Последно в овеса има ли глутен или не?

  • 10 392
  • 33
  •   1
Отговори
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 342
Един казва, че има, друг, че няма. Вчера една приятелка купила на дъщеря си (7м) каша в бурканче на Сънвал с овес. На етикета пише, че е без глутен, та това се чудя. На голямата ми дъщеря като новородена съм давала овесена вода за разхлабване, ама тогава не се чудех, а действах, както ми кажат. Сега малко по-се замислям какво да давам, но ми се ще да има разнообразие някакво все пак. В Гугъл не намерих нищо конкретно.

# 1
  • Мнения: 674
Аз мисля, че има! Блонди да каже може би! Wink

# 2
  • София
  • Мнения: 15 216
Едва ли ще получиш категоричен отговор на този въпрос.
В повечето сайтове, които съм чела, се твърди, че съдържа глутен.
Срещала съм и публикации, в които се твърди, че не съдържа глутен, а протеин, който го наподобява.
Срещала съм и информации, че не се съдържа.
Не знам на кого да вярвам.  Thinking

# 3
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 342
Едва ли ще получиш категоричен отговор на този въпрос.
В повечето сайтове, които съм чела, се твърди, че съдържа глутен.
Срещала съм и публикации, в които се твърди, че не съдържа глутен, а протеин, който го наподобява.
Срещала съм и информации, че не се съдържа.
Не знам на кого да вярвам.  Thinking

Там е работата, че от всякъде е различно инфото. Но все пак оставам с впечатление, че дори и да има, не е толкова (ако е възможно  newsm78). Ще видим, още не съм взела. То докато се наканя да взема, и ще стане време за глутена въобще  Crazy Поне при голямата ми дъщеря нямаше реакции, а не е като да нямаше проблеми с храните-АД заради кравето мляко.

# 4
  • Мнения: 5 940
Според съпруга ми, който е заместник-главен редактор на списание за храни, няма добре обосновани научни доказателства за наличието или отсъствието на глутен в овесените ядки. Твърди, че има овесени ядки без глутен, получени след преработка, но овесът в естествената си форма по-скоро има, отколкото не.

# 5
  • Мнения: 238
Според мен има глутен, може би е най-малко от всички други глутен съдържащи храни. Според педиатърката ни е най-лесно смилаемата храна с глутен за бебета. Интересно коя каша на Сънвал е с овес и без глутен, може би наистина има значение обработката. Вземала съм на Сънвал каша в бурканче с круши и овес, но си пишеше "с глутен". Детето ми е с АД и АБКМ, от овеса нямаше реакция, но го дадох на 11-12 месеца.

# 6
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 342
Според мен има глутен, може би е най-малко от всички други глутен съдържащи храни. Според педиатърката ни е най-лесно смилаемата храна с глутен за бебета. Интересно коя каша на Сънвал е с овес и без глутен, може би наистина има значение обработката. Вземала съм на Сънвал каша в бурканче с круши и овес, но си пишеше "с глутен". Детето ми е с АД и АБКМ, от овеса нямаше реакция, но го дадох на 11-12 месеца.

Беше с банан, елда, овес и ябълка

# 7
  • Мнения: 238

Беше с банан, елда, овес и ябълка
Ясно, елда още не съм давала и съответно не съм разглеждала подобни пюрета и каши.

# 8
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 342

Беше с банан, елда, овес и ябълка
Ясно, елда още не съм давала и съответно не съм разглеждала подобни пюрета и каши.

Елдата е без глутен и е богата на желязо.

# 9
  • Мнения: 238
Да, но при синът ми имаше реакция като реших да дам елда на Хип. Беше на 8 месеца и вече година не смея да пробвам.

# 10
  • София
  • Мнения: 15 216
Елдата не съдържа глутен, но е алерген.

# 11
  • Мнения: 1 089
Незнам защо толкова се чудите. Във всички сайтове за целиакия пише изрично, че в  овеса има глутен и не се препоръчва употребата на овес при тези болни.
Лично аз мисля, че след 6.,  а най-добре 8. месец спокойно може да се дава глутен - ако детето има генетична предразположеност към целиакия, късното включване няма да го спаси от диагнозата. Ако пък няма- на тази възраст храносмилателната система е достатъчно зряла, за да не възникне придобита алергия към този белтък - така че споко!

# 12
  • Мнения: 27 524
Има.
Алергията е цьолиакия  Peace

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Най-вероятно превода не е верен/и това се случва/.

# 14
  • Стара Загора/Бургас
  • Мнения: 77
и аз имам информация , че овеса  по-скоро съдържа глутен......би могла да поизчакаш малко с даването на тази каша! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт