Полипи по матката?

  • 5 881
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 958
Момичета, на майка ми днес са и открили полепи в матката. Знаете ли какви може да са възможните диагнози? Нищо друго не ми каза. Явно е уплашена, но нищо друго не ми казва. Искам да почета в нета какви може да са проблемите и да се информирам по-подробно. Моля Ви, ако имате идея какво може да е дайте инфо.
Благодаря Ви!
Забравих да добавя, че ще и правят серклаж в четвъртък!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 521
Как са установили, че са полипи?
Само при хистероскопия може със 100% сигурност да се видят.
На ехограф ако се гледа - не е много сигурно дали са полипи или миоми или нещо друго.
Тя бременна ли е, защо говориш за серклаж?

# 2
  • varna
  • Мнения: 404
Серклаж???на майка ти звучи малко страно....може би имаш предвит кюретаж?Ако са и го правили в четвъртък трябва да изчакате да излезе резултата от изследването и в зависимост от това лекарите ще ви кажат как ще се действа!

# 3
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Вероятно ще й правят кюретаж и ще изчистят полипа. Не се притеснявай.

# 4
  • Мнения: 9 063
Наскоро моето маменце мина през същото.
Прави се кюретаж, процедурата е с упойка, продължава около...хм, мама влезна в болницата в 9 и в 11 ми се обади да ми каже че е излезнала от упойка и е добре. После "нещото" се праща в лаборатория и се прави хистология, след седмица резултатите излизат и най-често са хубави, като цяло полипът не е страшен или опасен.

Ендометриални полипи

Ендометриалните полипи представляват извънмерен растеж на тъкан по лигавицата на матката. Обикновено малките полипи не пречат на репродуктивните способности. Но ако станат големи или има наличие на множество полипи, те могат да затруднят зачеването и да увеличат риска от спонтанен аборт.
Макар че ендометриалните полипи са рядкост при жени на възраст под 20г., рисковият фактор се увеличава с възрастта до менопаузата. Най-често срещаният симптом е не регулярно кървене. Възможно е жената да има много обилно кръвотечение по време на цикъл, зацапване между менструацията или периоди на кървене по време на хормонална терапия. Смята се, че до 25% от всички симптоми на необичайно кървене при жените се дължат на ендометриални полипи.
Полипите могат да бъдат диагностицирани чрез специален вид ултразвуково изследване, сонохистерография, при която се използва течност за да се разшири маточната кухина така че да се вижда по-добре съдържанието й. Някои лекари може да използват цветна рентгенова снимка на матката и фалопиевите тръби. За да се видят по-добре евентуалните полипи, лекарят ще оцвети течността в матката със специална боя.
Хистероскопията е друга често срещана диагностична процедура. Хистероскопът е малка телескопична тръба, която се поставя в матката през вагината и шийката, и позволява на лекаря да види евентуалните полипи.
Премахването на ендометриалинте полипи е относително просто. Наблюдавайки с  помощта на хистероскоп, лекарят изстъргва полипите. При някои жени се наблюдава зацапване няколко дни след процедурата, но би трябвало до няколко дни да можете да се върнете към нормалния си ритъм на живот. С отстраняването на полипите трябва да се върне и плодовитостта.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 958
Благодаря Ви! Този четвъртък ще видим какво ще стане. Ще съм с нея в болницата  Confused

# 6
  • Мнения: 135
Моята майка също имаше полипи, направиха й кюретаж и няма проблеми. Става бързо, с пълна упойка и възтановяването е безболезнено. Не се притеснявай, полипите не са страшни. Изследват ги за всеки случай. Всичко хубаво и спокойно, няма страшно!

Общи условия

Активация на акаунт