витамин Д и здрави кости

  • 817
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19 269
днес бяхме на консултация и педи ме пита дали давам витамин Д.аз казах,че давам,но не много редовно.после стана на въпрос,че малката още не се изправя на крака и той каза,че ако съм давала витамин Д няма да има проблем и че просто на детето още не му е дошло времето.аз обаче като се замислих и ужасно се притесних.последните четири месеца не съм давала вит.Д редовно,някой път съм пропускала и седмица,когато времето е било слънчево,понеже тази зима тук(Гм) е почти винаги хубаво време.
малката пълзи и се изправя на колене като се хване за нещо,но на крака не може.като я хващам под мишниците и я сложа на крака се задържа,но не иска да стои така и пак огъва крачета.
имал ли е някой от вас същия проблем?на какъв лекар да я заведа?казах на педи да й прегледа костите,но той само погледна и каза,че нямала рахит,защото няма деформации и фонтанелата била почти затворена.какъв друг преглед трябва да се направи?на всичкото отгоре не иска да пие АМ,а още не съм давала млечни продукти заради алергия и само я кърмя.

# 1
  • Мнения: 2 829
Мила Виви, това че "само" я кърмиш е най-доброто, което можеш да направиш за бебето си. В много страни по света изобщо не се препоръчва даването на вит.Д и децата пак израстват здрави. Аз лично доста информация изчетох по въпроса и реших да НЕ давам Вигантол на сина си. Фонтанелата му се затвори преди годинката, проходи на 10 месеца, няма никакви проблеми с костите. Никога не съм давала АМ, млечни продукти яде след годинката и то по малко. Grinning Недей да се притесняваш излишно, остави детенцето ти само да прецени кога да проходи, то е единствено и неповторимо и само то знае кога трябва да се изправи и да тръгне Grinning
Продължавай да си я кърмиш докато ТИ искаш Grinning Дала си и най-добрия старт в живота! Hug

# 2
  • Мнения: 2 865
Педиатъра ти има съмнения за рахит ли? Ако е така най-добре изяснете нещата и вземете мерки.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
Аз също не бях много редовна в даването на вит.Д,но изправяне,прохождане и т.н. всичко си е до дете.Просто се случва когато му дойде времето.

# 4
  • Мнения: 2 746
Виви, детенцето е почти на годинка, а казваш, че не се задържа на крака. newsm78
Освен това, ти все пак си давала Вит.Д, макар и не много редовно.Може би наистина още не е готова / мъжът ми е проходил на 1г.4м., а сега е мъж   2 метра /, така че това е много индивидуално.Но синът ми например, на 10 месеца се изправи и се придвижваше като се държеше за разни мебели, страх го беше да се пусне, но ходеше.Чак на 1 година проходи самостоятелно, без да се държи за нещо.Затова според мен не е лошо да я види ортопед, смятам, че той ще ти даде най-правилните насоки или пък най-малкото ще отхвърли твоите притеснения.

Аз лично доста информация изчетох по въпроса и реших да НЕ давам Вигантол на сина си.

yanast  и ние ако живеехме в Банско, нямаше да давам вит.д на децата си.Ама пусто море и влага...... Laughing

# 5
  • Мнения: 1 197
Не давам редовно,когато се сетя.Не оставяй,педиатъра да те наплаши(те между другото много обичaт да плашат майките)

# 6
  • София
  • Мнения: 1 252
Витамин Д давах за много кратко време  - около месец. Педиатърът ми каза, че ако излизаме на разходка поне 3 часа на седмица не е наложително. Другия педиатър ми беше предписал по 4 капки на ден, защото синът мисе роди 5,180кг и макар, че растеше с нормални темпове - все си оставаше едър. Плашеха ме с рахит и с късно прохождане, но Слава Богу не ни споходиха. Детето ми на годинката беше 14,750кг, но това не му попречи да ходи самостоятелно.
Всяко дете е различен индивид и се развива по свой план - и по някой път този план не съответства с този на педиатъра.

