Взаимопомощ за родители-осиновители

  • 2 983
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 843
Чудех се как да кръстя темата, че да не решат, че иде реч просто за детегледачки...

Идеята ми хрумна преди малко. Не, че е гениална, това се случва и при "нормалните" родители у нас и по света.
Хора без баби и близки роднини за помощ в гледането на деца, са си вързани от всякъде. Няма мърдане, с една дума.
А и дори да имат такива, понякога са далече, понякога са в невъзможност.

Преди малко, моят човек се обажда и весело ми съобщава, че сме канени еди-къде-си. Викам: Рожбо, альо, ти забрави ли, че дете има за отглеждане? Иди сам, ние ще си стоим у дома.
Ама на него му било омръзнало сам да ходи, пък там за деца не става... и так далее...

Да не ви отегчавам с подробности.

Знаем, че децата ни често са по-особени. Не става току-така да ги метнеш някъде почасово или да викнеш който и да е да ги гледа. Не, че другите деца може, ама знаем на нашите какви мухи могат да им влезат в главиците.
Помислих си: взехме да се виждаме от време на време, лицата ни не са непознати. Децата ни се опознават все повече. И най-важното, повечето от нас са наясно с проблемите на осиновените малчугани, не е нужно да си обясняваме кой знае какво.
Да вземем да си организираме една подобна взаимопомощ на разменни начала.
Иде реч за няколко часа, разбира се, не за уикенди.
Днес аз гледам твоето/твоите, утре ти моето/моите. Примерно. Или пък гледам на "Гинка" децата, няма значение. Който има нужда от малко прайвъзи.

Вярно, че тези деца сме ги мечтали и сме готови да се поробим за тях, но ако спорадично изпитаме нужда от почивка, защо да не си ударим едно рамо?

Какво мислите, има ли и други в подобна нужда? Има ли хляб в идеята? Или е пълна утопия?

# 1
  • Мнения: 847
има, има хляб Simple Smile хубаво си се сетила! брой ме, хем съм съкварталец Wink при това сега за известно време ще се уседна вкъщи, находих се ... сега друга ми е тръпката, пък и за зор заман и баба имам на разположение ... ще се комплектоваме!

иначе взаимопомощта и други работи включва и си е налице, да са живи и здрави мамите от форума, дето ме спасяват в тези първи дни, като им звъня на пожар и ги питам това-онова.
аз също предпочитам дори за рутинни неща, като какво при температура примерно, да попитам мами-осиновителки с опит, вместо познати, щото някак ми е по-спокойно, не се чувствам неудобно, че не знам, а и те отчитат фактора от къде и кога е дошло детето ...

така че "ЗА" взаимопомощта!
аз като задобрея, насреща съм за съвети Wink

Последна редакция: вт, 19 фев 2008, 21:53 от marrymaroon

# 2
  • Мнения: X
Твърдо "ЗА"!

Все още съм наясно с проблемите на осиновените деца само теоритично... и ви познавам само по никове и донякъде от снимките. Следващите няколко месеца ще ми е почти невъзможно, но от есента нататък ме бройте. А пък кой знае, до тогава може да има повече деца и у дома Simple Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 9 517
Лесно й е на Люлинската група да си организират взаимопомощ, какво да кажем ние от Дианабад - бяхме 4, едната даде фира на далеч и останахме само три  Mr. Green
Иначе моето мнение - хубаво е, но зависи детето на какъв етап от адаптацията е - например аз с моите две диването едва ли мога да поема още едно сега, но след време, когато Исак свикне ще съм щастлива дори - децата ще си играят, а аз ще си пия кафето  Mr. Green.

# 4
  • Мнения: 883
Аз предлагам почасово двама запалени детегледачи за ваканциите - безплатно!  Heart Eyes
... Ама само на русенки  Hug

Всъщност, една седмица през лятото - може и в София  Wink

# 5
  • Мнения: 921
Браво, бе! Идеята си е супер, Дар!
Ама пак само за видни партийни (софийски, де Mr. Green) другари! А ние от провинцията - кучетата ни яли Crossing Arms

# 6
  • Мнения: 11 890
Много хубава идея и както се казваше в една реклама- сега в София, а после в други градове!Мисля, че една майка- осиновителка ще е полезна и на осиновено дете от друго семейство.Не зная още как е, засега при мен нещата са  само на теория, но си мисля, че и аз един ден с по голямо спокойствие бих поверила детето си / ако въобще се осмеля да го поверя на някого/ на майка-осиновителка, ако се налага.Такава майка няма да сравнява непрекъснато какво може нейното, какво моето, каква е възрастовата разлика между мен и детето и между нея и детето и, какъв е речникът на нейното и на гостенчето- все неща, които волно или неволно се случват на другите майки.Знаете ли, като гледах снимките ви от неделния купон ,това, което ми направи впечатление е някаква завършеност и спокойствие в майките.И ми се прииска скоро и аз да съм на такова уютно място, дето никой няма да се втренчва в чертите на детето, търсейки прилика с мен или баща му, нито да отброява познанията му и ще се радва искрено с мен.Малко се отплеснах, всъщност още съм извън тази тема...

