Ако не иска друго, освен солети?

  • 1 862
  • 22
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Бебе става на 13 месеца и има голяма проблемация с храненето. Мноого рядко си изяжда с кеф храната и без странични забавления. Две месеца пробутвах играчки и храни за ядене с пръсти, че в промеждутъка да й слагам в устата пюре и минаваше номера, от време на време. Обаче вече върти главата само като види лъжицата. Зъби я боляли, нам си какви причини, детето не яде.
Солети и хлебец не отказва, но може ли цял ден това да се яде?!Мен никак, ама никак не ми харерсав тази идея да предлагам белохлебни непрекъснато, но много хора ме съветват да й давам, каквото иска. Да давам ли солети, обезсолени?!
В чудо се виждам, надежда не предвиждам...
За това време (почти 2м) е свалила 1,5 кг и се боя, че може още да намалее. Освен, че не се храни пълноценно, се движи доста и докъде ще я докара... Ще се изпари накрая! Cry
И тъй де, да не стои гладна да й давам ли солети, бисквити и сухари да гризе по цял ден или да я държа гладна (щото като се заиграе и забравя за стомаха си) и като дойде време за Едене да хапва малко?
Благодаря Ви предваритлено. Объркана се чувствам доста. Crazy

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Моят съвет е да я подържиш да огладнее хубавичко.
Все си мисля, че глада е много силно и болезнено чувство, дори и за едно малко дете и никой не би могъл да му устои от инат например.
А в повечето случаи при децата, ако не е инат е отвращение от постоянно предлаганата храна.

Не искам да те обиждам, не знам дали нещата при вас стоят точно така, но всички мои познати и приятелки с бебета, които имат проблеми с храненето, залъгват я със солети, я със сладки неща...и резултата - детето било злоядо  Rolling Eyes

От вчера имам много пресен пример: Случайно срещам в парка моя позната, която има момиченце на 1г. и 6м., седна до мен да я нахрани. Извади си бурканчето с кашичка и започна да дава на детето, то хапна няколко хапки, започна да наднича в чантата и, от където стърчеше една близалка...писна и не искаше да яде, майката се ядоса и се развика: "Стига вече, от тия близалки и сладки неща нищо друго не хапваш, няма да ти я дам", при което детето запищя още по-силно, тя въздъхна и извади близалката от чантата си.
Та мисля си аз, ако на това дете му отказват близалката и след по-малко от минута му я дават, дали другият път няма да направи по-голям цирк?
Не знам защо повечето майки си мислят, че децата им не изпитват чувство на глад и в стремежа си да има напълнят с нещичко стомасите, ги тъпчат с боклуци.
Друг интересен факт (пак не говоря за вас) е че повечето "злояди" деца са по-дебели от моето, което яде всичко предложено, когато е гладно.  

Пожелавам ти успех в борбата със злоядството Grinning

# 2
  • usa
  • Мнения: 2 113
Цитат на: Jade
...


и аз не искам да те обиждам, но явно не знаеш какво е злоядо дете...
алма, не знам какво да те посъветвам. само да споделя, че има и други на твоя хал, дано това ти подейства успокоително. синът ми, 2г. 5 м., от около нова година е на същата хлебна  диета - хляб с масло или крема, баница, сирене, грис - това в общи линии изчерпва репертоара... чат-пат някой плод - ябълка, банан или портокал най-много веднъж седмично. колкото и да го държа гладен, друго отказва да яде. предлагам, слагам го наред с другите на масата да гледа как се хранят с удоволствие, той бърка с вилицата или лъжицата, някой път близва, плюе и ми се хили. после си иска хляба. срам, не срам си признавам, че опитвах и на сила, не става. и какво да правя, чакам да мине периода и да прояде нормално. а толкова добре си хапваше преди... поне не слабее видимо. голямата ми дъщеря и тя имаше такъв период на хлебоядене, но поне плодове не отказваше и не се притеснявах, това диване и плодове не яде...

