Отговори
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 734
Привет, мили мами!
Според вашите съвети, реших през втория месец на захранването ни да въведа следните храни
- тиквички
- броколи
- кромид лук, праз
- пащърнак
- манго
- сушени сливи
- елда и просо - от десетия ден на месеца
- пуйка, заек - втората половина на месеца
- карфиол и зелена чушка - към края на месеца
- каши - оризово-ябълкова или оризово-бананова, каша от елда, елда с ябълки.

Тиквичките, броколите, карфиола, пуйката и заека вече ги купих (Хип пюрета) в комбинации с вече въведени храни. Засега ще ги дам под формата на купешко пюре.
Домашно искам да приготвя, но имам въпроси, следните храни:
- праз - купих, но не знам как да го добавя към картофеното пюре. Пак ли измиване, нарязване на ситно, варене и пасиране?
- пащърнак - никога не съм купувала, не знам какво е, как изглезда, къде се продава и как се приготвя?
- манго - откъде да си купя? Отново варене и пасиране, нали?
- сушени сливи - ей тук вече умирам направо. Хем сушени, хем на пюре!!!! Така ли е,  наистина? Варят се сушени ли? А после? Костилките какво да ги правя?
- каши - оризово-ябълкова или оризово-бананова, каша от елда, елда с ябълки - препоръчани ми бяха каши на Беби, но за пръв път ги чух. Вие какви ползвате?

Благодаря отново ...  newsm51  lovekiss

# 1
  • Мнения: 5 940
Праз -приготвям го както си описала
 -пащърнакът в България се използва само за супа, корен е, бледожълт е, прилича на морков, има го по пазарите /клекналите баби/, както и големите магазини. Има готови пюрета на Семпер
-манго има в Пикадили, Хит, Метро -давам сурово
-сушени сливи-вариш сушени, пасираш, маха се костилката предварително, могат да се дават с грис, оризово брашно, царевично нишесте, както и самостоятелно на пюре
-елда има на Хипп, хубава е, но аз правя и домашна с предварително накисване, за да се премахне едно вещество, което пречи на усвояването на желязото, варя, трябва й малко и комбинирам със сирене, плодове и адаптирано мляко, предполагам ти ползваш кърма

# 2
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 734
Праз -приготвям го както си описала
 -пащърнакът в България се използва само за супа, корен е, бледожълт е, прилича на морков, има го по пазарите /клекналите баби/, както и големите магазини. Има готови пюрета на Семпер
-манго има в Пикадили, Хит, Метро -давам сурово
-сушени сливи-вариш сушени, пасираш, маха се костилката предварително, могат да се дават с грис, оризово брашно, царевично нишесте, както и самостоятелно на пюре
-елда има на Хипп, хубава е, но аз правя и домашна с предварително накисване, за да се премахне едно вещество, което пречи на усвояването на желязото, варя, трябва й малко и комбинирам със сирене, плодове и адаптирано мляко, предполагам ти ползваш кърма

Здравей!
Много ти благодаря, че ми писа

Гриса, оризовото брашно и царевичното нишесте могат ли да се дават вече - храните с глутен ще въвеждам осмия месец.
Откъде купуваш елдата на Хип? Аз ще разровя пак из темите, едно време пишеше с подробности как се приготвя, имаше даже и снимки на елда, спомням си.

Кърма ползвам само за кърмене, защото и без това все там си висим. Разрежданията правя с преварена вода (е, досега само оризова кашичка съм разреждала), а пък адаптираното мляко го изхвърлих в кошчето. Беше старо - 6 месеца. Още от времето, когато ми се регулираше кърмата и ме беше страх да не остане бебето гладно някоя вечер. Благодарение на мамите от форума, това мляко го ползвахме само няколко пъти.

Аз не съм запалена по кафето и не знам какво пиеш от тази чаша на снимката - дори подозирам, че е чай. Ама всеки път щом ти видя снимката ми се допива кафе.  Coffee  Simple Smile

# 3
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
За празът нямам отговор.
Пащърнак има и в пюретата на Сънвал.
Защо си решила сушени сливи?Има хубаво еднокомпонентно пюре без захар от сливи на Гербер.
Манго има в едно от пюретата на Сънвал- ябълка и манго май беше.
Каша елда - препоръчвам на ХИПП, много съм доволна. Иначе ползвам каши безмлечни само на Милупа и Хипп. От млечни съм давала само пак на МИлупа, защото са с АМ, другите са с мляко, поне аз така знам.

# 4
  • Мнения: 5 940
Можеш спокойно да даваш всичко на оризова основа, както и царевично нишесте. Грис от пшеница не можеш да даваш, след като не си въвела глутен, но имало и грис от ориз, въпреки, че не съм виждала, вероятно в диетичните магазини. Кашата на Хипп  съпругът ми купува от аптеките "Ремедиум".  За обяд, черпя една beer, ама не за бебока...

