смучене на палеца - какво да правя?

  • 2 442
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 35
Бебко преди няколко дена навърши 7 мес.,но от около месец започна да си смуче палеца много активно.Постоянно му го махам от устата и му давам чешалката за венците, но той я хвърля настрани или я държи в едната ръчичка, а другата пак му е в устата. Стигнахме до там, че в момента, когато му махна пръстчето, след секунда пак му е в устата. Дори когато заспива пак го смуче, докато не заспи. А не мога да съм постоянно до него да му го махам. Моля ви ПОМОГНЕТЕ!!! Казахме на педиатърката, но тя ни отговори,че трябва да го отучим от този назряващ навик. Но не каза КАК!!!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 161
Имахме такъв перио преди около 2 месеца. Слагах и ръкавички  така не може да си намести пръстчето в устата. Много се сърдеше ама отвикна от този навик. Сега от скоро отново започна, но го прави обикновенно когато много и се спи а явно не може да заспи и мънка, мънка лапва си палеца, но не го смучи и заспива. Даже вчера си мислих пак да сложа ръкавички.

# 2
  • Мнения: 983
При нас пък такъв период нямаше или може би предсои, незнам. Аз не бих му пречила да си го смуче щом това го успокоява  Peace Мисля че това не е никакъв повод за притеснение....

# 3
  • София
  • Мнения: 4 575
Има един лак Даум - ексол, сега говорят за него в друга тема, но не знам от каква възраст може да се ползва. Иначе е добър, безцветен и горчи.
А биба смуче ли? Кърмите ли се? При някои деца е по-развит сукателния рефлекс и като им липсва нещо за смукане, естественият вариант е ръчичката.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Аз смятам че това е вреден навик.От смукането на палеца по-продължително време се изтънява самото пръсче и се изкривяват зъбките на детето.Племенницата ми имаше този проблем.Смучеше си пръста до 2 г. и нещо.За радост няма някакви последици, но много трудно я отказаха.Знам че тогава майка й беше купила нещо за мазане от аптеката.Беше безвредно но с много лош вкус.Мажеше постоянно и двата поалеца и тя се отучи да ги лапа.Но не знам става ли за толкова малко бебе и как се казваше това кремче.Питай си педито по-добре  Peace

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Можеш да разгледаш и тази тема:http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=266228.0

# 6
  • Мнения: 800
За бебетата е нормално нещо да смучат, най-лесно е палчето, аз за това насила учих дъщеря ми да смуче биберон, когато свикна с него бяха неразделни в кревата сама си го слагаше още от 3 месец. Сега малкия е на 10 месеца и прави същото. И при двете ми деца имаше моменти на упорито завиране на пръст в устата, а аз махам пръстчето и слагам биберончето. Мисля, че по-лесно да се отвикне от него, освен това има ортопедични, които не увреждат зъбите. Ти си прецени кое ще му дадеш, но нещо трябва да си смуче хлапето

# 7
  • Мнения: 4 406
остави детето да се успокоява както му харесва

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Бебко преди няколко дена навърши 7 мес.,но от около месец започна да си смуче палеца много активно.Постоянно му го махам от устата и му давам чешалката за венците, но той я хвърля настрани или я държи в едната ръчичка, а другата пак му е в устата. Стигнахме до там, че в момента, когато му махна пръстчето, след секунда пак му е в устата. Дори когато заспива пак го смуче, докато не заспи. А не мога да съм постоянно до него да му го махам. Моля ви ПОМОГНЕТЕ!!! Казахме на педиатърката, но тя ни отговори,че трябва да го отучим от този назряващ навик. Но не каза КАК!!!
Ами срам,не срам,ще ти кажа....И аз,и сестра ми,и майка ми сме си смучели палеца до големи.Аз спрях като се омъжих... hahaha hahaha Joy JoyНищо ми няма чесно казано.Нито на зъбите,нито на небцето.Още като малка си спомням,че майка ми се мъчеше да ме отказва-мажеше го с люта чушка,облепяла го е с тиксо,и всякакви начини,но аз така и не се отучих и не заспивах без пръста в устата.Сега много се смея като се сетя.Съвета ми е да опитваш да го спреш,преди да е станало късно,но едва ли ще можеш,ако трябва да съм честна....Ако на детето му харесва и го успокоява по някакъв начин,то ще продължава да го прави.Ако синът ми започне,ще пробвам да го отуча,но няма да правя това на голям въпрос.Когато си му дойде времето,детето само спира.Желая ти успех в тази леко ''невъзможна'' мисия.Казвам го от опит. Hug