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Цитат на: миз
Цитат на: Jade
...
и аз не искам да те обиждам, но явно не знаеш какво е злоядо дете...

Права си, наистина не знам какво е злоядо дете или поне моето не е злоядо, но пак казвам имам много наблюдения, които категорично доказват тезата ми за злоядите деца.
Наистина всяко дете си има своя вкус, който трябва да уважаваме и има право да отказва някои храни, но да яде все едно и също... нещо не ми се вижда редно Thinking
В случая мисля, че трябва да се подходи малко по-твърдо, нямам предвид заплахи и наказания, а просто категорична забрана на "празни" храни, докато не огладнее толкова, че само да пожелае да яде Wink
Ти всъщност по колко време си го оставяла да гладува?

# 4
  • Мнения: 3 777
Jade аз съм злоядо дете.
Оставяна съм гладна, не ми се дояждаше лягаш като болно коте и тва е, но апетит не идваше.
Горката ми майка е откачала.Колко лекарства за апетит съм изпила.
На 19 години тежах 40 кила, ужас просто.
Тогава се взех в ръце и напълнях малко, но не много. Сега съм нормална със 47 кила.

Не съм си падала по сладко. Но съм гонена с мазаните филии за да хапна нещо. Много е гадно и се моля Светльо да не е злояд.

# 5
  • Мнения: 3 777
Алма, ако и даваш хлебче, но намазана с различни неща ще е доста разнообразно.
Лютеницата има домати и чушка.
Крема сирене, топено сирене, пастетче и още и още...Според мен е доста разнообразно.
Не е най-доброто, но е вариант.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Цитат на: Slunce
Jade аз съм злоядо дете.
Но съм гонена с мазаните филии за да хапна нещо. Много е гадно и се моля Светльо да не е злояд.

Ето за това говоря и аз, не може да гониш с храна едно дете, което не иска да яде, просто се получава един порочен кръг, ти го молиш, то отказва Sad
Тук според мен, всико е на подсъзнателно ниво. Едва ли тогава си осъзнавала, че не ти се яде всъщност в знак на протест срещу често предлаганата храна. Това е естествена реакция на съпротива у детето, която трябва да бъде преодоляна не чрез гонене с храна.

Аз също имам спомени като дете, как исках да ям само неща от сорта на вафли, бисквитки и тем подобни, но майка ми никога не ми е позволявал такива волности. Когато откажа закуската от попара например, тя ме оставяше без храна до обяд...все още си спомням как ядях с апетит обяда, каквото и да ми сложи на масата Wink

# 7
  • Мнения: 7 106
Между другото има много истина в написаното от Jade. Всички тези боклучета-залъгалки, страшно развалят и вкуса и апетита на детето. И аз понякога правя грешката да давам солети, троховци и бисквити. Основно когато сме навън, и за да миряса за 5 минути в количката, докато отморя с чаша сок и бутам в ръката по нещо такова и съм забелязала че след това не обядва или закусва с охота. Но пък ме радва, че тя хапне една-две солетки и после само ги хвърля на земята за забавление, та не се тревожа за сега за някаква страст към тях.
Сега! Аз до колкото си спомням, Мая си имаше апетит и си хапваше предоволно, от кога и поради какви причини се случват тези неща сега при нея? Дали наистина зъбоникненето при нея е твърде болезнено или има и някаква друга причина и каква е тя?
Моето лично мнение, а и практика също е да не я насилваш на всяка цена и с триста маймунджулъци да яде. Сервираш обяда, храниш, ако стисне устни - край! Който ял-ял, който не е - следващият път. Прибираш всичко и до следващото хранене предлагаш само вода! Нищо друго, мрън не мрън - това е положението.Опитай няколко дни така, без залъгалките (солети и тем подобни) за да видиш дали ще има някакво временно подобрение на апетита. Насилието води до отвращение!
В интерес на истината преди около два месеца и при Ева имаше видимо понижение на апетита. Изяждаше по 5-6 лъжички и започваше да се върти на стола, да плюе и чак до рев стигаше, ако упорствам. И аз затова спирах на 6 лъжица и така до следващото хранене. Страхувах се, че стои гладна (но пък се успокоявах от това че суче често), а в същото време още повече се притеснявах да бутам лъжицата на сила, защото знам, че това е още по-лошо. Е, мина от самосебе си! Започнах да и предлагам на често зеленчуково и месно бульонче или по-рядка супичка и на нея и се услади и така постепенно прояде пак. Идеята ми е да експериментираш и да и предлагаш само това, което знаеш че обича, пък ако ще и само хляб да е, но не между храненията, а точно когато и е време да яде!

