Отговори
  • Мнения: 129
Моля ви, майки с опит, дайте ми съвети какво да направя. Вече почвам да се отчайвам!
Бебето ми се роди на 22.01.2008 с тегло 2200 около 20 дена преди термина. Принципно не би трябвало да се води недоносено, но така го водят заради ниското тегло, а и беше с известно изоставяне в растежа. Иначе се роди в задоволително състояние, не се е налагал кувиоз и т.н. В болницата стояхме седмица като искаха да се уверят, че ще можем да се храним сами.
Тя се роди почти без сукателен рефлекс, беше много немощна. Захранваха я първоначално в интензивното отделение с глюкоза венозно. Даваха й моя кърма със сонда. Постепенно и много бавно почна да се научава на шише, като едно хранене отнема около час с почивки, докато си го изпие. Добре, че аз лично се хванах да й давам изцедена кърма със шише, защото сигурно още лекарите щяха да твърдят, че няма сукателен рефлекс и да ни държат там. Пробвахме и в болницата на гърда, но безуспешно, само спеше, с шишето пак почти все спеше, но постепенно  успяваше да поеме млякото. Цедях й кърма, така че е свикнала с вкуса на кърмата.
Сега вече в къщи малката госпожица вече е доста по-силничка, има и периоди на будуване, плаче, когато е гладна и т.н. Яде без проблем от шишето, но все още отказва гърдата. Пробвам и когато е гладна, и когато е спокойна, но не става. Най-много да захапе зърното няколко пъти и го плюе. Ако е гладна, се дърпа от гърдата и плаче Sad

Какво да правя? Много са деликатни нещата. До тук и давах с шише, за да следя колко изпива, защото още от болницата ме наплашиха много с това да не почне да сваля тегло. Но ето че тя свикна с него.
Все се надявам, че като се позасили още ще пожелае и гърдата.

Първото ми дете съм го кърмила 1 г. и 6 м. , но той от самото зачало си засука и нямахме проблеми. А тя е съвсем друг случай, все едно гледам бебе за първи път.

Моля ви дайте съвети какво да правя!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 658
ами аз нямам опит с бебе, което е имало проблем със сукателния рефлекс, но защо не се обърнеш към инструктор по кърменето? Най-добре някой нагледно да ти покаже нещо, а не само да ти напише. Знам, че в Майчин дом има такъв кабинет. Може и тук да се свържеш с някой от инструкторите. Успех ти пожелавам, мисля че ще ти е необходим, защото сигурно трудно ще свикне да суче от гърдата, но това не е невъзможно Peace

# 2
  • Мнения: 700
 Наистина най-добре да се свържеш с инструктор,който да ви види.Това,което мога да ти кажа аз на първо време,защото имам опит с неискащо гърда новородено е,че има много голяма вероятност да се оправят нещата и гушкай го близо до тялото си-"кожа до кожа",пей му,говори му нежно.Гушни го така,че устичката му да е близо до гърдата ти,особено когато му се доспива,може само да засуче.
 Успех Hug

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Здравей Grinning
Честито бебенце - минали сте през големи перипетии, дано вече притесненията да са зад гърба ви Hug
Бебета, които са родени повече от 2 седмици преди термин, наистина се водят недоносени или по-точно - near-term и дори на тегло да са като повечето новородени, имат редица особености в поведението. Сукателният им рефлекс може да не е добре развит и да не могат да координират добре сукане, дишане и гълтане. Обикновено са вяли и много сънливи, често карат и жълтеницата доста по-тежко и продължително, което също затруднява нещата.
Ключът към това да научиш бебето да суче са две неща - време и търпение. Има предвид, че на бебето вероятно ще са му нужни поне 2-3 седмици, докато разбере какво се очаква от него да прави на гърдата, така че дотогава гледай на нещата като на тренировки, които много ще помогнат, а реалното хранене още ще е по друг начин.
Има доста неща, които можеш да опитваш междувременно. Едното е много, ама наистина много физически контакт на голо - голо бебе върху гола мама. Можеш да го правиш на всяко хранене (сигурно храненето все още отнема доста време), като се разсъблечеш като за кърмене и съблечеш бебето по памперс, сложиш го върху теб и го покриеш с одеалце и по този начин се храните. Носенето на бебето в слинг през останалото време също помага много.
Когато тренирате на гърдата, е важно да задействаш предварително рефлекса за потичане, така че млякото да е тръгнало и когато сложиш бебето, то да усети мляко, за да може да се сети какво да прави. При някои майки се оказва успешно да цедят на ръка директно в устичката на бебето, докато се учи как да суче.
При други майки успешен преход от шишето към гърдата се оказват силиконовите зърна - бебето е свикнало да усеща силикона на биберона и да го асоциира с хранене, а силиконките могат да улеснят и захапването на гърда при недоносените бебета (най-често се ползват с такава цел, а не за превенция на разраняване). И в този случай е нужно да предизвикаш потичане на млякото и евентуално да цедиш леко на ръка, докато бебето се опитва да суче, за да може да схване какво се иска от него.
Опитай да видиш тези неща дали вършат работа и не се отчайвай - бебето расте с всеки изминал ден, рефлексите му съзряват и с разбиране и търпение нещата ще се получат Hug Дотогава изцеждането е абсолютно необходимо, както знаеш - нужно е да поддържаш млякото, докато бебето стане в състояние да го поддържа самичко. Страхотно е, че при всички тревоги си успяла да се погрижиш за млякото и бебенцето ти да го получава от самото начало Hug

# 4
  • Мнения: 129
Хедра, мерси много за окуражителните думи. И аз се надявам, че с търпение ще се оправят нещата. Споменаваш и за силиконовите зърна, и аз се сетих вчера за тях и мисля да пробвам.

За контакта на голо, още не мога да се престраша да го поразголя бебето, макар и покрито с одеяло, понеже единия ни проблем беше термолабилност, първите два дена го държаха на термо легло, защото много бързо му ставаше студено. Иначе сега го обличам повечко и е добре, носът му не е студен. Но го държим в една стая само, не мога да го разнасям със слинг из апартамента.

Исках да попитам друго - аз в момента гледам да се изцеждам докрай, за да се поддържа лактацията. В началото като дойде кърмата беше преизобилна, но сега забелязвам, че е точно количеството, което бебето пие (тоест доста е намаляло млякото в сравнение с началото). Това обезпокоително ли е? Възможно ли е храненето с изцедена кърма да доведе до трайно намаляване на кърмата Sad

Ох, все едно за първи път кърмя, баткото въобще шише не беше виждал, а кърмата се лееше като из ведро ...

# 5
  • Мнения: 405
Teti, моето бебче също се роди недоносено, в началото на 37ма седмица. Още в болницата ме окуражаваха да го държа кожа до кожа, даже още докато беше в кувьоз, така че не се притеснявай, твоята темп на тялото ще регулира неговата, така че няма опасност да го простудиш (тук го наричат kangaroo care). Това гушкане ми помогна много и на кърмата, даже помпах с едната ръка докато го държа, или го слагах на едната гърда и така изпомпвах по повече. Късмет и не се отчайвай, мъничето има нужда от малко време да се ориентира, но вярвам, че всичко ще се нареди.

Общи условия

Активация на акаунт