластично и приятно на пипане, мирише хубаво, не се рони, не цапа и става идеално за всички видове приспособления за игра с пластелин. Ключов момент е не особено приятният му вкус, който гарантира че децата няма да изядат скулптурния си шедьовър най-накрая, независимо от страхотния му аромат. И все пак пластелинът е нетоксичен, ако случайно хапнат заради спорта.

След като се наиграете, може да го запазиш за другия път в кутийка с плътно прилепващ капак, най-добре в хладилника. Трайност - около месец.

Последна редакция: нд, 27 яну 2008, 16:43 от petleto

# 4
  • София
  • Мнения: 39 746
Петлето - аман от тъпия ти апам.

По въпроса с пластелина. И аз се сещам само за тестото. Даже като ученичка забърквахме такова тесто. Спомням си, че беше много солено. След това се мята във фурната. А декорацията след това е по избор.

# 5
  • Мнения: 5 539
Аз ползвам тази рецепта: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=174762.0
Получава се възхитителна смес, много по-добра от който и да е купешки пластелин.
От половин година го имам в хладилника и нищо му няма.
За оцветител и аромат ползвах половин степ - предостатъчен е.

Общи условия

Активация на акаунт