С риск да стана още повече досадна с фермана си, ще постна тук една малка статийка, която си копирах преди година-две от Дир-ския клуб (да е жива и здрава мамата, дето я пусна). Та аз доста често си я препрочитам и се стремя да следвам съветите в нея.
Цитат
 Съвети за злояди деца

Никога, при никакви обстоятелства не насилвайте детето да яде.
- никога, когато детето е здраво, не сменяйте нещо, което не е пожелало с друго, което се надявате, че ще има успех. ако детето ви откаже да яде нещо, просто отстранете храната. не опитвайте с друга храна.
- никога не подканяйте детето повече от три пъти, тихо и спокойно.
- не превръщайте храненето в турнир, или сблъсък на терористи и специални части.
- не се опитвайте да ИЗЛЪЖЕТЕ детето, че това не е хранене, ами е ... аааа... самолетче, или червена шапчица, или ... каквото и да е друго. по този начин вие само затвърждавате в него убеждението, че храненето е наказание, нещо лошо, тегло... храненето е удоволствие, нали така?
- не давайте на детето тези зрънчовци, вафлички и пр. те не само не са полезни, но дори са вредни.
- ако детето изяде няколко хапки и изгуби интерес към храната - приберете я.
видът й само му досажда в момента. ще спестите и своите, и неговите нерви, ако го направите. никой не се е разболял от това, че е пропуснал няколко пъти храненето си.
- бъдете спокойни, не обсъждайте пред детето неговото злоядство.
- дайте на детето избор, но не като сменяте нещо, което не е пожелало с друго, а като сложите на масата пред него малки количества от няколко различни храни. например - малко супа, малко сирене и бисквита с мляко, някакъв задушен зеленчук, парченце краставица и домат, малко друго готвено ястие.
- не слагайте силни подправки, не гответе със запръжки и нека храната не е мазна. нежният детски вкус трудно понася силни и тежки вкусове и миризми.
спомням си, че като бях малка, направо ми прилошаваше от вида на лука и морковите в яденето, а бананите ми миришеха така силно и отчайващо на лакочистител, че мислех, че са отровни... вкусовите възприятия на децата са много по-силни и чисти от тези на възрастните, това в никакъв случай не бива да се пренебрегва.
не можете да убедите детето, че нещо е вкусно, когато то не го намира за вкусно.

"тежка артилерия" : ) :
- когато започвате да храните детето, сядайте на масата гладен.
предложете му лъжичка храна. ако то откаже, почакайте една минута и отново му я предложете. ако откаже и втория, и третия път - просто вземете една друга лъжица, не с неговата! и спокойно, без да се превземате и да правите събитие от това, изяжте храната в чинията.
не го подканвайте отново да яде и в никакъв случай не му давайте, дори и да иска. дръжте се спокойно и непринудено.
нека то седи на масата до вас и да види, че храната ви харесва.
внимавайте, обаче : )
това означава тя наистина да е сготвена така, че да ви харесва : )
не се опитвайте да лъжете детето, те усещат всичко и са умни, и ви обичат.
след като свършите с храненето, станете и двамата от масата и се заемете с нещо друго. нека не става дума за ядене, хранене и пр.
когато дойде часът за следващото хранене - постъпете отново така.
придружете трите подкани с категоричното и спокойно: "е, щом не искаш - ще го изям аз."
не давайте никакви допълнителни неща между храненията, освен пресен плодов сок, без допълнителни подсладители.
той добре разпалва апетита : )
не се карайте, не убеждавайте, не се правете на маймуни, не преигравайте, не правете от мухата слон, дори и тя наистина да ви се струва със слонски размери
детето ви, струва ми се, все още не е завършен злоядец. : )
само от вас зависи то никога да не бъде такова, а да разбере, че храненето - това може да бъде наистина приятна част от ежедневието.


# 8
  • Мнения: 219
Мдаааа, болна тема  Neutral Face. Аз съм мама на злоядко и то точно от осем месечна възраст. И аз го занимавах с книжки, песнички, но той си ядеше 2-3 неща - зеленчуци със сметана на Хип, пиле с царевица на Гербер и бананова каша на Хумана, от плодовете - ябълка и круша. И толкоз. Освен тези храни до 2.5 г. ядеше само хляб - и то сух, без масълца и тем подобни екстри. Опитвала съм всичко - и глад - не му пречеше и да му изяждам обяда - още по-малко. Много, много е трудно да го приемеш това злоядство, но накрая свикнах и сега яде само нещата, които обича - почти всички са тестени, а като не иска друго яде само сух хляб и е доволен. Друго и да предлагам - отказва и дори не опитва. Не го гоня - избира между нещата, които харесва и няма вид на кльощаче вече  Simple Smile , но на 3 г. беше 12 кг. - елегантен си е просто  Simple Smile
Та на въпроса ..... може по времето за хранене да й предлагаш само харесваните от нея храни и след като не иска повече да яде да й дадеш хлебче, солетки. Между хапването пробваш сок или плод. И да пробваш да приемеш неполезното хранене - това е най-трудното  Rolling Eyes
Най-хубавото е ще да е само период при вас  Grinning

# 9
  • Мнения: 1 770
Мойто не е злоядо по принцип, обаче без определени процедури рядко си хапва нормално. Докато го храня, задължително и той има лъжица и нещо, по което да тропа с нея - някоя пластмасова купичка например, или тропа по моята купичка/бурканче. Ако му дам да дъвче нещо, става още по-трудно да му вкарам нещо с лъжицата. Ако не му дам на него лична лъжица, категорично обръща глава от храната, освен ако не е огладнял като 20 вълка. Дори когато яде навън, аз си нося допълнителна лъжица и за него.

# 10
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
ОХ
Като каже някоя млада мама, че създавала хранителни и всакакви други навици и аз винаги се сещам как аз създавах на сина ми такива...Ама и илюзия. От тогава толкова му се промени вкуса че просто нямам думи. Първо ядеше лютеница- после не ядеше, после ядеше само солено- после само сладко, първо харесваше ориз- после не. Имаше в един момент в който не ядеше нищо. От опита ми ще ви кажа три неща.
1.Едно шише Саностол и вече яде всичко.
2.От както яде сам - се храни добре- купи един лигавник с ръкави, махни килимите, една лъжица и я учи да яде сама- напълно възможно е за вашата възраст. Може да ти отнеме доста време- не се отчайвай. Започни с плодови пюрета. После постепенно със супи и каши.
3.Ако наддава добре и няма запек- угоди и известно време да яде каквото желае- дори това да продължи месеци- пробвай с филията да даваш кисело мляко, от нейното мляко или плодов сок. И ако можеш постепенно махни обсолютно всякакви храни между храненията-бомбонки, вафли , бисквити, зрънчо, солети- всичко.Дори сока давай половин час след хронене- или ако иска по врема на хранене, но не между храненията.
Това е опита ми с едно бившо злоядо дете, което от както е станало от следобеден сън изяде една голяма купа с каша от кашата на сестра му и сега ме моли да му намажа филия с лютеница:)

# 11
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Тенку пипъл за фниманието.
Четоф всичко и сте прави, но аз тия нещо ги знам и гледам да ги съблюдавам. Бебе солети съм й давала примерно до 5, обикновено следобедно време, при разходката да си чеше зъбите. От скоро се научи да ги гризе и й разрешавам да изяжда няколко. Но това е един път дневно. Други раБоти не познава. Не съм й давала ни троховци, ни бомбони, ни шоколади, нищо. Диета братче,жив да умреш у нашто къща. Но смятам, че й е рано за такива работи. Майката съм все пак. Пък и до скоро се давеше с трохи, много внимавам.
Вече, щом яде, я не троши само солети и бисквити мога да й ги дам с пюрето или като десерт. Примирие един вид. МНого е доволна.
Не ми харесва да я залъгвам с хранителни залъгалки и мнооого, мнооого ми се иска да порасне без тъпкане на такива продукти, щото аз съм резултат от подобен начин на хранене и никак не съм очеприятна. Embarassed
Впрочем, смених обстановката на храненето у дома, преместих я в кухнята, но не реших проблема. Обаче следобяд закусва в Зоопарка и не гъкна, докато лакомо изяде един буркан. Баща й се облещи. Аз тоже. Дали е била изморена от емоции, щото пипахме магарето и козичките и зайците и аз й надух главата кое животно какво е...
И да ви кажа, като не иска да се храни, я оставям гладна. Даже така минахме на хранене през 4-5 часа. Щото я чаках да покаже някакви признаци на глад. Ама никакъв ефект нямаше.
Мисля, че детенце му е скучно и еднообразно и затова не му се яде у дома. Сега се сещам, че на вилата, един ден 3 пъти я храни баба й, без проблеми. И изводът вероятно е, да измислям различни дестинации за разходки с хранене. Божей, какво доживях!? Crazy
Все се чудя добра майка ли съм, какви ги върша с това дете.. Какво ще излезе накрая от него... Blush

# 12
  • САЩ
  • Мнения: 323
А пробва ли да връчиш на детенце лъжичка с малка паничка с малко пюре вътре и да го оставиш само да яде? Или нещо друго, което може да яде само с ръце? Ще пада голямо мазане, то е ясно, ама може така да има по-голямо желание да се храни.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 4 818
summer, лъжичката отдавна съм дала да държи по време на хранене, щото настояваше детенцето и даже успешно пие вода с нея. Но само 1-2 глътки. После захвърля и се озърта за нещо интересно, започва да плямпа дивотии и да си крие очите. Преди това е яла с пръсти, това при всяко хранене върши и се омазва красиво, особено със сирене, че е мазно такова. И при тая велика криеница, дето не знам кой я научи си прави подхранваща маска със сирене за лице и коса, мехлем със сирене за уши и балсам със сирене за гушата. Често си дърпа кичури с омазани пръсти, явно иска да си изправя космата... Гранд дама. Flutter
Бебе има на масата пред себе си и залепваща се чинийка, пълна с част от манджата и парченца храна. Все още не й е дошла на ума, че тряба да се храни с лъжица, предпочита с пръсти, но така не може да се нахрани качествено, но пък става за абстракционист. Сочи петна от пюре, вика "виж" и размазва красиво. Много Ентелегентно.
Да можеше да казва поне "ам-ам", че да зная, кога е огладняла... Ако тя самата знае..  Тронът за хранене утре ще го преместя на терасата, да гледа природа. Ще докладвам дали има ефект. ooooh!

# 14
  • Мнения: 6 206
Цитат на: alma
Все се чудя добра майка ли съм, какви ги върша с това дете.. Какво ще излезе накрая от него... Blush

Какви ги говориш! Shocked
Ти си най-добрата, перфектна майка за бебе Май! Grinning

Общи условия

Активация на акаунт