Ако се притесняваш за рахит - отиди и при ортопед на консултация.  Peace

Кърми си сладуранката - това е най-доброто за нея. Щом пълзи и застава на колени ви предстои следващата стъпка - именно изправянето - не я насилвай и един ден ще те изненада.

# 7
  • Мнения: 1 049
Не виждам защо се притесняваш, детето ти няма още годинка ... някои прохождат и месеци след като навьршат 1 г.  Peace Мисля, че всичко, което описваш е нормално и педито ти е казал, че няма сьмнения за рахит. Значи не й липсва вит. Д, дори и да не си го давала редовно.  Peace Просто по-слабите дечица по-лесно се изправят на крака, на другите им трябва повече време докато имат тази сила. Много е ндивидуално. Бьди спокойна, скоро ще стане!

# 8
  • Мнения: 617
Първия път когато педи дойде в къщи да види Крис след изписването каза, че не трябва да давам витамин Д защото в кърмата имало достатъчно и изчете половин лекция в защита на думите си. Аз обаче след проучване установих, че съм единствената която не дава от познатите ми и от мамите в отчетната тема затова на своя глава реших да давам.
На последния преглед педито пита дали давам витамин Д, защото и се стори, че главата на Крис е малко мека и ми увеличи капките на 2. Не съм била много стриктна ама вече гледам да не пропусна.
Бих те посъветвала да направиш консултация с ортопед за твое успокоение. Не се оставяй на течението, че всички деца били различни и някой прохождат рано други късно. Това е така, но ти по-добре се консултирай за да се реагира навреме.
Стискам палци скоро да се похвалиш с тичащи кръчета.  Hug

# 9
  • Мнения: 5 790
А аз въобще не съм давала вит.Д. Никога. Не мисля, че е абсолютно необходимо даването му, при положение, че детето се извежда редовно на слънце, кърмиш го и се храни пълноценно.

# 10
  • Мнения: 700
на първото дете давах по 2 капки Вигантол. Към 4 - 5 месец спря да расте на сантиметри, а само на тегло. Разровихме се с мъжа ми из нета и литературата. Оказа се че при изключително кърмено дете това може да епредозиране 2 капки. спрях даването беше през зимата февруари и добре че го спрях, защото фонтанелата му се затвори на 9-10 месеца и педиатърката ме поздрави за решението, макар че преди ме убеждаваше че не може да има предозиране.
трябва да се подхожда индивидуално - аз го извеждах всеки ден времето беше слънчево през първите месеци от живота му, той лесно улавя слънчевите лъчи понеже не е със снежнобяла кожа.
На втората година обаче смених лекартата. новата препоръча да му давам в зимните месеци по 1 капка, защото бил едър. Не я послушах но съжалявам, защото леко му се изкривиха крачетата навътре. Ходихме на добър ортопед - каза че е много лека форма на рахит.

# 11
  • Мнения: 469
Здравей! Аз също не съм давала редовно имаше период от 2-3 месеца в  който гo бях спряла, кърмих само до 40ия ден( за съжаление), фонтанелката ни се затвори на 11месеца, проходи на 1г и 2мес.! Нито един път не съм го държала за ръцете той просто не искаше, като го хванех и той клекваше, започнах да се чувствам виновна като излизам и всичките майки си учат детето да ходи като го държат за ръчичките а моето не иска, но нямаше и месец от изправянето и стабилното стоене когато започна да прави сам крачки, след две седмици си проходи стабилно, без да съм го държала!Все още забравям някой път, примерно като се събуди гладен като звяр и не може да чака да стопля яденето се паникьосвам и забравям, като вчера и онзи ден Embarassed

# 12
  • Мнения: 468
Аз до седмия месец на Ники не съм давала вит.Д.Понеже имаше малка фонтанела, педиатърката ми каза да не давам ,че можела да се затвори бързо , а това било опасно.Чак сега започнах и то по 1 капка и май някога я пропускам , но много рядко.Преди два дни за първи път се изправи сама в кошарата.Не пълзи.Но се надявам всичко да е наред занапред.

Общи условия

Активация на акаунт