Петя Дубарова

  • 22 642
  • 123
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 161
Предполагам,много от вас най-малкото са я чували.Искам да знам какво е накарало това талантливо момиче да посегне на живота си.Моля,без жълти предположения от типа:чувала съм,че...Разчитам на това,че форумът е голям и може би темата ще  прочетат хора,които са я познавали или най-малкото познават хора,които са били близо до нея.Ако искате,разгледайте темата и така-какво би тласнало една талантлива и красива душа към безкрая?

# 1
  • Мнения: 11 747
Този въпрос и аз много съм си го задавала. Едно време, като малка търсех някаква конкретна причина. По-късно започнах да го виждам по-друго яче.

Възрастта и е била такава, чувствала се е неопределено на неопределено място. Чувствителна. Изненадана, не приятно. Не можеща да си представи да живее така, както явно се налага...

Аз също бих прочела други мнения, и с най-голямо удоволствие мнение на човек бил близък с нея! Ако има такъв..., който да знае.

# 2
  • Мнения: 1 896
Не я познавам, но харесвам много поезията и и съм се интересувала много от личността и живота и.
Огромната и чувствителност  според мен е станала причина за това да посегне на живота си. А иначе  конкретния повод е бил несправедливо обвинение в училище.

# 3
  • Мнения: 25 445
Шанел, отговорът е даден отдавна. Но, за да го разбереш, трябва да си живяла точно по времето на Петя и задължително извън София. Абсурдно е хора, които си нямат понятие що е то намалено поведение и до какви последици води в последния клас на гимназията за човек с амбиции, да разберат.
Останалото е просто сеирджийство и ровене в чужди кости. Оставете момичето да почива в мир.   bouquet

ПП Причината е същата, която накара моя съученичка да се хвърли под влака дни преди абитуриентския си бал. Ставаше дума просто за няколко неизвенени, които класната ни отказа да извини...

# 4
  • Мнения: 5 940
 "Най-разпространената легенда, която се разказва и до днес, гласи, че Петя се самоубива заради едно нескопосано комсомолско обвинение за саботаж по време на средношколска бригада във фабрика, за строшена кръстачка на автоматизирана линия. "
-извадих го от един сайт
Иначе, вече ти отговорих в друга тема, че според мои познати от Бургас, майката донякъде има отношение към самоубийството. Смята се, че Петя Дубарова е живеела под непрестанен страх от това дали ще получи одобрението й. Майката е учителка, помага й да напредне, да намери място в поетичните среди, свързва я с Христо Фотев, но е изисквала прекалено много от нея.
Момичето е било свръхчувствително, емоционално, лутащо се, влюбено в живота и хората и точно, заради това не е могла , според мен, да понесе неприятните им изненади.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 623
Съжалявам, не се сдържах:

Тя се стопи като сняг във косите ми,
като отрязана плитка умря.
Как да я върна? Задъхват се дните ми,
търсят я, гонят я мойте утра.

Във пещерата на своето щастие
образ и тайна заравям със сняг.
После учебници грабват очите ми.
Бързат контролни, връхлитат ме пак.

Мила ваканция, пазя те, имам те
в спомени, бухнали като лоза.
Пазя те в своя хербарий на зимата
като замръзнала малка сълза!



Израстнах с нейните стихове.
Жалко, че един такъв невероятен талант
си отиде от света толкова рано Sad
А колко много можеше да му даде .............

# 6
  • Мнения: 1 277
Има един български филм- "Трампа" . В него участва Петя Дубарова и чете свое стихотворение.

# 7
  • Мнения: 1 134
Предстоящото наказание в гимназията, по повод споменатата бригада е официалната версия, наистина.
Много я четях едно време... Дневниците, спомените за нея, всичко...
Според мен страхът да не срути пиедесталът, на когото са я издигали всички, я е подтикнал към това.
Чак наскоро разбрах, че нейната най - добра приятелка - Елена, за която пише доста често е всъщност Елена Лафазанова. И някак далечното, мистично и чувствено момиче ми стана смразяващо реално.

# 8
  • Мнения: 738
Била ми е комшийка Cry Живеехме през няколко къщи Tired

# 9
  • Мнения: 11 747
намалено поведение, майка и, хората, света да не разочарова, то взе да излиза, че от страх се е самоубила... Не си я представях страхлива, сякаш... Thinking
Вероятно всеки си я представя така, както му се иска.

Това за Елена Лафазанова и аз го научих съвсем скоро и то тук, от форума. И мене странно реално ми се видя.

# 10
  • Мнения: 6 608
намалено поведение, майка и, хората, света да не разочарова, то взе да излиза, че от страх се е самоубила... Не си я представях страхлива, сякаш... Thinking
Вероятно всеки си я представя така, както му се иска.

Това за Елена Лафазанова и аз го научих съвсем скоро и то тук, от форума. И мене странно реално ми се видя.
Страх, несигурност и явно липса на мотив за живот.

# 11
  • Мнения: 5 370
Гениите не живеят лесно, а за мене лично тя Е БИЛА гений за онова време.
НЕ знам защо, ама си спомних за Пеньо Пенев, също приключил сам дните си на земята.

# 12
  • Мнения: 1 072
Непременно ще почета повече по този въпрос. Съвсем различна версия ми е поднесена на времето.

Но случката със счупена кръстачка на бригада и намалено поведение ме шокират, предпочитам да не вярвам на тях.

# 13
  • Мнения: 2 161
Илиана,ти не си чела Петя Дубарова.

# 14
  • Мнения: 985
Шанел, от сутринта чакам да пуснеш темата за Петя Дубарова. Отговорът на въпроса ти се крие в последното й предсмъртно стихче- писмо:

ИЗМАМЕНА
МЛАДОСТ
ПРОШКА
СЪН
СПОМЕН
ЗАД СТЕНИТЕ НА ГОЛЯМАТА КЪЩА
ТАЙНА


За мен, нейният талант се е преродил.

Преди години в нета се появиха някои неща, които сега са затрити. Ето няколко препратки.

http://poetry.hit.bg/dubarova_p.html

http://dubarova.hit.bg/

http://www.dnesplus.bg/Society.aspx?f=99&d=196037

Общи условия

Активация на акаунт