Диагностицира ли се гастрит с ренгеново изследване с бариева каша?

  • 7 413
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 651
Това ми е въпроса. Има ли смисъл да се облъчвам и да пия тази гадост или просто това изследване се поема само от здравната каса?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Това е единствения начин за правилна диагностика.

# 2
  • Мнения: 4 651
Ами другото изследване, не се сещам за името - пускат ти някаква сонда, оглеждат и вземат материал, за да изследват какъв е типа на гастрита?

# 3
  • София
  • Мнения: 1 262
да - това е начинът  Peace

# 4
  • Мнения: 4 651
Съвсем се обърках, всички ми казват, че това е архаизъм някакъв  newsm78
Благодаря за отговорите!

# 5
  • Мнения: 1 984
изследването си е обективно и много по лесно от това със сондата... което пък е по точно... аз бих препоръчал и изследване за хеликобактер пилори /сега има и бърз тест/

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Ами другото изследване, не се сещам за името - пускат ти някаква сонда, оглеждат и вземат материал, за да изследват какъв е типа на гастрита?

Това едва го издържат язваджиите , а ти за един гастрит.Няма нужда чак толкова.Снимката показва достатъчно.Кашата е вкусна и даже май има вкус на ягода. Grinning

# 7
  • Мнения: 3 116
Ами при мен това беше изследването с което откриха гастрит. По-късно със същото изследване беше установено че въпросния гастрит е изчезнал  Hug

Аз за друг начин не знам  Thinking

# 8
  • Мнения: 131
На детето ми му правиха сонда и ми казаха, че това е единственият начин за диагностика на гастрита и на язвата. Поема се от касата. Кашата не се практикувала вече.

# 9
  • Мнения: 4 651
pepitka SN, И на мен това ми казват. Да не говорим, че моята лекарка каза, че иска да "потвърди гастрит и да търси евентуална язва".
Майка ми има язва. Когато й правиха сонда /но в болнични условия/, й бяха казали, че метода с кашата и ренгена го прилагат само на много стари хора с ментални заболявания, които не могат да се контролират докато им правят сондата.

# 10
  • Мнения: 93
Гастроскопията е ужасен инвазивен метод - ако ми бяха казали, че има алтернатива НИКОГА нямаше да се подложа на това унижение. При мен скопията бе съпроводена с гърчове, оригвания, задавяния, лиги и абсолютно унизителна процедура отвсякъде. Да не говорим, че после не можех да си преглътна собствената си слюнка с часове, да не говорим за вода или храна някаква.
Нека да съм една от ония с "менталните" проблеми и да ме тъпчат с бариева каша. Просто наистина не бих допуснала никога повече инвазивно изследване от какъвто и да е тип в будно състояние.

# 11
  • Мнения: 4 651
Ужасничко звучи последното, но пък аз си мисля, че по-добре подобно унижение, отколкото процедура като с кашата, която си е от всякъде вредна - и ренгена и кашата, в която кой знае какво има, за да ти "светне" корема.
Както и да е, аз за сега отказах да ходя на всякакви ренгени и сонди, оказа се че имам по-належащи проблеми със здравето.

# 12
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Не, това е доста остаряла методика. Не е надежна. Най-сигурно е фиброгастроскопия с биопсия и посявка за Helicobacter Pylori. При + резултат и съответния курс на лечение.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 783
Ренгеновото изследване не е отживелица, просто си има точно определено място. С нея може да се установи наличието на язва или гастрит, но може и да не се види. за това гастроскопията е по- точна и дава възможност за вземане на материал за изследване. При различните хора протича различно, не за всички е ужасяващо и мъчително, освен това на повечето места има вариант с анестезия. Цялото изследване трае минути.

Общи условия

Активация на акаунт