Как да го мотивирам?

  • 2 292
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25
Здравейте!

Изправена съм пред ситуация, в която не знам как да постъпя. С приятеля ми сме заедно от 3 години, а и преди това сме учили заедно 5 години. Живеем отделно (~100км разстояние), заедно сме от петък вечер до понеделник сутрин. Той работи на черно като автомонтьор, но е развил алергия към автомаслата (кашля). Има и хроничен синузит (непрекъснато е с хрема). Има си собствен дом - необзаведен етаж от къща, но в района няма особено работа. Аз съм от още по-далече и живея на квартира с приятели в София.

Искам да го мотивирам да излезем заедно на квартира и да си намери различна работа, която да не вреди на здравето му. Вчера го помолих, като му обясних мотивите си и се опитах да оборя възраженията му, но него го е страх, защото това ще преобърне живота му с главата надолу - до момента го е гледала мама, живял си е основно вкъщи (и малко на общежитие), работи тази работа от 13 години и нищо друго не е работил. А аз искам от него всичко това да се промени изцяло.

Чувствам се в безтегловност - както когато го карах да си пише дипломната работа - знам, че това е правилната крачка, но не знам как да го накарам да я направи. Как да го мотивирам да промени живота си, за да запази здравето си?

Предварително ви благодаря за мненията и съветите!   bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 17 142
Не можеш да промениш толкова коренно някой, ако той не го иска. Просто не става насила, или го приеми такъв, или си търси какъвто искаш. Повечето жени правим грешката да се опитаме да моделираме мъжа до себе си, но това никога не води до нищо хубаво (според мен де)

# 2
  • Мнения: 25
Може би не съм си задала въпроса правилно. Не мисля да променям него, а да искам от него да си смени начина на живот, за да запази здравето си. Нямам нищо против характера му. Имам и явната подкрепа на майка му. Усещам, че и той се замисля, но при него няма да стане веднага. И не знам какъв по-голям довод от собственото ти здраве и желанието на жената до теб да споделите повече години живот заедно.

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 14:37 от shumencho

# 3
  • Мнения: 3 929
Не можеш да промениш толкова коренно някой, ако той не го иска. Просто не става насила, или го приеми такъв, или си търси какъвто искаш. Повечето жени правим грешката да се опитаме да моделираме мъжа до себе си, но това никога не води до нищо хубаво (според мен де)
Напълно съм съгласна. И аз мисля, че си права, че това е по-добрият вариант за него, но всичко зависи от него. При нас е нещо подобно или поне беше. Мъжът ми не си взе дипломата за средно образование, въпреки че семестриално е завършил колежа. Просто не му се занимава, мързи го. Ако сега иска да си я вземе, трябва да се яви на куп изпити. Свекърва ми все ми натяква, че аз съм единственият човек, който може да му повлияе да се амбицира и да "завърши", но аз смятам, че всичко си зависи от него. Така и не я взе, но става по-отговорен, вероятно защото го гризе съвестта за въпросната диплома, и гледам, че се опитва да си урежда живота, а не да разчита на това, което е било.

# 4
  • София
  • Мнения: 17 142
Не мисля да променям него, а да искам от него да си смени начина на живот,

Не разбираш ли, че това е едно и също нещо?

# 5
  • София
  • Мнения: 1 176
Чувствам се в безтегловност - както когато го карах да си пише дипломната работа - знам, че това е правилната крачка, но не знам как да го накарам да я направи. Как да го мотивирам да промени живота си, за да запази здравето си?
Ти постоянно ли го "караш" да прави разни неща, които според теб трябва да направи?

# 6
  • Мнения: 25
Като се замисля, не постоянно, но явно периодично го карам да прави нещо. А може би не трябва. Макар че след това ми е благодарен и е щастлив, че съм го накрала.

Двата случая са:
1. Да си донесе книжката, за да вземе заверка (още не бяхме заедно). Почти се беше отказал да учи поради лични проблеми и невиждане на изход от ситуацията.
2. Да си напише дипломната работа, след като си взе второ задание.

# 7
  • Мнения: 959
Хубаво правиш като се опитваш да промениш,живота ви.
Но..на сила хубост не става.
Мисля,че ти трябва просто търпение и време.Особено като имаш подкрепата и на майка му.
Не му говори постоянно за това.Вече си посадила в съзнанието му идеята за промяна.Сега просто трябва да го оставиш сам да стигне до правилното решение.Още повече че,2 пъти вече си успяла...
 Peace

# 8
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 691
Пробваи да си излекува алергията.С неговата професия в София ще си намери веднага работа.

# 9
  • Мнения: 473
Явно той е от този тип мъже, които непрекъснато трябва да се ръчкат, за да направят нещо. Страхува се от промените, защото е неуверен в себе си. Помогни му да добие самочувствие, че е способен и ще може да се справи и с друга работа. Когато хвалим мъжете си и изтъкваме колко са способни, тогава започват да правят това, което искаме ние жените, без да ги караме директно. Дано успееш!

# 10
  • Мнения: 804
От написаното разбирам, че не искаш да го мотивираш, а да го моделираш по твой вкус и според собственото си виждане за начина ви на живот. За това са необходими мнооооого години, а и не се получава винаги. Но ти дерзай, може и да успееш.

# 11
  • Мнения: 2 005
Аз ще ти отговоря с един афоризъм: "Една жена харесва мъжът такъв, какъвто е, после започва да го променя и накрая го изоставя, защото вече не е това, което е бил!"   Joy bouquet

# 12
  • Мнения: 1 896
Разбирам, че не искаш да го промениш и го харесваш такъв,какъвто е, но...
Оставам с впечатлението,че се опитваш да го впишеш в собствената си представа за бъдещия ви съвместен живот. Изискваш от него изцяло да промени живота си, защото ти смяташ,че така е правилно.Правиш планове за съвместното ви бъдеще и просто го включваш в тях-от него се иска само да смени метожителството и работата си.Така трудно ще се получи.Много е възможно вместо мотивиран да се чувства манипулиран.

# 13
  • Мнения: 3 376
Абе манипулиран или не- факт е,че го е "посръчкала" и почти е завършил висше образование.
Иначе кой знае кога...

Може и гадно да звучи отстрани,но наистина всичко това е за негово добро.С тази алергия не се знае докога ще може да работи това с което се занимава в момента.Доколкото знам е доходоносна професия,но при неговото състояние не може да я практикува и занапред.
Ами кажи му,че състоянието му няма да се подобрява,а напротив.Да си взима дипломата и да си търси друг вид работа и тъй като искаш да сте в София му кажи,че там има по-големи възможности за реализация.
Другото което е-той не се ли замисля,че след като работи на черно и няма осигуровки,най-малко здравни.Да не говорим,че и трудов стаж не му се трупа.Наблегни на тези неща,все пак няма да е все така млад.Трябва да помисли малко.

# 14
  • Мнения: 0
но при него няма да стане веднага.
опитай постепенно  Peace

Общи условия

Активация на акаунт