# 7
  • Мнения: 847
Малко се отплеснах, всъщност още съм извън тази тема...
а-а-а, не си, спокойно! ти остави координати, пък ще те вкараме в темата Wink тъкмо да потренираш Simple Smile важното е желание и разбиране да има, на тази база уменията бързо се придобиват, хич да не е вече има мобилни телефони Wink пък ако трябва, и обучение може да се предвиди, тук има таланти, знам ги аз!
Таня, Sad, оф, то разстоянието си е проблем, но идва лято ... хм, може доста да се измисли Wink

факт е, че за тези първи десет дни, вече два пъти ми се налага бабата да гледа беба за по час - час и половина ... неизбежно е, иначе трябва да го разнасям горкото в студа и да му разваля режима ... но засега я оставям нахранена, между два памперса, тва ми измерва времето - излизане макс един памперс ... така че, споко, нещата са на нива, за по опитните - готвене, хранене, преобличане + забавление (до връщането на мама детето нова песничка да е научило Wink ), за по-неопитните - детето се оставя сито, преобуто и уморено, пред заспиване Wink

# 8
  • Мнения: 1 843
Всъщност, наистина нямах предвид само осъществени майки-осиновителки. И бъдещите такива биха били полезни в нещо подобно, както и да открият полза за себе си.

Какво по-добро обучение от това!

Така ще имаме поводи за повече срещи, за повече сближаване, за обмяна на опит и на 'неопит'.

Танче, в Бургас няма ли майки без баби, бре? Ей, блазе ви...

Ето по почина на Дефи, за да стане темата освен идея, вече и полезна:

Живея в Люлин (по пътя за Сърбия...).
На разположение съм почти винаги вечер, събота и неделя (с редки изключения), ако се налага спешно мога и през деня, предвид, че работя основно от вкъщи.
Нямам богат опит с бебета, но при правилни инструкции, можете спокойно да ми поверите и по-мъничко детенце, стига и то да ме иска. Wink

Шегата настрана, разбира се, не казвам просто да мяткаме децата и юруш на купона. Децата трябва да ни познават и да са спокойни, че са на сигурно място за малко, но мама ще дойде и ще ги вземе. Затова са нужни по-чести срещички. Wink

Например, точно дезертиралата от района на Фокси, беше единствения човек, при когото Ирина остана веднъж без проблем и искаше пак! Което доказа, че дори и "трудните" деца може да се гледат от друг, зависи кой и как. Язък, че си би камшика в странство...  Sad

marrymaroon , не бой се, сега те водя в "инкубационен" период, нека още малко да се адаптирате и ще се възползваме. Двупосочно, че с Ирина трябва да се обучаваме за бебета.  Laughing

# 9
  • Мнения: 128
      Чакайте сега,много взехте да се делите - първо уж София, сега по райони, че и в странство ни пратихте нелюлинците....  Ама който се цепи от колектива - помните ли какво,а?

      А по темата-съвсем е възможно такова нещо,само наистина трябват още малко срещи,да се усетим с малчуганите.

# 10
  • Мнения: 883
Танче, виж сега. Можем да го уредим.
На лято си вдигаме "чукалата" и пристигаме в на морето. Моите гледат твоето   piasyk dancing, а ние си хапваме цаца и картофки на някоя сенчица...  lalalala
Как ти звучи?  newsm78

# 11
  • Мнения: 921
Дар, сигурно има и такива мами  без баби, но не и в моето обкръжение! То май и с баби няма.  newsm78 А все пак трябва да са хора,  с които общувам и на които имам доверие. Т.е. вие  - съфорумските мами  Laughing
Дефи, предложението се приема на първо четене. Peace

# 12
  • Мнения: 2 722
Още като се зарихте с работа покрай ГИОО ви казах - дайде да си гледаме децата на смени, че да има време и за общополезна активност.
Идеята е много добра - има не само хляб, но и пасти в нея.
Може и по квартали да зачестим вижданията, защото все пак на местна почва е най-удобно.
По пътя за Сърбия сме много - на първо четене се сещам за поне 6 мами, а всъщност сме повече. Което не изключва и другите квартали, естествено.
Аз съм лесна - две баби, двама дядовци, стринка и чичо, кака, две племенички и др /да не изброявам, че май дразня/, а и принципно уж не ходя на работа  newsm78, но това не пречи да разширявам кръга на хората, на които имам доверие да останат с децата ми.

Хайде да започнем с по-чести срещи, да свикнат децата с другото простъствие, докато мама е наблизо и да ни се доверят. След това е лесно.
Време е за Люлинска среща май.

# 13
  • Мнения: 4 138
май имам за софия ново попълнение от другата седмица. така както е тръгнало, моя близка приятелка ще се завърне от германия с дете. и на нея ще и трябва някой, а и тя май ще промени работата си и умувахме дали да не взима по-тдобре да гледа деца. социална педагогика е завършила, самата тя ще има дете на 7, прекарало доста тежки моменти. единствената трудност е, че ситният говори само немски. надявам се да я поемете със съвети, че е ужасно  объркана. допреди седмица не знаеше, че ще става майка Crazyи нет не ползва..........ама ще я научим. закле ми се във вечно робство към ГИОО Mr. Greenщото ходих да плаша социалните и успях даже. признаха ме като капацитет, рекох им каква организация сме и за какво се борим и естествено освен преводач бях и порядъчно информирана.
кой от софия е с немски, а.

# 14
  • Мнения: 2 722
кой от софия е с немски, а.

Сори, не мога да помогна. На мен ми дай мома англичанка, please  Laughing

Но за помощ и съвети за нея - може да разчиташ.

Общи условия

Активация на акаунт