До кога да кърмя 2 годишния си син?

  • 1 129
  • 3
  •   1
Отговори
Здравейте на всички мами!

Бих искала да ме посъветвате до кога да кърмя моят син, който в момента е на 2 години и 1 месец. Преди 1 седмица реших да започвам го отбивам. Страхувам се, че след някой друг месец ще стане топло и тогава съм чувала, че не е благоприятен период за отбиване. Самото отбиване става без проблем...вечер му чета приказка. Но на обяд е малко по трудно..може би защото не е тъмно и си търси. Като си намажа гърдите с лимон..вика:"акано" и започва да плаче...понякога заспива, като го галя, но понякога се изнервя и се върти по един час на обяд..тогава за да го приспя по-бързо му давам да суче.Така заспива за 5 минути. Но понякога му давам чашката с АМ и така се приспива. Вечерите спи без проблем, непробудно. Но сутрин си става и идва в моето легло и започва да си иска. През деня -не иска. Изключение правят случаите, когато се удари. Преди му давах например, когато се удари лошо. И това ме учудва:успокоява се точно за секунди, докато сега, когато не му давам в такива случаи..си поплаква доста. Моят въпрос е кога е най-добре да се отбива детето и колкото пораства не е ли по-трудно и за майката и за детето?? И съдържа ли кърмата вече необходимите хранителни вещества?? Само да отбележа-моят син си хапва всичко,течности пие доста:200 мл сок,600 грама АМ(нестле джуниор след 1 годинка). АМ го включих след 1,5 годинки.  И колкото иска вода, разбира се. Давам му кисело мляко "верея"-4,5% с мед, отделно супички и т.н
Проблема е, че не знам до кога да кърмя и има ли смисъл да продължавам?? Сега е грипен сезон и мисля да го кърмя. Като цяло Но като не е боледувал.
Ще се радвам да ми пишете как е най-добре да постъпя. Инае аз хем искам да го отбивам,хем не. Страхувам се да не се превърне кърменето в пристрастрастяване и да се наложи един ден насила да го отбивам. Единственото положително, което намирам сега е, като започнах да го отбивам може спокойно да го приспива и таткото. Иначе досега цели 2 години никой не е успял да го приспи..освен мен Simple Smile
Ще се радвам на съвети. Благодаря!!  bouquet

# 1
  • Мнения: 3 092
Миличка , аз мисля че решението кога да го отбиеш можеш да вземеш само ти .
Да , кърмата си съдържа всичко полезно както и преди . Simple Smile
Аз лично отбих безпроблемно дъщеря си на година и половина поради преумора и здравословен проблем , който в момента лекувам , но  го направих изведнъж -казах край и спрях .
Имаше късане на нерви , мъничко рев , но детето го понесе много по-добре и спокойно от мен , защото аз ревах много време , беше ми ужасно мъчно и се чувствах отвратително .
Бъди подготвена и за това .
Тук  майките ще ти дадат много съвети надявам се , има и теми за отбиване потърси с търсачката , има и инфо в библиотеката .
Пожелавам ти леко и успешно отбиване когато и да  решиш да стане то  !  bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 6 246
При мен се наложи да отбия баткото като забременях с малкия. Нямаше стрес и рев (той по принцип от новородено си спи спокойно и по цяла нощ). Започна баща му да го приготвя за сън и му даваше бибата. Нооооо, много се пристрасти към бибероната, после много трудно я махнахме. Аз и вече ходех на работа, той на ясла, така че дневните кърмения още преди това ги бяхме махнали.

Не знам какво да те посъветвам. Решението дали да отбиеш си е лично твое и не би трябвало никой да ти се меси. На мен лично още ми е мъчно, че се наложи да го отбия, въпреки че беше на почти 2 год. Просто защото като беше малък си бях решила докато той иска, а в последствие се наложи да му помогна. Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 3 760
Хранителната стойност на кърмата ти не се е променила, вероятно само количеството е намаляло. Като имунологичен фактор тя е все така безценна.  Това за отбиването като е топло не е баш така- не е желателно да се отбива лятото заради чревните инфекции.
Тъй като дъщеря ми е само с месец по-голяма от твоя юнак и аз се замислям по въпроса. Сега е грипно време  - няма смисъл да я лишавам от антивирусната й защита. През есента тръгва на градина и тогава вероятно ще започне да боледува често  Confused По всичко личи, че ще я оставя да се отбие сама, когато си реши, освен ако не се случи нещо непредвидено. На мен самата кърменето не ми тежи, не съм и пристрастена - просто е начин на живот. Така че явно малката ще води парада  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт