Сирма Груп - как ни хакнаха системата за дет&

  • 5 843
  • 119
  •   1
Отговори
  • Мнения: 934
Имах голямото удоволствие да разговарям днес на живо, с господата от тази фирма. За незапознатите, това е фирмата изработила системата за регистрация в детските градини и яслените групи към тях през интернет.
Поговорих си с тях доста след часът на Милен Цветков, а и по време на това също.
Разбрах следните неща.
Първо имало е според тях, хакерска атака. Така твърдяха и ще ми пуснат файлове доказващи трафика, които ще споделя с вас естествено. Не разбирайте атака от хакери само това кой и колко заявки пуска. За неразбиращите, ще се опитам да обясня накратко. Има наистина 2 компютъра, но те пишат в една база, тоест данните са само на едно място.
Та тези два компютъра имат портове /това са входове и изходи за различни неща, представете си ги като врати към компютъра/, не като хардуер, а  като софтуер. Например стандартния порт за Браузъра е 80, има още много такива портове отговарящи за различни неща. Та хакерската атака се състояла в сканирането /опитването на този порт дали е отворен и може да се стигне до сървъра през него/и това е повтаряно много пъти, за много портове и от много ИП-та. Така се получава натоварване на машините, който един вид казват, този порт е недостъпен. И не само това, а и други начини да се накара сървъра да "мисли" и да не може да работи нормално.
Сега идва ред на интересното. Сървъра/ите според мен, а и не само, са на кофти/не най-добрата/ операциона система.
В последния момент /миналия четвъртък/ се "сетили", че може да има атаки /то и затова сървъра е на Windows 2003 Server/и сложили защита. Това само по себи си е добре, само дето пак са пестили пари и сложили куцо нещо.  
Другият спорен момент, самата поръчка е за много пари за тази част получават само 30 000 лв. и към 18 000лв. за оборудване, което обаче те - СИРМА ГРУП са предложили да бъде така. Тоест са спестили пари за да могат да одобрят тях, а не някой друг.
Та стана ясно:
1. Сирма груп смята, че са направили всичко, защото по презумпция, в офертата не влиза скъпо оборудване за защита от хакери и също така, скъп специалист да го поддържа.
2.Ако е имало наистина хакерска атака /това не го твърдя тепърва ще видим дали е така/, то фирмата не е била готова за нея. Или по точно била е готова за не толкова сериозни неща.
3.Избрали са чак в четвъртък да се премести сървъра от общината. Защото връзката на общината нямало да издържи.
4. Пак се пестят пари на наш гръб.

Аз си оставям правото да се извиня на Сирма груп ако наистина има хакерска атака, обещах им. Но искам те да се извинят за огромното недоразумение което те са сътворили в опита да пестят пари.

Пак искам да се разгранича от СНБМ, пиша единствено и само от мое име. Като на потърпевша /чак в 10.46 си регистрирах дъщерята и то с номер над бройката за желаните градини/и като на човек поне малко разбиращ от нещата /web-based software solution/.
Извиниявам се за правописа, просто вече очи не ми останах, пък и съм скарана с граматиката.

# 1
  • Мнения: 5 370
Гледах те.....и слушах внимателно. Ще следя темата.

# 2
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 661
И аз.Даже си смених името.

# 3
  • Мнения: 1 517
Всичко все повече заприличва на едно голямо недоразумение  #Crazy

# 4
  • София
  • Мнения: 2 162
Много ти благодаря за информацията.
На мен ми се иска да има нещо повече от просто извинение, макар че това едва ли ще вкара детето ми в яслата на есен.
Ще следя темата.

# 5
  • Мнения: 14
Трябва да си рядко глупав, за да не знаеш какъв риск поемаш, като не осигуряваш качеството на такъв критичен, обществен проект като този.
 Естествено, че по-разбиращите хора са пробвали не само по "стандартния" начин. Аз лично пробвах да се вържа към друг порт и директно чрез IP адреса, след като видях каква е ситуацията. Нека не забравяме, че имаше доста хора, които успяха да се регистрират с адреси различни от София, тоест проблема очевадно е в калпавото им изпълнение сървър+връзка.Това е атака,  (ако може изобщо да се нарече атака)позната от началото на 90-те години. Има десетки начини да се избегне flood на сървъра, просто не трябва да си от Сирма Груп явно, за да го направиш.

# 6
  • Мнения: 2 037
Не разбирам от компютри и портове, обаче в една от темите за кандидатстването пишеше, че системата струва 383 000 лв. (цитирам по памет). Предлагам да ги върнат тези пари до последната стотинка, да си ходят в Америка и тази сума да се инвестира в нашите деца.
С две уговорки - 1. Не съм за връщането на старата система.
2. Ние сме на добро място в класирането. Нета ни е редови, от най-евтиния LAN. Пробихме към 10.30.

# 7
  • Мнения: 3 886
Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78

# 8
  • Мнения: 934
Трябва да си рядко глупав, за да не знаеш какъв риск поемаш, като не осигуряваш качеството на такъв критичен, обществен проект като този.
 
И аз това се чудя. Аз като една лимока, която само разбира без да съм експерт, бих си помислила доста преди да се изложа така. За мен всичко опира до парите. Евтин сървър без грам защита. Сирма казаха, че защитата не влизала в офертата която са дали.

# 9
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
  , да си ходят в Америка и тази сума да се инвестира в нашите деца.
 

Защо в Америка - това ми стана интересно. Аз съм от порасналите мами.

Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78

Кой е втория? Къде?

# 10
  • Мнения: 2 085
Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78
това пък сега го "чувам" Shocked

ПП.УФСЪ, ти ли беше с раираната блуза?

# 11
  • Мнения: 2 037
В Америка, защото са американска фирма (Северна Америка).
А сървърите от отдавна се тупаха в гърдите, че ще са два, за да е по-сигурно.
Офиси:
 
 
Сирма Груп АД
бул. Цариградско шосе 135, ет. 3
1784 София
(2) 976-8310 тел
(2) 976-8311 факс

bd@sirma.bg

Сирма Бизнес Консултинг София
бул. Мария Луиза 23


Сирма Бизнес Консултинг Пловдив
гр. Пловдив 4000
бул. "Източен" 48, Офис 12, ет.6
бул. "Източен" 48, Офис Сирма, ет.2
032/623 084 тел
032/622 783 тел


Сирма Медия
Цариградско шосе 133, Хай Тек Парк Изот, ет. 4 976 83 04 тел


Онтотекст
Цариградско шосе 133, Хай Тек Парк Изот, ет. 6
809 15 65 тел.

гр. Варна
бул. "Цар Освободител" 24, ет.3 и 5
052/604 215 тел

гр. Казанлък
ул. "Йордан Стателов" No 1
Офис 2
0431/642 19 тел


 
   Североамерикански офис:
 
 
Sirma International Corp.
5890 Monkland Ave., Suite 203
Montreal, Quebec
Canada H4A 1G2

+1-514 448-4649 tel
+1-514 343-0143 fax

bd@sirma.com
 
 

# 12
  • Мнения: 3 886
  , да си ходят в Америка и тази сума да се инвестира в нашите деца.
 

Защо в Америка - това ми стана интересно. Аз съм от порасналите мами.

Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78

Кой е втория? Къде?
http://84.242.131.109/ ей гооо и още енин пак такъв има на подобна честота

# 13
  • Мнения: 934
Не е само това питам аз ЗАЩО е имало 2 ри адрес който отварям.Той е бил за вътрешни хора.  Е това ако не е пак корупция здраве му кажи.В една от съседните теми беше даден линка които са имали малко хора достъп до него. #Crazy newsm78
Наистина има 2 сървъра. Но и двата не са се отваряли.
Има си резон да са два за да се намалява натоварването.

Да аз бях с раираната блузка.

Този човек е отварял единото ип http://news.ibox.bg/opinion/id_85918664
аз отварях от работата друго.

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 22:30 от УФСЪ

# 14
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141

     Североамерикански офис:
 
 
Sirma International Corp.
5890 Monkland Ave., Suite 203
Montreal, Quebec
Canada H4A 1G2

+1-514 448-4649 tel
+1-514 343-0143 fax

bd@sirma.com
 
 


Аха ясно, от къде, офис имат там, а не са американци. Чисто българи са си.

Общи условия

Активация на акаунт