Да захраня ли в края на 4 месец при следната ситуация...

  • 528
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 51
След 4 дни бебчо навършва 4 месеца. От 5-6 дни не е акала. Давам и дуфалак от 3 дни, даже днес и дадох два пъти. Ходихме на лекар да я види. Пипа коремчето-меко било, бръкна с термометър ама не се изака и каза че може би усвоява кърмата на 100% или че не и стига кърмата, но кантара показва обратното. Бебето е на 4 месеца и е 8,300! Стигнахме до решение да почна да й давам пюре от тиква и да заместя едното хранене за да видим дали ще се изака и за да понамали килцата, тъй като пюрето не е толкова хранително. На мене ми се искаше да изчакам още поне месец със захранването. Вие какво ще ме посъветвате?

# 1
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Напълно възможно е да усвоява напълно кърмата и затова да не ака. Според мен си продължавайте на кърма. След като дуфалакът не я е изакал, как точно ще го направи пюрето - просто ще започне да ака пюре! Така или иначе организмът не е готов да го обработва и усвоява.

Не се притеснявай, щом лекарят е казал, че коремчето е меко и няма проблеми. Продължавайте си с кърменето - на този етап по-хубава храна за бебчо няма  Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 1 504
Ние имахме същият проблем..с тази разлика, че 2 месеца съм я изаквала...почна се от края на 2 месец...ходихме при доки след 6 дневно неакане...каза ленива перисталтика/тъй като кърмата е течна, червата не получавали позиви и така не се свивали и бебето не акало/ и че не е хубаво акитата да се задържат толкова време в коремчето на бебка, което си беше меко...В крайна с/ка не съм я оставяла повече 6 дни да не ака...първо с масажи потръгна работата, после и те не действаха..почнах със сапунче и термометър...Доки беше категорична, че не е нормално бебето да не ака повече от 48 часа...За усвояването на 100% на кърмата, ще подпиша с особено мнение...защото след 6 дневното неакане...бебка изкара доооосто големи количества ако.....Пък и повечето кърмени бебета си акат редовно...В крайна с/ка на 4,5 м дадох /до тогава не е пила вода, нито чай против колики/ 10 гр сок круша на Гербер или мека ябълка на Хип с 20 гр вода...давах през ден, но почна да ака...Не мисля, че това е някакво захранване...на фона на чайовете против колики примерно /някои от които съдържат дори и захар и какви ли не екстракти от какво ли не/ или водата, които доста бебета пият...Захраних на 5,5 с плодово пюре..поради същата причина...Така че, незнам...според мен изчакай със захранването...пробвай се с масажи...За това дали 10 гр.сок ще ти се видят захранване или не...можеш сама да го прецениш... на фона на 800-900 гр кърма, което бебето приема тези месеци...или масата отвари /което също е различно от кърмата/но не се води за захранване...
Принципно след като почнахме пюрета, бебка не е имала проблем с акането...

# 3
  • Мнения: 3 760
Щом Дуфалакът не е предизвикал изхождане тиквата няма да го направи! Абсурдно е при наличие на храносмилателни проблеми д  се захранва, тъй като всяко въвеждане на нова храна затормозява храносмилателната система.
единственото, което мога да ти препоръчам е да "се абонираш" за разхлабващи храни - яж всичко, за което знаеш, че ти действа слабително. Следи и поведението на детето. Давай Дуфалак от време на време, особено ако коремчето стане твърдо или малкият човек видимо изпитва дискомфорт.

# 4
  • Мнения: 967
Не виждам причина да захранваш.
1. Детето на килограми е повече от добре, даже теви повече от нормалното за 4мес.
2. Ако детето има запек ще се напъва да ака и ще го боли коремчето - ще плаче, ще се свива. Ако детето е спокойно очевидно не е запек, така че спри да го тровиш с Дуфалак. И иснът ми имаше период, когато акаше веднъж на седмица (ме помнч само на колко месеца беше тогава).
Така че, ако си решила да захранваш - твоя воля, но определено това че не ака не е причина да захранваш. Бих те посъветвала да изчакаш поне месец със захранването. Успех  Hug

