Криво глезенче или така е нормално?

  • 1 290
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 230
Мили мами, имам едно въпросче - бебе Дани е на година и две седмици, тежи около 11 килограма. Вече прави опити да се пуска да ходи сам и снощи като да го мия го пуснах босичък малко по килима да ходи. Държах го за ръчичката и ми направи впечатление, че като че ли като стъпва така бос и някак си стъпва на вътрешната част на петичката и сякаш и глезенчетата му се изкривяват навътре. Кажете мами, така ли е като прохождат бебоците. Иначе в къщи ходи с обувки на КиК - те нали са ортопедични, това добре ли е. Не съм го водила на ортопед по този повод, защото снощи забелязах. Не ми се иска да си втълпявам глупости, но мами кажете ми, ако си спомняте как беше при вашите бубички. Лек ден желая на всички!

# 1
  • Мнения: 8 505
На твое място бих го завела при педиатъра,а ако той прецени,ще даде направление за ортопед.
А защо ходи вкъщи с обувки?Ако е студено,пантофи или по-дебели чорапки биха свършили работа.

# 2
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Хубаво е като проходи малко по-стабилно детето да се заведе на ортопед профилактично, той отчита, ако има проблем в походката и помага за решаването му. Докато са нестабилни при прохождането доста дечица кривят крачетата. Моето го пусках по чорапки докато прохождаше, не съм обувала обувки...

# 3
  • Мнения: 253
Аз също не бих се притеснявала излишно. На следващото посешение при педиатъра сподели това притеснение.
Мойте 2 деца проходиха без обувки, и до сега така си ходят, боси при първа възможност. Но ние живеем където времето позволява. Тук по принцип се препоръчва прохождането без обувки.

И аз подкрепям че детенце трявба да оставя възмойно най дулго в меки обувки, по чорапи или с пантофи. Успех!  bouquet

# 4
  • Мнения: 230
извинявайте, че не се изразих правилно - не с объвки е в къщи, а с пантофки на Беко. Объркала съм марката Rolling Eyes. Онези, нали ги знаете, кадифени. Иначе сме с теракот и се пързаля само по терлички. Има и едни с много мека подметка, но така не се ли криви крачето.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 941
След като имаш подобен род притеснения, най-добре го заведи на лекар. Не съм забелязала при моето да има такова кривене.

# 6
  • Мнения: 8 999
Моите деца вкъщи шляпаха боси, а навън бяха с обувки с твърд и висок форт и ортопедична стелка /именно за да се предотврати кривенето на глезена и падане на свода/. Добре е двата варианта да се съчетават. Не мога да разбера кое се криви при твоето дете, но ако има проблем наистина не се отчайвай, а и не се разтичвай на мига - тези дефекти се коригират и не е въпрос на животоспасяваща манипулация. Консултирай се с педатъра ви и изискай да ти даде направление за преглед при ортопед. За всеки случай му обувай обувки, а не меки пантофки.

# 7
  • София
  • Мнения: 135
Здравей. Хубаво е да го погледне педиатър да не би да е "криво стъпало", "clubfoot" или е нещо по-просто. До двегодишна възраст костите на децата са по-гъвкави и дотогава по-лесно може да се коригират някои неща. Това е, което знам от личен опит, без да съм лекар.

# 8
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Нормално е. И аз миналата година така се ошашках когато една сутрин изведнъж забелязах, че синът ми стъпва някак навътре и директно се изстрелях при Драганов. Обясни ми, че е напълно нормално до определена възраст и ще е ненормално ако стъпва с изправено краче. Обясни ми пак какви обувки трябва да носи и така. Но все пак за твое собствено спокойствие отидете на ортопед.

# 9
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Не се тревожи, но непременно заведи детето на ортопед. Не разчитай обувките да оправят нещата ако има проблем. Преди да проходи детето инстиктивно си свива стъпалото и не си отчитала това като проблем вероятно и сега го виждаш като прохожна. Аз си въобразявах, че с разтежа, с прохождането подобен проблам при нас ще се оправи от самосебеси. Добре, че свекърва ми настоя да отидем на ортопед в 4 месец, гипсираха стъпалцето в продължение на 4 пъти за по една седмица и то се оправи. Може при вас случаят да е много далече от нашия , но непремено идете на ортопед за да види той и той да прецени. Моля те, не отлагай и не мисли, че като проходи ще разтъпче крачето и ще се оправи. Не e така, просто ще привикне да стъпва неправилно, това ще рефлектира върху позата на цялото краче, походката и стойката на тялото. Направо те моля да го заведеш на ортопед. Хайде успех и да кажеш какво решение си взела.

# 10
  • Мнения: 6 164
Купи му от онези чорапки с непързалящи части отдолу - гумени апликации с буквички, лапички и др. Те са като пантофи, но са чорапи и хем пазят топло, хем крачето е свободно от обувка.
Остави го да прохожда бос без обувки! Peace

Вкъщи също е теракот навсякъде Tired , но оставих Крис да прохожда само по термочорапогащник - зима беше.

# 11
  • Мнения: 111
Ние имахме същия проблем , като проходи , детето стъпваше навътре.Винаги в къщи е ходил бос, а навън - с ортопедични обувки КиК с висок форт , но... и  на 2г. продължи да стъпва така.Заведохме го на ортопед и се оказа лека форма на плоскостъпие и ни дадоха орт. стелки.Казаха, че най-вероятно до 3-тата или 4-тата год. ще се оправи.
При вас може да няма нищо такова, разбира се, пък и не зная не сте ли мънички още за да се определя има ли проблем или не- щом едва прохожда... .

Общи условия

Активация на акаунт