Документи за промяна на името след брак?

  • 8 149
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 814
Привет на всички. Онзи ден случайно разбирам, че имало срок за подмяна на документите (лична карта и т.н.), ако си си сменила името след сватбата. Не мога да си обясня защо не съм го проверила навреме (може би защото бях бременна вече и се занимавах с куп други работи newsm78).

Случаят ми е следният: Единствено в удостоверението за граждански брак се писах с тире, но после навсякъде продължих да използвам бащината си фамилия. Сега видях, че дори в акта за раждане на сина ми са ме писали с бащината фамилия (въпреки че тогава ми поискаха и двата документа - личната карта и удостоверението за брак, т.е. и от общината така са преценили).
С 2 думи въпросът ми е следният: Когато съм с тире - задължителна ли е промяната на документите, или мога да се водя и с едното, и с другото име?
Със сигурност между вас има подобни случаи и ще съм много благодарна на отговорите ви bouquet
 

# 1
  • Мнения: 25 441
Ако държиш да ползваш и двете фамилии с тире, подмяната на ЛК е задължителна.

# 2
Да, задължително е да си смениш документите. Аз закъснях с 10 дена и не ме глобиха. Първо се ходеше в общината за промяна на социалното положение и постоянния адрес, после в полицията.

Аз имах проблем с болничен преди да ми излезе новата лична карта.

# 3
  • Мнения: 13
А какъв е срока за смяна на личната карта, понеже и на мен ми предстои да се омъжвам през март, а не знаех че има определен срок.

# 4
  • софия
  • Мнения: 2 140
Май е 3 месеца.Ама аз още не съм смогнала да си я сменя.

# 5
  • Мнения: 25 441
А какъв е срока за смяна на личната карта, понеже и на мен ми предстои да се омъжвам през март, а не знаех че има определен срок.

30 дни

# 6
  • София
  • Мнения: 1 946
В акта за раждане винаги се пише бащината фамилия на майката т.е. тази фамилия, която е записана в нейния акт на раждане.
Без значение е броят бракове и имената, които е сменила, както и текущата й фамилия.  Peace

Срокът за подаване на молба за смяна на лична карта е 1 месец след сключване на гражданския брак, при който е сменено името.
Новата лична карта става до месец, ако е обикновена услуга (10лв), бърза в срок от 3 работни дни (20лв) и експресна в срок от 8 раб.часа (50лв).

# 7
  • Мнения: 679
В акта за раждане винаги се пише бащината фамилия на майката т.е. тази фамилия, която е записана в нейния акт на раждане.
Без значение е броят бракове и имената, които е сменила, както и текущата й фамилия.  Peace


 Naughty Определено не съм съгласна, пред мен е акта за раждане на сина ми, написана е фамилията ми по съпруг, не тази по баща. В болницата не са ми искали моя акт за раждане, а само свидетелството за брак.

Иначе другите обяснения на saxophone са точни  Peace

# 8
  • Мнения: 25 441


 Naughty Определено не съм съгласна, пред мен е акта за раждане на сина ми, написана е фамилията ми по съпруг, не тази по баща. В болницата не са ми искали моя акт за раждане, а само свидетелството за брак.


Рожбе, става въпрос за твоя акт за раждане.  Laughing Че колкото и брака да имаш, колкото пъти да си сменяш фамилията, в акта ти за раждане винаги ще пише бащината ти.

# 9
  • Мнения: 814


 Naughty Определено не съм съгласна, пред мен е акта за раждане на сина ми, написана е фамилията ми по съпруг, не тази по баща. В болницата не са ми искали моя акт за раждане, а само свидетелството за брак.


Рожбе, става въпрос за твоя акт за раждане.  Laughing Че колкото и брака да имаш, колкото пъти да си сменяш фамилията, в акта ти за раждане винаги ще пише бащината ти.
Не не, аз наистина имах предвид акта на сина ми (а не моя)  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2 553
И аз съм с тире и след сватбата отидох по някаъв повод до общината.Там  ми казаха, че такава не съществува според тяхната система и трябва незабавно да си сменя ЛК. Взех си бележка че двете имена са за едно и също лице и си ги смених документите.Но не са ме глобявали  Thinking

# 11
  • Мнения: 2 926
Мен ме глобиха.Акта ми е 20лв.
Срока за подмяна на личната карта е 30 дни,а аз също не съм сменяла фамилия,а съм я добавила с тире.
Сега не ми е сменена шофьорската книжка и се чудя дали и за това ще имам глоба  newsm78

# 12
  • София
  • Мнения: 5 917
Оф, и аз съм зарязала този въпрос, а срокът си изтече отдавна Rolling Eyes Оправданието ми е, че ще сменям в близко време и адресната регистрация, та искам на един път да свърша всичко. Значи казвате, трябва да отида първо в общината (тази, в която съм живяла досега, предполагам, не новата? newsm78), и после в паспортния отдел (или както там се водеше)? И какво се носи, удостоверението за брак ли?

# 13
  • София
  • Мнения: 6 521
аз съм се омъжила през 2003 и още съм със старата л.к. ( с тире съм по акт за гр. брак), обаче ми изтече международния паспорт и сега събирам смелост да ходя да вадя всичко накуп и да плащам глоби съответно.  Embarassed Embarassed Embarassed

# 14
  • София
  • Мнения: 570
Аз се омъжих октомври 2002 г., а си смених личната карта декември 2003 г. - не са ме глобявали. Но сега може по-строг контрол да има.

Общи условия

Активация на акаунт