# 5
  • Мнения: 1 089
Бебето е доста пълничко за възрастта си, което показва, че определено не му липсва храна.
Моя син също беше с ленива перисталтика (и сега е склонен към запек, въпреки разхлабващите храни), понякога и Дуфалака не помагаше.
Принципно е добре да ака веднъж на 48 часа поне, но на нас ни се е случвало да не ака и по 5-6 дни и тогава действаш с термометъра. Добре е и с това да не прекаляваш, а примерно да го правиш на 3.-4. ден, за да не се невротизира бебето.
Мисля, че захранването е излишно и запека не е показание за захранване. Ползите от едно ранно захранване ще са много по-малко от вредите. Изчакайте си до навършени 6 месеца и тогава почнете със зеленчукови пюренца.
P.S. Дуфалака не може да "трови", той не се резорбира в червата, а напротив привлича вода, като така омекотява изпражнението и го увеличава по обем, така че да предизвика рефлекс за изхождане. Може да се употребява с месеци, ако е нужно. Лошото е, че често престава да има ефект. Затова може да правите почивки. И най-вече ти самата хапвай разхлабваща храна - круши, сливи, кайсии и сокове от всички тях - при нас това доста помагаше.

Последна редакция: пт, 08 фев 2008, 11:56 от Lenyto

# 6
  • Мнения: 545
Не виждам защо да захранваш.Лора акаше веднъж на седем-осем дни.Явно усвоява напълно кърмата и твоето бебче.При дъщеря ми помагаше като дам вода със спринцовка,иначе отказва още да пие.И как въобще може да предположи педито,че не стига кърма при това наддаване?!
Лора е захранена на шест навършени месеца.Сега започна да се запича.

# 7
  • Мнения: 629
Според мен е рано да бързаш със захранването. От теглото на детето е видно, че кърмата си му стига и не е гладно. Ако коремчето му е меко значи не се натрупват и отпадни продукти за изхвърляне. Наистина има деца, които усвояват кърмата почти изцяло. Бих ти предложила да понамалиш количеството на хапваните от теб запичащи храни (като ориз и картофи например) и редовно да хапваш разхлабващи такива - в момента има круши на пазара. На мен много добре ми действа лененото семе. Слагам по малко 1-2 пъти седмично в някоя супа и определено раздвижва перисталтиката. Не съм сигурна обаче дали ще окаже същия ефект през кърмата на детенце  newsm78 Но поне можеш да опиташ. То така или иначе е богато на доста полезни нещица. Можеш да пробваш и с доматен сок, не знам дали сушените сини сливи имат същия ефект като свежите  newsm78 Хапвай по малко броколи и карфиол. Не се сещам за друго в момента. Но със сигурност последното, което му трябва на детето в момента е захранване. Това само ще му товари храносмилателната система, няма да усвоява почти нищо от пюрето и ще изгубите приема на полезни за него вещества от кърмата. Ако има възможност устискайте поне до 5-тия месец (стига да не се влоши положението де) и тогава въведи някакви пюрета. Но не замествай цяло хранене, просто предлагай по малко пюре от круши или сини сливи да кажем. Така хем ще предизвикаш разхлабваш ефект, хем няма да заместваш изцяло хранене. А и плодовите пюрета можеш да ги редуваш с регулиращи зеленчукови за да не привиква детето към сладкия вкус.

# 8
  • Дълбоката провинция
  • Мнения: 201
И нашата ситуация е същата.Ака много трудно и педито ни каза още на 2 мес. да започваме с плодовите пюрета.Но аз пробвах всякакви други методи.Най-много му помага  масажа на коремчето,упражненията вече сам си ги прави(рита като луд).Дуфалака също няма особено ефект.Сокче от круша му давах- в началото имаше ефект но сега вече не и спрях.Вода също давам ,по-точно чайче .А  за захранването ще изчакаме колкото може повече.И аз мисля че пюрето не решава въпроса с акането.Просто започват да акат  пюре и понеже голяма част от него не се усвоява се натрупват по-бързо и повече "материали" за изхвърляне .Поне аз така си го обяснявам,незнам... newsm78

Общи условия

Активация на акаунт