Един трудово-правен казус!

  • 1 989
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 286
Момичета, не съм много сигурна, че въпроса ми е за тук, но се надявам някой да е компетентен и да ми отговори. Става дума за следното: на 04.02.08г. синът ми навършва две години и на следващия ден трябва да се явя на работа, нали така? Ще си пусна 40 работни дни платена отпуска, която ми се полага. И след това започвам работа. НО след като излязох по майчинство на моето място назначиха двама човека /на много по-ниски заплати/ и ми се струва, че работодателят ми не очаква моето завръщане с отворени обятия. Най-вероятно ще ме уволни, за да си запази двамата работещи в момента. Въпросът ми е аз какви права имам в този случай, мога ли просто така да бъда уволнена или закона ме защитава по някакъв начин. Само да уточня, че се водя самотна майка, защото имам развод, но пък в последствие бащата на сина ми си го призна и живеем почти заедно. В този случай май вече не съм самотна майка или все още съм? Дано не съм обяснила много объркано. Rolling Eyes
Очаквам някой да внесе малко яснота в тази каша, сърдечно благодаря! Hug

# 1
  • Мнения: 1 418
Прочети в КТ.Мисля,че не може да те уволни,преди да си
ползваш отпуската,но не съм сигурна.Най-добре се
консултирай с юрист.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 097
И да не си самотна майка, имаш закрила от закона до навършване на 3-годишна възраст на детето. За да те уволни, работодателят ти трябва да иска разрешение от ИА "ГИТ". Ако все пак те уволни, без такова разрешение, можеш да търсиш правата си по съдебен ред, т.е. да подадеш иск в съда и със сигурност ще те възстановят на работа, тъй като уволнението ти ще бъде незаконосъобразно.

# 3
  • Мнения: 641
И да не си самотна майка, имаш закрила от закона до навършване на 3-годишна възраст на детето. За да те уволни, работодателят ти трябва да иска разрешение от ИА "ГИТ"...
Точно така.Виж чл.333 от кодекса на труда

# 4
  • Мнения: 24 467
...Най-вероятно ще ме уволни, за да си запази двамата работещи в момента. Въпросът ми е аз какви права имам в този случай, мога ли просто така да бъда уволнена или закона ме защитава по някакъв начин. Само да уточня, че се водя самотна майка, защото имам развод, но пък в последствие бащата на сина ми си го призна и живеем почти заедно. В този случай май вече не съм самотна майка или все още съм? Дано не съм обяснила много объркано. Rolling Eyes
Очаквам някой да внесе малко яснота в тази каша, сърдечно благодаря! Hug

За да те "уволни" работодателят ти първо следва да е налице някое от основанията за това, предвидени в КТ. Съкращаване на щат- едва ли- функциите на длъжността ти най- вероятно се запазват, независимо как се пренаименова дадена длъжност, от значение е дали именно функциите й остават да се изпълняват  в предприятието.
Намаляване обем на работа- едва ли, та на твоето място има вече двама души.
Уволнение не става просто по желание на работодателя ти, има основания и процедури за това. Не пишеш каква е длъжността ти и какво работят тези хора.
Сега- за защитите по КТ:
Закрила при уволнение
Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17.12.1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай/т.е. защитата е условна и преодолима, ако работодателят се сдобие с такова разрешение/:
/Тук следва да имаш предвид, че защитите се ползват ЕДИНСТВЕНО ако уволнението се прави на така посочените основания- съкращаване на щата, намаляване обема на работа, дисциплинарно уволнение, липса на качества за изпълнение на работата /трудно се доказва/, промяна в изискванията за заемане на длъжността /която промяна не може да е произволна, особено ако длъжността не се променя по същество като функции/
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;
...
4. работник или служител, който е започнал ползуването на разрешения му отпуск;
...
(4) Когато това е предвидено в колективния трудов договор, работодателят може да уволни работник или служител поради съкращаване на щата или при намаляване на обема на работата след предварителното съгласие на съответния синдикален орган в предприятието.
(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., изм., бр. 46 от 2007 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12 , както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6 . В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.
(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 5, бр. 52 от 2004 г.) Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 .
(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 6, бр. 52 от 2004 г.) Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение.

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Дотук са ти дали доста компетентни отговори. Аз те съветвам, преди да излезеш в отпуск, да поработиш 10 дни, за да си актуализираш заплатата.

# 6
  • Мнения: 24 467
Има и друго- ако на твоето място има назначен човек, той следва да бъде освободен, когато започнеш работа отново.

# 7
  • Мнения: 526
Момичета, не съм много сигурна, че въпроса ми е за тук, но се надявам някой да е компетентен и да ми отговори. Става дума за следното: на 04.02.08г. синът ми навършва две години и на следващия ден трябва да се явя на работа, нали така? Ще си пусна 40 работни дни платена отпуска, която ми се полага. И след това започвам работа. НО след като излязох по майчинство на моето място назначиха двама човека /на много по-ниски заплати/ и ми се струва, че работодателят ми не очаква моето завръщане с отворени обятия. Най-вероятно ще ме уволни, за да си запази двамата работещи в момента. Въпросът ми е аз какви права имам в този случай, мога ли просто така да бъда уволнена или закона ме защитава по някакъв начин. Само да уточня, че се водя самотна майка, защото имам развод, но пък в последствие бащата на сина ми си го призна и живеем почти заедно. В този случай май вече не съм самотна майка или все още съм? Дано не съм обяснила много объркано. Rolling EyesОчаквам някой да внесе малко яснота в тази каша, сърдечно благодаря! Hug

Здравей! Случаят ти е често срещан. Мога да ти кажа следното. Работодателят ти няма право да те уволнява при следните ситуации:
-когато си бременна;
-когато си в майченски;
-когато си в платен отпуск;
Той ако е назначил двамата въпросни колеги на договор за заместване, няма право да те уволнява и да не те допуска до работното ти място. Ако ги е назначил на постоянен договор-което НЕ може да направи, защото по призумция ти си на работа, е нарушил правата ти и можеш да го съдиш. Според мен, щом са двама и са по-ниски заплати, разбирам, че са на половин работен ден (4 часа) по заместване. Дай ми още инфо или влез в odit. info, във форума "Трудови праоотношения"!







# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Зависи на какъв договор е другият човек. Често съм виждала срочни договори, в които не се споменава "до завръщане на титуляра", а просто краен срок.

# 9
  • Мнения: 24 467
"Lilqna link=topic=263114.msg6368785#msg6368785 date=1201852585]
Зависи на какъв договор е другият човек. Често съм виждала срочни договори, в които не се споменава "до завръщане на титуляра", а просто краен срок."


И аз съм виждала такива, особено когато работех в РИО на МОН- там когато учителка излезеше по майчинство вместо заместникът да бъде назначен "до завръщане на титуляра" съм виждала всякакви необмислени неща- срочни договори /две години/, даже безсрочни такива. Когато "титулярът" се завърне на работа такива проблеми ставаха, но за съжаление чак тогава идваха да питат- "Сега какво правим?". Confused

Понеже питащата не е дала подробности, а само сочи, че на нейното място има двама души, не мога да дам конкретна информация в тази насока. Ако иска да сподели нещо конкретно или да зададе други въпроси- може да го направи и тук и на лични.

# 10
  • Мнения: 286
Благодаря ви, момичета! Работя като графичен дизайнер в месечно списание "Строителство и обзавеждане в цени", т.е. всеки месец аз правех списанието което е около 160стр. Това си е къртовски труд, направо се чудех как издържам. Когато настъпи усложнение с бременността ми и се наложи да лежа в болница им създадох доста грижи спешно да си намерят хора които да навлязат в работата и да ме заместят. Оттогава ни се обтегнаха отношенията, нещо от рода: "тая пък сега ли намери да ражда..." Осигуряват ме на минималната заплата. След като съм защитена от закона до 3-годишна възраст на детето могат ли примерно да ме върнат на работа но на някаква смешна заплатка, да ме товарят с работа както и преди и по този начин да ме принудят сама да си напусна. Могат нали? Сигурна съм, че ще намерят начин да ми натрият носа.  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 24 467
Ами могат- ти си подписала и притежаваш екземпляр от трудов договор и длъжностна характеристика, съгласно които си се договорила да осъществяваш еди какво си за еди каква си заплата. Работодателят е задължен да съобразява трудовото възнаграждение с МРЗ, но няма за свое задължение да увеличава възнагражденията на служителите си, което е по- високо от предвидената МРЗ за страната.
В редица предприятия така се разделят именно с неудобните хора- държат ги на едни и същи заплати години наред при налична инфлация и ги карат сами да напускат...

# 12
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
След като те осигуряват на минималната работна заплата и има вероятност да се отнасят зле с теб, аз ако бях на твое място бих работила изискуемите 10 дни, в които ще си подам молбата за платен отпуск - целия 40 работни дни и след това ще си подам молба за ползване на неплатения отпуск от 6 месеца по чл.167а от КТ за отглеждане на дете до 8 годишна възраст, който се зачита за трудов стаж.
Междувременно може да си търсиш друга работа, а също така можеш да работиш на втори трудов договор при друг работодател по чл.111 от КТ и можеш да работиш пълен работен ден, тъй като си в отпуск при основния си работодател. Има възможности не се притеснявай.

Гореспоменатите два отпуска и особено този по чл. 167а не могат да ти бъдат отказани - работодателят е длъжен да ти го даде.

# 13
  • Мнения: 286
След като те осигуряват на минималната работна заплата и има вероятност да се отнасят зле с теб, аз ако бях на твое място бих работила изискуемите 10 дни, в които ще си подам молбата за платен отпуск - целия 40 работни дни и след това ще си подам молба за ползване на неплатения отпуск от 6 месеца по чл.167а от КТ за отглеждане на дете до 8 годишна възраст, който се зачита за трудов стаж.

За тези 10 дни не знаех, бихте ли ми обяснили. Аз мислех веднага да подам молба за 40 дневната платена отпуска ...

# 14
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Чл. 49. (Нов - ДВ, бр. 72 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.
(2) Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни.
(3) Когато отпускът за отглеждане на детето по чл. 167а КТ се ползва за първи път, в заявлението се декларира, че такъв отпуск не е ползван от никое от лицата, които имат право на него.
(4) Когато един от родителите (осиновителите) желае да ползва изцяло отпуска за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ в размер 12 месеца, към заявлението по ал. 1 се прилага писменото съгласие на другия родител.
(5) В случаите по ал. 3 работодателят въз основа на представено копие от акта за раждане на детето издава удостоверение съгласно приложение № 4.
(6) Документите, необходими за разрешаване на отпуска, се съхраняват в личното досие на работника или на служителя.
(7) Използваният отпуск по чл. 167а КТ се отчита в специална книга при работодателя.

За платеният отпуск не съм сигурна за тези 10 дни, но определено трябва да започнеш работа, за да го пуснеш, имаше указания, но в момента не мога да си спомня.

Общи условия

Активация на акаунт