# 5
  • Мнения: 3 718
galausa , добре до тук, а и както разбрах твърдата храна му харесва на малкия мъж.
Праза, аз го режа на кръгчета и го добавям към комбинация от картофи, моркови, карфиол, зелен фасул, грах и там каквото имам. Става чудесна манджа.
Пащърнака го има в някои готови пюрета, а май съм го мяркала и на пазара. Виж в тенекиеното магазинч на павираната улица до пазара (от един квартал сме, да не се чудите на смешното обяснение  Wink ), там съм срещала много пюрета с пащърнак.
Манго съм давала само в пюре на Семпер.
Можеш да даваш пюре от сливи на Гербер, най беззахарни са. А като се появят пресни сливи и други плодове вече ще е достатъчно голям за да ги яде така.
За кашите съм твърдо на мнение, че е най добре да са максимално прости, а не плодови. Така си ги правя с вода и после добавям плод. Тия дето ги водят плодови са ми много парфюмирани. Давала съм Милупа оризова безмлечна, Хип имат само елда, като въведох глутена давах Милупа 7 зърна. Кашите Беби имат захар и много са напарфюмирани. Не съм давала, само съм пробвала една от елда. Не ми допадна. Ако имаш някакви въпроси питай на скайп  Peace

# 6
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 734
Ауууууууу мами, чудни сте   love001
Толкова много инфо!
безкрайно сте ми полезни, наистина не знам какво щях да правя без вас
Ей зат'ва вися тука, пък мъжът ми нека си пита "ЩО?"   Laughing

Огромно благодаря от мое име и името на Момчил

По една бира и от мен  Wink

# 7
  • Мнения: 378
      Каша от елда има и на "Hipp". Също и елда с плодове ( ябълки и банани ). Безмлечни са.
      На   "Humana"  - немлечна каша от ябълки и млечна бананова.
      На   "Milupa" също има млечни каши - бананово-млечна и млечна - с ориз и царевица.
      На    "Hame" има плодова каша с ориз  ( с ябълки и ориз ) - в бурканче.
      На    "Слънчо" - бананова млечна и прасковена млечна ( без глутен )
      Давала съм на децата си и млечни каши - те приемаха най-много около 50 грама след кърмене.

# 8
  • Мнения: 378
      Може и Вие да си приготвите оризово - ябълкова или оризово- бананова каша, като към оризова добавите пюре от ябълка или банан. Към каша от елда може да добавите ябълка.
      Сушените сливи се варят в малко вода, махат се костилките и се пасират с част от водата,  в която са варени - да се получи желаната гъстота. По същия начин се приготвя пюре от сушени сливи и ябълки, сушени сливи и тиква, тиква, тиква и ябълки... Може да си приготвите  по-голямо количество ( в тенджерка ), а после да замразите във формички или малки чашки. 
      На моите деца често им давах сушени сливи (четох, че сушените плодове са богати на желязо ).Освен това ги предпазваха от запек (като въведох оризова каша и моркови ).


 ,

# 9
  • София
  • Мнения: 2 734
На мен ми се струва това страааашно много храна за въвеждане само за 1 месец.не забравяй,че м-у отделните храни трябва да има от 3-4 дни до седмица пауза.Тези неща всичките можеш да си ги въведеш спокойно за 2 мес.С лука изобщо и праза в частност се процедира като се режат и варят заедно с другия зарзават и се пюрират заедно.Пащърнакът го има в някои готови пюрета,според мен не е нещо жизнено важно за въвеждане и редовна консумация.Мангото го има по големите пазари и хипер маркети.След 6-ти мес. може да се дава добре узряло сурово манго,само пасирано.За сушените сливи също незнам защо да даваш.Спойно може да си даваш готови пюрета от сини сливи.Кашите-каши на Беби категорично не!Съвсем скоро се разшумя широко за бактериално заразена каша на тази марка пусната в търговската мрежа.Доколкото знам вече не се внасят.Залагай на Милупа и Хумана.За мен те са най-добрите.Тези комбинации м-у каши и плодове можеш да си ги направиш спокойно като смесиш обикновена оризова каша с пюре от ябълка или банан.Каша от елда има на Хип,хубава е.Кашите Слънчо са хубави,но са за след 10-ти м. най-рано,защото млякото в тях не е адаптирано,а обикновено сухо.

# 10
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
И на мен ми се виждат много храни. Неща като броколи дали не образуват газове?
Праз и кромид - давала съм чак след годинката в супи и манджи.
Манго - това пък не е характерен за нашите земи плод, бих ссе въздържала, защото плодовете се обработват с какво ли не, за да се запазят докато стигнат магазина, а да не забравяме, че много от развиващите се страни използват остарели и забранени пестициди.
Та, захранвай постепенно и не давай две нови неща в един ден, за да можеш да разбереш, ако някое не му понася.

# 11
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 734
Ми аз ще си му ги дам всичките тези храни, в смисъл - те идват на ред, пък докогато откара. Може да продължи и през март месец, наистина.
Дори вече ги започнах. Праза - последните 3 дни на януари, в картофено пюре. Идеално му понесе. Хареса му.

Сега от 2-3 дни му давам тиквичка в пюре на хип. Но ще продължа поне още два дни, защото нещо ме съмнява за нея. Кашля нощем и не знам сега дали е от това или от друго. Кашля само нощем.

Общи условия

Активация на акаунт