след раждането- документи, осигуровки-моля за помощ

  • 1 973
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 45
Здравейте мили бъдещи и настоящи мами. Надявам се все пак някой да ми помогне да си изясня някои неща.Първо искам да ви споделя, че очакваме нашето бебче към края на април:) Та значи първия болничен за майчинство ще ми бъде издаден на 16.03.2008г.(това са тези 45 дни преди термина на раждане), искам също така да вметна, че от 15.10.07г. до 15.03.08г. съм била в непрекъснат болничен общо(153 дни). Въпроса ми е след раждането живот и здраве, колко, какви и кои трябва издаде първите болнични от педиатъра на детето ли или от самата болница ли, и какви документи трябва да си подам до рабатодателя си и в какъв срок?



Втория въпрос към Вас е при положение, че съм ползвала толкова болничен, като последните 6 месеца преди да изляза в  първия си болничен съм осигуравана на 190, първите 9 месеца след раждането тия 90% на каква основа ще се начисляват на тези 190 или на МРЗ за страната 220 лв?
 Искренно се надявам някой да ми отговори?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Първият болничен 45 дни преди раждане е от лекаря, който ти следи бременността, вторият /42 дни/ е от болницата където ще раждаш, а третия който се издава до 135 дни е от педиатъра на детето. Към третия болничен се попълва Приложение 1 от Наредбата за изчисляване и изплащане на парични обезщетения и помощи от ДОО, което се носи в НОИ. Ето от  тук можеш да я изтеглиш
email: aniita76@gmail.com
парола: aniita761215

Чл. 9.(2) от Наредба за експертиза на работоспособността. Осигуреният е длъжен да представи болничния лист или да уведоми работодателя до два работни дни от издаването му

За тези 45 дни преди раждането и 90 дни след това се изплащат 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение за предходните шест месеца. Ако при изчисляване на болничния за бременност се получи сума която е по- малка от мин. работна заплата, би следвало автоматично обезщетението да стане равно на мин. раб. заплата, тъй като в КСО е записано:
Чл. 49. (1) КСО Дневното парично обезщетение .... не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 524
да допълня че документите се подават в НОИ от работодателя- той подава болничните, както и декларациите към третия изравнителен болничен и би следвало да ти даде самите бланки на декларациите Peace
леко добременеене и здраво бебче на финала!   bouquet

# 3
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 338
И аз да допълня. След изтичането на 135-те дни, се подава тази декларация за продълажавне до 315 ден, до когато се плаща 90% от осигурителния доход.

# 4
  • Мнения: 4 181
Относно размера на обезщетението, тъй като то не може да бъде по-малко от минималната работна заплата, която за 2008г. е 220лв, ще получаваш толкова  Peace

Общи условия

Активация на акаунт