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Аз смятам че това е вреден навик.От смукането на палеца по-продължително време се изтънява самото пръсче и се изкривяват зъбките на детето.Племенницата ми имаше този проблем.Смучеше си пръста до 2 г. и нещо.За радост няма някакви последици, но много трудно я отказаха.Знам че тогава майка й беше купила нещо за мазане от аптеката.Беше безвредно но с много лош вкус.Мажеше постоянно и двата поалеца и тя се отучи да ги лапа.Но не знам става ли за толкова малко бебе и как се казваше това кремче.Питай си педито по-добре  Peace
Глупости!!!На мен ми няма нищо,нито на майка ми,нито на сестра ми.А съм го смукала 18 години,майка 12,сестра ми 20.Прави си изводи-не се уврежда нищо от смукане на палец,камо ли пък да изтънее пръста Joy Joy Joy Joy Joy JoyДа ти кажа всичките ми пръсти са еднакви,не са изтъняли.Небцето и зъбите и на трите ни са ок-наредени и хубави зъби. hahaha hahaha hahahaГлупости.Не вярвайте на простотии и си оставете децата да се успокояват както решат!

# 10
  • Мнения: 35
 Все още нямаме зъбчета и значи мога да го оставя да си го смуче. Ще гледам да го отуча все пак.
Аз смятам че това е вреден навик.От смукането на палеца по-продължително време се изтънява самото пръсче и се изкривяват зъбките на детето.Племенницата ми имаше този проблем.Смучеше си пръста до 2 г. и нещо.За радост няма някакви последици, но много трудно я отказаха.Знам че тогава майка й беше купила нещо за мазане от аптеката.Беше безвредно но с много лош вкус.Мажеше постоянно и двата поалеца и тя се отучи да ги лапа.Но не знам става ли за толкова малко бебе и как се казваше това кремче.Питай си педито по-добре  Peace
Много благодаря за съветите! Иначе все още се кърмим и не използваме биберони залъгалки, понеже е много кротко бебе и не са ни трябвали досега. Ще попитам за въпросното кремче дали е подходящо за неговата възраст. А ръкавичките не помогнаха, смучеше през тях.

Последна редакция: ср, 13 фев 2008, 13:27 от Semushina

# 11
  • Мнения: 3 268
остави детето да се успокоява както му харесва
И аз така разсъждавах,но сгреших.Синът ми плюеше биберона и си смучеше само пръста до 3 годишна възраст.Беше ми първо дете,аз бях млада и си казвах какво толкова.Да,но получи изкривяване на небцето,което никак не е безобидно.2 години спеше със специални шини,много гадни.Сега се оправи,но защо трябва и ти да минеш по същия път?По-добре е да отучиш детето ти от този много вреден навик.

Последна редакция: ср, 13 фев 2008, 13:29 от stefani6

# 12
  • Мнения: 268
можеш да му предложиш залъгалка-ако не си пробвала
или "гризалка"с формата на четка с ограничител точно за тази възраст както и гризалка след 7 мес._(при нас даде добър ефект,успокояваше се и даже още ги използва) ето тук можеш да ги разгледаш:http://www.pigeon-bg.net/
или му обличаш блузка с по-дълги ръкави за спане-да му покрият пръстчетата,аз също съм чувала,че е хубаво на време да се отучи.Но може и като му избият зъбките да забрави... Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 378
 Малкото ми дете започна да си смуче палчето като бебе. Отначало го оставях, защото обикновено така заспиваше - иначе се разсънваше и следваше рев. Приемаше и залъгалка понякога, но си предпочиташе пръста. Държала съм го и по цяла седмица с ръкавичка на ръчичката - понякога успяваше да я свали, постоянно я дърпаше. Другата си ръчичка не харесваше за смукане. Мазахме палеца и с горчиво алое - облизваше го и пак го смучеше.  Отказа се по-късно по метода на убеждението - баба му обеща да му купи нещо, което много искаше...  И аз се притеснявах за  зъбките и пръста, но няма последствия.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 558
Мисля,че така се успокоява.Надали толкова малък ще го отучиш Thinking.Моята дъщеря пък заспива само със залъгалка,та идея нямам как ще я махам.Тя и през ноща се буди да я търси....

Общи условия

Активация на акаунт