Задължително ли е някой от родителите да вземе акта за раждане?

  • 3 341
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 095
Аз съм от Добрич ,но ще раждам в София и знам,че акта за раждане на бебето се издава доста по-късно . Възможно ли е някой друг освен мен и таткото да вземе акта? Трябва ли да има пълномощно за тази цел?
МЕрси за отговорите предварително !  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 556
Само на родител го дават, не знам дали ще приемат пълномощно обаче.

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 458
Акта за раждане на дъщеря ми го взе трето лице Peace

# 3
  • Мнения: 1 095
Акта за раждане на дъщеря ми го взе трето лице Peace
В кой град?
ДАли има значение къде е издаден?
С пълномощно или как?
  bouquet

# 4
  • Мнения: 1 877
На наш Боян го взе майка ми.... смалко убеждаване,но са и го дали

# 5
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 458
Ние сме от Търново,а родих в Плевен.Като се събуди мъжо ще го питам как е станало,защото акта го взе "видна" плевенска адвокатка и да не би да са и го дали,защото се познават-ще ти пиша на лични Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 39 718
Навремето ние взехме акта за раждане на Дияна. Но тогава все още бях със зелен паспорт и задължително пишеха децата в него.
Предполагам, че няма да има проблем да се вземе от 3то лице. Смятам, че с генерално пълномощно не би трябвало да има никакъв проблем.

# 7
  • Мнения: 472
Ние не сме женени и когато трябваше да се вземе акта на детето не го дадоха даже на мъжа ми  Shocked Тази служителка така се беше запънала, че нищо не му призна, нито пълномощно, нито документа за припознаване на детето. Наложи се аз да ходя и ми го даде точно за две минути. Идваше ми да и извия врата  Twisted Evil Най-добре е да отидете и да питате в общината! А и мисля, че акта се издава от общината към която сте регистрирани, т.е. по местоживеене. Ако сте регистрирани в Добрич би трябвало от там да ви го издадат. Аз раждах в "Лозенец", а акта си го взех от Люлин  Hug

# 8
  • София
  • Мнения: 1 603
Бях помолила баща ми да отиде, отказаха му въпреки обяснения, че живея далеч, бебето е малко и други подобни - давали само на един от родителите. Та отидох лично.

# 9
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 458
: Най-добре е да отидете и да питате в общината! А и мисля, че акта се издава от общината към която сте регистрирани, т.е. по местоживеене. Ако сте регистрирани в Добрич би трябвало от там да ви го издадат.

Акта се издава по месторождение Peace

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 364
Акта за раждане на нашата дъщеря го взе трето лице от община Триадица в София. Няма проблем да го вземе някой друг вместо родителите, ако те нямат възможност, стига въпросното лице да има нотариално заверено пълномощно с подписи и на двамата родители. Актът за раждане излиза около 2 седмици до месец след записването на детето в родилното. 

# 11
: Най-добре е да отидете и да питате в общината! А и мисля, че акта се издава от общината към която сте регистрирани, т.е. по местоживеене. Ако сте регистрирани в Добрич би трябвало от там да ви го издадат.

Акта се издава по месторождение Peace

Месторождение на детето или на майката?

# 12
  • Мнения: 1 095
А дали пък няма опция за изпращане по пощата?? newsm78
Ама че бъркотия е в тая държава! #2gunfire

# 13
Осъществяване на процедурата
I. Актът за раждане се съставя от ДЛГС в общината или кметството, на чиято територия е настъпило събитието (чл. 35, ал. 1 ЗГР).

Така като чета това разбирам,че ако съм от Велико Търново, а родя в София акта трябва да се издаде в София.

# 14
  • София
  • Мнения: 43 903
Акта за раждане се издава от общината, по постоянно местожителство на майката. (поне като раждах така беше, живеехме в борово, а трябваше да го взимаме от изгрев, защото там съм по лична карта...)
Епикризата от болницата ти излиза обиквоменно ден.два след раждането, но може да говорите с лекарите да ти я дадат при изписването, защото ще си пътувате.
Както и изплащането на еднократната помощ става по постоянно местожителство на майката...

Общи условия

Активация на акаунт