разранени зърна и недостатъчно качване на тегло

  • 587
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 33
здравейте, мами! имам нужда от съвет, защото вече сме го закъсали тотално.
бебка е на 3 месеца и от самото начало на кърменето изпитвах болка по време на сучене. отначало беше търпима и се надявах да мине, но от около две-три седмици едвам се трае. след като сваля бебка от гърдата на върха на зърното има бяло петно - от компресирането на кръвоносните съдове. винаги съм имала проблеми с това да я поставям на гърдите и мисля че си създаде погрешни навици на сучене, които на теория би трябвало да се оправят чрез повече сучене, ама нещо не се получава при нас. бях при консултант по кърмене, който установи че юздата на езичето и е малко по-дълга отколкото трябва, но каза, че не е в много тежка форма и че това най-вероятно е била причината за проблемите, които имахме докато бебка беше съвсем малка, но сега би трябвало да го преодолее, но каза ако искаме да прережем юздата, но на мен не ми се иска - не мога да и го причиня, струва ми се ужасно...
така или иначе щях да търпя болката, но от около месец не наддаваме много добре - за месец е качила около 500гр, което не е достатъчно. имаше една имунизация в този период, но иначе не е боледувала. роди се 3 136, а на три месеца е 4 460, което и според консултанта е малко. преди пълнеше памперсите много, но сега едва едва се усеща, че е пишкала.
мисля че много навреди това че и дадох да суче залъгалка от около 8-та седмица, но ми беше писнало да ми смуче пръста. в началото я дохранвах със сонда, но от около месец я дохранвам с бутилка. чудя се дали това допълнително не влоши нещата.
по принцип дохранвам само вечер веднъж, при което изпива около 90мл. понякога през деня когато ми се струва, че не е яла достатъчно и предлагам ам, но по-често едва-едва изпива 30мл и повече не иска. иначе е доволна и щаслива по-принцип - не ми изглежда гладна, а и не пие чак толкова много ам, а не качва на тегло. не зная какво да правя. имам чувството, че кърмата ми намалява, защото преди гърдите ми преливаха и бяха доста по-пълни, а сега това рядко се случва.
не зная какво да правя, а не мога да издържам на болката вече. дори понякога едвам се изкушавам да не престана с кърменето, но хич не ми се иска, толкова се тормозихме и двете докато засуче в началото и не искам всичко да е било на празно...
малко дълго стана, но исках да опиша по-изчерпателно всичко. според вас 1300 гр качени за 3 месеца достатъчни ли са?
какво да правя като не иска да яде и не качва?
някой имал ли е опит с по-изразеня юзда на езичето и самата процедура по прерязването? има ли ефект или не?
благодаря за всички отговори   bouquet

Последна редакция: пн, 28 яну 2008, 12:17 от Saki

# 1
  • Мнения: 2 837
За съжаление не мога да ти дам добър съвет. И мен ме болеше доста, но с времето гърдата ми привикна. Иначе - не само твоето дете е качило толкова малко, ако не плаче за храна и е жизнена, не би трябвало да е голям проблем. Ти си подложена и на психологическа атака - притеснена си, а това е вредител на кърменето, и на болка. Дано другите майчета споделят полезен опит. От мен успех  Peace

# 2
  • Мнения: 2 837
А можеш да погледнеш и информацията в по-долната тема - разранени зърна и сълзящи гърди:)

# 3
  • Мнения: 511
имам чувството, че кърмата ми намалява, защото преди гърдите ми преливаха и бяха доста по-пълни, а сега това рядко се случва.
Към третия месец и аз имах такива съмнения. Голяма паника беше.  #Cussing outВсъщност това се получава защото кърмата вече се е регулирала Laughing

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
След като има проблем с болки за теб и с наддаването и количеството мляко заради проблемното сучене, тогава опциите ти не са много - едната е да кърмиш и да даваш добавка, а другата е да действаш активно за клипване на юздичката. Реално детето ти не се чувства комфортно в момента - не може да се нахрани както трябва и не наддава добре, така че обмисли кое е точно е по-мъчително за него. Клипването на юздичката трае няколко секунди, кървенето е няколко капчици (този район е слабо кръвоснабден и почти няма нервни окончания на това място), прави се без упойка, защото не е по-болезнено от обикновено прехапване и бебето може да суче веднага след това, а след 24ч обикновено е напълно възстановено.
И двете ми деца са с къса юздичка, но ситуацията беше тотално различна и при двамата - сина ми не ми е правил никакви проблеми, докато с дребната изкарах един кошмарен месец на рани, кръв и болки. Но пък наддаваха добре и така и не направихме клипване, за което в момента малко съжалявам - при сина ми ще се наложи да се направи сега, когато е голям (почти на 9г) и манипулацията ще е доста по-проблемна и бавно минаваща.
Имай предвид, че късата юздичка не е безобидна и има своето отражение и в бъдеще - от една страна са възможни проблеми с произнасянето на някои звукове, от друга - чисто физиологично погледнато заради нея храната не може да се дъвче добре, заради което с напредване на възрастта се стига до храносмилателни проблеми; късата юздичка води често до изкривяване на зъбите; свързва се с апнея по време на сън и съответно с по-чести инфекции на дихателните пътища и гърлото. Абе един куп неща, които не са много комфортни и могат да се избегнат с една простичка манипулация (всеки път, като го пиша, се чудя какво още се моткам с моите деца... Embarassed).
Привечер ако ми остане време вкъщи ще потърся линковете за късата юздичка, някъде трябва да имам и филмче, на което е показана процедурата при бебе на дни, така че да можеш да се успокоиш Grinning

# 5
  • Мнения: 33
благодаря на вси4ки за отговорите - тъкмо се бях отчаяла, че никой не пише Simple Smile
най-големият ми проблем е да реша дали да се ръководя от това,4е малката изглежда сита и доволна - следователно се храни добре, или да гледам графики и таблици, според които не наддава добре...
може би най-удачно ще е да прережем юздичката. иначе дохранвам с ам когато тя иска ама пак не качва кой знае колко. поне тези дни се поуспокоих малко и веднага се отрази на кърмата, но пак си ме боли, макар и да се трае.
  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт