Бебе на изключително кърмене не наддава

  • 2 291
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 28
Здравейте всички,
Много се надявам на помощта ви, защото от 1 месец съм доста притеснена за моето бебе Михаела, което е на 3 месеца и спря да наддва.
В началото се справяхме страхотно - роди се 3000гр. и ни изписаха 2800гр. На първата консултация (когато Михаела беше на 1м и 6 дни) беше качила 1кг (3800гр), но на следващата след 1 месец теглото й беше 4000гр. Педиатърът ми каза да я дохранвам, но аз реших първо да се опитам да увелича кърмата си.
Започнах да пия лактогонен чай + много вода, както и да й давам да суче отново и от двете гърди и когато поиска. Резултата след тези промени е, че дори и да се е оригнала, наняколко пъти след хранене повръща. Купих и кантарче и три седмици след последната консултация пак сме на 4кг.
Опитах да и додавам от шише кърма, но максимума който е изпивала е 10гр. Не мисля, че гладува. След ядеде е усмихната и игрива, а ако заплаче на 2-2.30ч след ядене и давам да суче. Правих и контролно теглене което показва че изяжда 140гр. Храня я 7 пъти на денонощие. Вечер прави пауза от 5-6 часа, но може би проблем е, че я прави и през деня, защото спи голям следобеден сън от 3-4 часа и понякога е пропускала дори цяло хранене.
Разликите от първия месец, когато беше наддала много и сега са, че тогава сучеше и от двете гърди, имаше колики и плачеше почти непрестанно. Давах и капки Infacol и изпиваше по 20гр. чай на ден. Сега не й давам нищо освен кърма.
Моля, да ми помогнете с вашите съвети и опит.
Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 629
Здравей!
Това, за което се сещам е следното:
1. Колко прилично напишкани памперса за денонощие имате и колко наакани такива?
2. След като имаш кантарче можеш да мериш преди и след кърмене, но в рамките на цяло денонощие за да сумираш всичкото количество кърма (защото бебетата понякога изпиват 10 мл, друг път 50 мл, а друг път и 150 мл). Така в рамките на 2-3 денонощия ще видиш наистина ли поема достатъчно кърма (до колкото знам количеството варира от 650-700 мл до 1000-1100 мл на денонощие).
3. Ако имаш физическата възможност и време можеш след кърмене да се изцеждаш защото така ще събираш задното мляко, което е по-богато на мазнини, и да го додаваш на следвашите кърмения (разбира се ако бебка го иска).
4. Не искам да те плаша, но все пак макар и рядко е възможно бебето временно да спре да наддава при някаква инфекция и след излекуването й нещата се оправят бързо-бързо. Силно се съмнявам това да е причината защото при толкова малко бебе би следвало да има признаци, но все пак не е лошо и това да се има пред вид.
Дано да се включат и по-опитните мами защото те знаят много хитринки за помощ. Но ти проверявай памперсите и колко изсуквате и кажи за да видим дали наистина количеството на кърмата е малко или има нещо друго. Успех!  Hug

# 2
  • Мнения: 767
И при нас положението е същото третият месец беше наддал само 200 гр., започнах да го дохранвам само вечер след кърмата- изяжда между 60-90 гр.опитай да си по-настоятелна с дохранването. Аз изобщо не исках да давам адаптирано- мъчех го само на кърма, но накрая прозрях истината- детето ми е гладно. Моят също се оригваше и понякога повръщаше по малко, но спеше много неспокойно постояно се въртеше- сега спи много по-добре. Успех!!!

# 3
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Адашката качваше по 200 грама максимум на месец. Гърда предлагах по 10-12 пъти на ден и безброй пъти на нощ. Не съм дохранвала. А твоето бебе разбирам, че си почива добре между храненията. Преди да дам адапте бих те посъветвала да потърсиш второ мнение защо бебето не е наддало този месец. Гладно бебе плаче така, че трудно ще го объркаш с нещо друго. Успех

# 4
  • Мнения: 28
Благодаря vmitkova, ще се опитам да измеря количеството кърма за денонощие, за да отхвърля поне една от възможните причини.
За мокрите пелени, ми е трудно да преценя - може би 3 много пълни памперса на денонщие, а аканията - 2-3 пъти дневно, но това е от около 2 седмици насам. Преди това пропускахме по ден-два без мръсна пелена.
За млякото от шише - добра идея, но за съжаление сме скарани, както и с бибероните.

lady laura благодаря, но все още вярвам, че има друг начин освен дохранването с адаптирано мляко, за да оправим положението.

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
При всички случаи е нужно да пуснете изследвания на бебето - стандартни, кръв и урина. Това са реално два месеца без наддаване, което е сериозно - сигурно те плаши, но е така. И трябва да се вземат мерки - опитай наистина с мерене за 24ч, за да се види какъв е денонощният прием на мляко и нататък да се реши какво е нужно да се предприеме.

# 6
  • Мнения: 48
виж тук http://www.biberonbg.com/info/karmene_index.htm  дано до помогна с нещо Peace

# 7
  • Мнения: 140
Tay kato spomenava6, 4e predi e akala vednaj na 2-3 dni, a sega po 2-3 pati v denono6tieto, mi se struva, 4e e ne6to svarzano sas stomax4eto. Po princip i nie ne akaxme mnogo 4esto i obiasnenieto na lekarite be6e, 4e bebence obrabotva cialata karma i ia prevra6ta v energia, zatova triabvat niakolko dni da se sabere kakvo da aka. Iavno i pri vas e bilo taka, no v opredelen moment se e promenilo. Vaprosat mi e seldnia - pravila li si ne6to celenaso4eno, za da se promeni rejima na akane? Sa6to taka, ima li niakakva promiana v samoto ako (cviat, miris, gastota)? I davala li si surovi sok4eta ili drugi te4nosti po sxemata za ranno zaxranvane?

# 8
  • Мнения: 28
Благодаря от сърце на всички за отговорите.
Направихме изследвания на кръв и урина и за щастие са прекрасни. Педиатърът я изтегли и я искара с 350гр. по тежка от кантара ми вкъщи (явно не е много верен). Все пак започнах с добавката, защото това ненаддаване не може да продължи повече. 4350гр. за 3-месечно бебе било много малко. Давам й след кърмене колкото изпие. Разликата е огромна - спи по цял ден, но събуди ли се, ревът е по-силен и мъчителен от всякога. Може би привиква към обработката на по-тежкото мляко. Все пак и двете сме много по-спокойни.
Още веднъж благодаря на всички за съветите, много ми помогнахте.

da_ra, относно акането, бях проучила, че много бебета не акат всеки ден и не се притеснявах за това. (Но от друга страна, се смята, че това е един от признаците за недохранване.) Не съм правила нищо специално, за да променя честотата, дори намалих течностите, защото това беше в периода на коликите, когато вече реших, че нито чайчета, нито капки помагат и я оставих само на кърма.  Сега ака по-често, но количеството на едно акане е доста по-малко. Което незнам дали има някакво значение - дали наведнъж ще се изходи обилно или ще дриска по мъничко след всяко хранене?

# 9
  • Мнения: 2 829
Защо не потърсиш консултация с Д-р Анета Попйорданова? Мисля, че правилно си решила да дохранваш, но все пак е хубаво и да се консултираш с лекар (а за тази лекарка е сигурно, че разбира от кърмене), защото ми се струва, че ако има някакъв проблем додаването на АМ и изчакването може да го замаскира. Надявам се, че всичко ще се оправи! Hug

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Докторката се казва Анета Попиванова, само за уточнение Mr. Green
Т, какво стана - успяхте ли да направите 24ч мерене, за да се види какъв е приема на кърма за 24ч? Нали бебето отказваше добавка - сега започна да я приема охотно, така ли?
Добавката сигурно е необходима предвид ненаддаването и е чудесно, че двете вече сте по-спокойни. Но все пак е хубаво да се разбере защо се е случило така и къде е проблема - противно на честите твърдения, кърмата не намалява и не спира просто така, а винаги има някаква причина за това. Тя може да е както в майката, така и в бебето и е важно да се разбере, за да не се пропусне нещо, което може да е с важни последствия за теб или за детето.

# 11
  • Мнения: 28
Пропуснах да ви напиша, че взех решение да дам добавка, след направена консултация с друг педиатър, който е "ЗА" кърменето и не дава току-така добавка. Още щом видя малката Миша и каза, че й изглежда мъничка. Така ме наплаши, че била изостанала и че трябва да започнем още днес с добавката, че не успях да направя целодневно контролно теглене, както ми препочъча hedra. А за проблемите с приема на добвка, като смених шишето, млякото (с Milumil HA1) и й дадох на гладно - просто се изумих каква лакомия си имам вкъщи.
Струва ми се, че причина за ненаддаването й може да е темперамента на сукане на Михаела + това, че спеше по 1 път на ден за 3-4 часа. Така се натрупва умора и когато й дам да суче, използва момента да се успокои и подремне, а каквото текне без да прави усилия - изяжда. Това не и стига да се засити напълно и да спи след хранене. На следващото хапване е още по-уморена и изсуква още по-малко. Така стимулацията намалява,  в последствие и количеството мляко.
Тепърва ми предстои да разбера какво количество кърма произвеждам, за да разбера точно какъв е проблема. Надявам се, да успея като понаддадем, да се върна отново само на кърма. За целта, се изцеждам след кърмене.

# 12
  • Мнения: 2 829
T, хубаво е, че бебето приема добавката и наистина се надявам да наддаде и заякне сладуранката ти и да намерите правилния баланс м/у кърмене и добавка. Мисля, че когато бебенцето понаддаде, позаякне и ти се успокоиш, тогава ще е по-подходящо да направиш целодневното контролно теглене, което Хедра препоръчва.
Явно си доста мотивирана да кърмиш, и дори имаш сили в цялата ситуация да се цедиш след кърмене! Браво на теб! Пиши как се справяте!
П.П. Голяма съм гъба, да объркам името на Д-р Анета Попиванова! Мерси за корекцията.

# 13
mami pomognete  bebeto mi aka 1 pat  na den.spi na 4 chasa  po 10-15  min. na50 dena e.normalno li e tova.

# 14
  • Мнения: 984
kiara52, има пероди от няколко дни /3-4, примерно/, в които някои бебета акот по веднъж или през ден. Това се получава, когато бебето е само на кърма, която усвоява без остатък.
Ако обаче по принцип бебето ака само по веднъж дневно, но наддава и няма стомашни проблеми и не повръща, значи такова си е детето.

Особен проблем е, когато бебе,което си ака често започне да ака по веднъж за повече от седмица, примерно. В такива случаи трябва да се се обънеш към педиатър, който да прегледа детето и да назначи изследване.

Общи условия

Активация на акаунт