Досадните съвети

  • 1 619
  • 19
  •   1
Отговори
Здравейте, момичета!
Аз още нямам бебе, но тук ми е интересно и събирам много полезна информация.
Скоро моя приятелка ще става майка. Става въпрос за най-близкито ни семейство, на които винаги гледам да помогна, с каквото мога. Тя често ме търси за съвети, защото аз чета много, познавам доста хора и изобщо се интересувам от какво ли не.
Сега обаче имам известни притеснения да не прекрача някаква граница. Не искам да и досаждам с мнения и съвети. Вие сте мами, кажете ми кое от поведението на околните Ви е раздразнило най-много като родихте? Кои съвети приемате и кои-не? И изобщо как мога да съм и най-полезна, без да засягам личното й пространство?

# 1
  • Мнения: 7 718
Като не и даваш съвети.

# 2
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Мисля,че най-добре е да зададеш този въпрос във форум "Майки" или "Нашите деца" Wink

# 3
  • Мнения: 4 362
Ами аз не съм още мама,но мога само да ти кажа че най би ме ядосало или наранило някой да ми дава съвети без да съм поискала,ако тръгне нещо в разговора и кажа нещо че знам и тя се позаинтересува тогава да,но иначе без да ме попитат не искам съвет.

# 4
  • София-Лозен
  • Мнения: 621
Помагай и с каквото можеш, но не прекалявай! Това е моя съвет. Тя сама ще ти покаже кога точно има нужда от теб и точно от какво се нуждае, освен това щом сте близки няма да има притеснения да ти каже ако почнеш да прекаляваш със съветите и въобще с помощта!
Наистина е най-добре да попиташ във форумите за настоящите мами. Тук при нас можеш да получиш повече хипотетични отговори.  Grinning  Grinning
 Heart Eyes  Heart Eyes  Heart Eyes

# 5
  • Мнения: 2 755
Кажи й, че винаги може да разчита на теб и ако има нужда от някакъв съвет може да се обърни към теб. Това е достатъчно. Ако наистина има нужда от съветите ти, тя сама ще ти ги поиска.

# 6
  • Sofiа
  • Мнения: 3 239
Най-добре би било да не даваш съвет, без да ти е поискан.
Имам една приятелка с дете по-гоямо от моето, която в началото ми даваше много съвети, като аз постоянно питах за такива. Напоследък обаче предпочитам да не ме съветва без повод защото се дразня като ми се затръшка: "леле, ама той вече е на 6 м - защо не му даваш попара. Ми то това дете от къде ще си набавя калции - давай попара." Това беше просто пример.

# 7
  • Мнения: 4 414
давам съвети само, когато ми ги поискат... помощта трябва да е желана...в противен случай се превръща в досада.

# 8
  • Мнения: 6 314
Информация - да, съвети - не.
Ако те помоли да й потърсиш информация за дадена тема - ок, но да й даваш съвети, особено пък като нямаш личен опит - не мисля, че е разумно.

Аз имах една съученичка, която следваше медицина, когато бях бременна. ОК - ще става медик, но първо, че беше още съвсем в началото на следването си, второ - нямаше деца.
Това момиче се съдра да ме поучава, да ми дава съвети и то абсолютно некомпетентни и безумни. Само за пример - в края на 6-тия месец дойде специално до вкъщи да ми обясни как бебето щяло да ме ритне и как не бивало това да ме притеснява  Crazy

С две думи - не давай съвети, а помагай с информация, когато тя ти я поиска.

# 9
  • Мнения: 2 195
Преди да родя вси4ките ми приятелки,които ве4е имаха деца се изтрепваха да ми дават съвети Rolling Eyes По повод на това моята акушерка ми каза''Не се притеснявай,когато си бременна вси4ки около теб се правят на акушери.Просто не им обръщай внимание"Всяка бъдеща майка без опит инстинктивно знае кое е най-добро за детето й Sunglasses

# 10
  • Мнения: 2 032
Едва ли има друг период, когато една жена получава повече нежелани и неискани съвети, отколкото когато чака или току-що е родила дете. Може би затова е най-добре, ако не е директно поискано мнението, да не го даваш, а даже и тогава да имаш пред вид, че всяка бременност и всяко дете са различни (макар че има общи правила).

За мен най-дразнещи са мненията на някой раждал преди много години (тук, опасявам се, ще трябва да включа и собствената си майка, но това е пък и добро доказателство, че и най-добронамерените съвети може да са безнадеждно изостанали от днешната медицинска практика), и мненията на жени, които бързат да ти разкажат всякакви ужасни истории, свързани с бременност и раждане.

Затова, когато ме питат приятелки, аз внимавам да им кажа, че мнението ми е базирано само на собствения ми опит и на прочетени неща, така че една жена като е родила 2 деца, не става автоматично специалистка по детските въпроси.

Желая успешна бременност на приятелката ти, нека когато реши сама да се порови и прочете за нещата, които я интересуват, а ако има нещо важно, нека да се консултира със специлист. Иначе за разтуха и ежедневни разговори- форумът е винаги на линия.

# 11
  • Мнения: 3 562
Цитат на: Tonita
Кажи й, че винаги може да разчита на теб и ако има нужда от някакъв съвет може да се обърни към теб. Това е достатъчно. Ако наистина има нужда от съветите ти, тя сама ще ти ги поиска.

  202uu

# 12
  • Мнения: 129
Az sum budesto mam4e, i bih kazala 4e nai draznestoto po-vreme na bramenostta mi e 4e nqkoi hora si nqmat rabota i si "klopat ustata" sus slednite izkazvaniq
"auu kak ti e porasnal zadnika" ili
"oo, ama ti ve4e ima6 mnogo golqm korema" ili
"Ti nedei da qde6 mnogo 4e to po vreme na bremennostta znae6 li kak se napulnqva"

i drugi takiva gluposti
4e az s tozi moi korem se gordeq zaboga

A i vsqka bremenna i mnogo krasiva samo ot fakta 4e e bremenna  Stuck Out Tongue
Taka 4e bih ti kazala da vnimava6 naprimer sus suvetitte za krasota, ako misli6 da i dava6 zastoto bremennite sme malko po-4uvstvitelni ot obiknovenno

# 13
  • Мнения: 3 663
Аз давам информация, но не и съвети
когато прецениш, че нещо е важно и казваш какво си прочела и какво знаеш
а тя да си преценява
мисля, че трябва да решаваш на момента, а не така по принцип да си намислиш нещо Simple Smile виждаш я в какво разположение на духа е, какво я терзае или интересува на момента и казваш какво знаеш Simple Smile или ако нещо ти се стори интересно и го поднасяш под формата на "нещо любопитно", което си прочела Simple Smile
мисля, че тя ще го оцени Simple Smile
Много зависи и какъв човек е самата тя - аз например съм много отворена за всякаква информация, която, разбира се, после отсявам
никога никой не ме е дразнил (нито когато бях бременна, нито сега) с това, че е информиран и може да ми каже нещо ново Simple Smile

# 14
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Цитат на: bobi_iv
Az sum budesto mam4e, i bih kazala 4e nai draznestoto po-vreme na bramenostta mi e 4e nqkoi hora si nqmat rabota i si "klopat ustata" sus slednite izkazvaniq
"auu kak ti e porasnal zadnika" ili
"oo, ama ti ve4e ima6 mnogo golqm korema" ili
"Ti nedei da qde6 mnogo 4e to po vreme na bremennostta znae6 li kak se napulnqva"

i drugi takiva gluposti
4e az s tozi moi korem se gordeq zaboga

A i vsqka bremenna i mnogo krasiva samo ot fakta 4e e bremenna  Stuck Out Tongue
Taka 4e bih ti kazala da vnimava6 naprimer sus suvetitte za krasota, ako misli6 da i dava6 zastoto bremennite sme malko po-4uvstvitelni ot obiknovenno

Леле, къде ги намираш такива с "мъдри" забележки!?
Продължавай да се гордееш с коремчето и на който много му знае устата, казвай, че корема и задника са си твои и ще правиш с тях каквото искаш.

Общи условия

Активация на акаунт