Морално - етичен въпрос: как бихте постъпили вие?

  • 1 734
  • 37
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 249
Предварително се извинявам, че не мога да преценя точно за кой подфорум е тази тема и моля модераторите да я преместят, където сметнат за добре. Rolling Eyes

Вчера, отивайки на ваксинация, педиатърката ме сюрпризира, че кръвните изследвания на Симона не са били добри и хемоглобинът й бил нисък. Но като се има предвид, че направихме изследването непосредствено след една тридневна температура, съпроводена от едноседмичен отказ от храна, тя не се притеснявала. И понеже направленията вече са кът (на 14-то число от месеца #Cussing out ), а Симона вече е здрава, да отидем другия месец да пуснем контролна кръв.

Аз естествено се шашнах, отидохме в частна лаборатория и пуснахме изследвания. Хората бяха така любезни да й погледнат данните и да ме успокоят, че са съвсем в норма и дори да е имало нещо притеснително, вече го няма.

Та сега на въпроса - как бихте постъпили вие: бихте ли информирали педиатъра или бихте си замълчали и пуснали още 1 изследване другия месец? От една страна при тази липса на направления на мен от сега ми е съвестно, че ще пуснем едно излишно, а някоя друга майка ще трябва да чака като мен. Но пък и не искам педиатърката да знае, че може така да ни отлага и да разчита, че аз ще си плащам от джоба. Днес са 10 лева за ПКК, утре ще са 50 за нещо друго. И за да не изляза "стисната", да уточня, че за детето бих гладувала, ако трябва, само и само да пусна каквото е нужно като изследване. Не съм за 10-те лева в случая, а за принципа. Как бихте постъпили вие?

# 1
  • София
  • Мнения: 8 272
Ще пусна изледвания за моя сметка и ще уведомя лекаря като му ги занеса.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 679
Ами щом не можеш да се довериш на мнението на педиатъра ти, че може да изчакате другия месец, за да пуснете изследванията, по-добре да смениш педиатъра. Явно не разчиташ на преценката и и затова си пуснала веднага изследвания.
А за това да не и казваш, че сте и правили изследвания - защо трябва да го боцкат още веднъж детето и то ненужно?

# 3
  • Мнения: 770
Направленията за деца са без ограничения за педитата, така че не виждам защо не ти е дала такова!

# 4
  • София
  • Мнения: 6 767
Хмммм. Ха де. Ще я уведомя, за да не боцкат пак детето. Така и така ние повечето изследвания сами си ги плащаме, защото тя не се сеща да ни ги назначи...та вече ми е все едно.

# 5
  • Мнения: 2 171
Не мисля, че трябва да се притесняваш, че ще "ощетиш" педиатърката с едно направление. Доколкото съм запозната педиатрите нямат лимит за направленията на деца и са длъжни да дават винаги, когато се наложи Peace. Няма такъв филм "направленията свършиха" Naughty. Вземи си направление другия месец, за да си напълно спокойна и изобщо не се притеснявай, че ще ощетиш някого - педиатърката няма право да откаже направление на дете.

# 6
  • Мнения: 1 289
Напълно съм изумена от лекарите  Shocked  Пусни си изследванията за твое успокоение и с тънък намек и кажи,че не става за нищо...Напълно те разбирам как се чувстваш  Hug  Важното е,че на Симона нищо й няма  Hug  Hug  Hug

# 7
  • София
  • Мнения: 4 865
Аз не виждам особена дилема в случая.
Да, бих занесла на педиатъра резултатите от новите изследвания. Все пак този доктор е ангажиран с дългосрочното наблюдение на здравето на детето.

Случва се да ходим при други лекари, както и да правим изследвания без направление. Винаги след това обсъждам резултатите с педиатъра. Вчера например второто лекарско мнение за състоянието на дъщеря ми беше различно от това на нейния педиатър. Върнахме се в кабинета и обсъдихме новата информация и евентуалните варианти за лечение.
Ако нямаш доверие на доктора, по-добре търси друг.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 185
Това, което си направила ми се струва напълно логично, притеснението дали детето ти е добре убива! Покажи ги на педито, за да е наясно със състоянието на малката, а ако той прецени ще назначи още едни изследвания, тези за които сте говорили - за проверка!

# 9
  • Мнения: 244
Бих й казала за изследването, като я помоля друг път да ми съобщава резултата веднага, а не когато тя си прецени. Ако това, че направленията за деца са без лимит е вярно, бих я попитала как така са свършили.

# 10
  • Мнения: 4 290
Бих ги показала на педито за да съм спокойна за детето си. И бих дала да се разбере, че това е прецедент, който не желая да става практика.

# 11
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 982
Аз при всички положения бих казала на педиатъра си.
В случая твоята докторка не е виновна, че ти е съобщила лошите резултати от изследванията, а че не ти е казала да ги направиш след окончателното стабилизиране на Симона.
Кажи и с мек тон, че си се ошашавила и очакваш друг път да е по-съобразителна. Удари го на чувство за вина (за терзанията ти, не за джоба), не бий по самочувствието й на лекар.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
О,мила правилно си постъпила.Коя майка ще чака за скапаните им направления.
Занеси и резултата все пак тя е лекуващ лекар на детето.Нека да го види.
Ами това е действителността за съжаление не само педитата ами цялата здравна система е за смяна. Peace

# 13
  • Мнения: 498
Досега педи не ни е отказвала направление, дори когато няма нищо обезпокояващо и аз искам само да посетим контролен при офталмолог. Сега даже ПКК не е нормално и тя сама предложи направление за хематолог, записах си час и отивам да си го искам. Няма майка, която да не се притесни, когато педиатъра й каже, че има някакъв проблем, но да чак другия месец. Как ще има сили да чака до другия месец, да се буди и заспива с тази мисъл. На твое място и и аз бих пуснала изследвания, които да платя от собствения си джоб и на контролен преглед ще й ги покажа.

# 14
  • Мнения: 426
Бих показала резултатите на следващият преглед.Направленията за деца също са ограничени.

Общи условия

Активация на акаунт