Как да направя карамел?

  • 634
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 720
Ще правя торта и ми се иска да има "карамелена оградка", но не зная как да си направя карамел.
Винаги ми е прегарял, а истината е, че никога не съм го правила по рецепта. Слагам вода и захар и бъркам, бъркам и в един момент всичко е прегоряло.  ooooh!
Има ли някакво съотношение между количеството вода и захар, слага ли се масло, изобщо как се прави карамел?  newsm78
Благодаря предварително.  Hug

# 1
  • Мнения: 1 655
аз го правя в микровеле слагам захар и 1 с.л вода бъркам от време на време и когато стане карамелов цвят го вадя. Ако изчакаш цвета да стане хубаво карамелен ще ти изгори пак. Съдът в който е карамела е нагрят и захарта продължава да ври и след като го махнеш, за това се вади малко по рано и след това си става какъвто трябва да е.
Това е от мен. Нека и други кажат те как го правят

# 2
  • Мнения: 720
Благодаря Долорес.  Hug
Това със загряването на съда не го знаех.
Може ли да ми кажеш на какво количество захар слагаш супена лъжица вода?  newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 312
Карамелизирам (равни части вода и захар) на обикновен котлон, като стане добре на цвят веднага потапям дъното на съдинката в приготвена тавичка със студена вода. Айде да съм честна. Чашките за крем карамел - леко наклонени под течаща вода, ако е в тавичка за сладкиш с карамел на дъното- кухненската мивка й затварям сифона, наливам малко студена вода и слагам за кратко тавичката с карамела. Номерът е да се действа бързо, защото веднага стяга. И за тези няколко секунди докато дъното влиза в допир със студената вода трябва да се разклати, за да облее карамела и стените. Нито по-рано, нито по-късно. Леле, колко нещо изписах... Както се казва в рекламата: за същото време щях да съм свършила цялата процедура Laughing
Ако има по-лесен и практичен начин, ще се радвам да прочета, иначе така ще си остана неука.

Общи условия

Активация на акаунт