няколко въпроса за захранването

  • 587
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
здравейте. дъщеря ми е на 6 м и 5 дни. от 4 дни започнах да я захранвам и имам няколко въпроса:

1. досега вода не съм й давала (само кърма). сега, когато вече въвеждам твърда храна, трябва ли да започна да й предлагам вода и от кога?

2. колко време след началото на захранването е нормално да заместя обедното хранене? по принцип мисля да се придържам към правилото до 1 годинка 75% от храната да е млечна (дай Боже кърма) и ми се струва, че дори да заместя едно-две хранения, пак ще го спазим, ако я кърмя по 4-5 пъти на ден (в момента я кърмя по 6-7 пъти) - права ли съм?

3. добре ли е да започна да предлагам и следобяд пюренце (плодово) или каша около 10-14 дни след началото на захранването или това се прави по-късно?

4. колко време след отваряне могат да се съхраняват в хладилник готовите пюрета? (това съм го чела някъде из форума, но не помня и не успях да го намеря сега)

благодаря ви  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 5 401
Здравей!

1. досега вода не съм й давала - ако продължаваш да кърмиш на поискване, можеш да изкачаш с водата. Каби започна да пие към 11-тия месец;

2. колко време след началото на захранването е нормално да заместя обедното хранене? - аз заместих на 11 месеца;

3. добре ли е да започна да предлагам и следобяд пюренце - изчакай още 1 месец преди да въведеш второ смесено хранене;

4. колко време след отваряне могат да се съхраняват в хладилник готовите пюрета? - на бурканчетата трябва да пише (на хиповските пише) - по принцип най-много на следващия ден след отварянето съм предлагала пюре.

# 2
  • Мнения: 378
 1. Можете да предлагате на детето вода - все пак пюрето и кашата са плътни храни. Голямото ми дете пиеше по мъничко вода, малкото не искаше и започнах да му давам малко чай от шипки без захар или компотче от сушени сливи (само водата), без захар - против запек. Сварените плодове ги пасирах и замразявах в пластмасови чашки (по 20 - 30 грама).
 2. Не бързайте със заместване на кърмене - при заместване кърмата намалява.Давайте малко количество пюре или каша - бебенцето да свиква с различния вкус на храните - най-много около 50 грама. Кърмене заместих на 11 месеца.
 3.Може в продължение на месец да допълвате обедното кърмене със зеленчукови, плодово-зеленчукови или плодови пюрета, например тиква, тиква и ябълки, ябълки и моркови, ябълки и банани, тиква и картофи... Може да дадете и оризова каша или оризова каша с плодово пюре. След около месец на обяд може да давате зеленчукови или плодово-зеленчукови пюрета, следобяд - каша и плодово пюре, или само каша, или плодово пюре.
 4. Пюретата имат трайност 48 часа - след отваряне например на обяд, могат да се дават и на другия ден, и на по-следващия на обяд. Може да оставите в бурканчето  приблизително толкова, колкото ще изяде детето за 3 дни - например 10 + 20 +30 грама, останалата половина от бурканчето може да замразите във формички за лед или пластмасови чашки. Така няма да изхвърляте пюрета. Аз съм замразявала всякакви пюрета, но картофи - не, не знам дали може.
 Успех! Grinning

# 3
  • Мнения: 89
благодаря, peraly, милли

1. а когато започна да предлагам вода по-нататък, добре ли е направо с чаша да започна (от тези с накрайниците)? досега шише сме ползвали 3-4 пъти, когато съм й давала анасон за коликите и не ми се иска тепърва да я свиквам. но гледам, че други по-големи бебета си пият от шише...

2. проблемът е, че на 9-ия месец трябва да се върна на работа, което налага да заместя поне едно дневно хранене най-късно в 8-ия месец. иначе се опасявам, че няма да успея с цеденето, макар че това беше първоначалният план. но при цялото напрежение и лудница в офиса едва ли ще мога много да цедя по тоалетните Simple Smile

# 4
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
1. Може да предлагаш вода, друг е въпросът дали ще пие.
2. Аз лично заместих обедното хранене след 2 месеца. Не бързай,няма смисъл.
3. Предложи каша или 14 дни след захранването или на 30 дни след това.
4. Съхраняват се 48 часа.
Извини ме, че съм лаконична, но детето би бърника из компютъра. Имаме и тема за захранавено- Примерна схема за захранаване - 5 - тук в Кърмаческия- заповядай!

# 5
  • Мнения: 89
Извини ме, че съм лаконична, но детето би бърника из компютъра.

и аз имам същия проблем  Wink

Имаме и тема за захранавено- Примерна схема за захранаване - 5 - тук в Кърмаческия- заповядай!

редовно ги преглеждам и петте. супер полезна информация!

# 6
  • Мнения: 1 691
1. Вода започнах да предлагам на около 7 месеца, синът ми пропи на 11.
2. Обедното хранене може да го заместиш през 8 чесец малко преди да тръгнеш на работа. Или то автоматично ще се получи - когато те няма, няма да има откъде да суче.
3. Ако ще захранваш с пюрета и каши, изчакай с второто хранене 3-4 седмици.
4. Пюре можеш да пазиш в хладилника до другия ден, ако детето не е яло директно от бурканчето - отсипваш с чиста лъжица в друг съд.
5.  Когато започнеш да предлагаш вода, опитай с чаша с накрайник. Щом не сте ползвали активно шише досега, не си вкарвай автогол тепърва да се учите, а после да се чудиш как да преминеш към чаша. По-големите бебета, които пият от шише, просто не са се научили на друго.
6. Колкото до цеденето на работа - не виждам смисъл да цедиш. Лактацията ти със сигурност се е регулирала и едва ли ще ти се препълват гърдите. А да цедиш, да оставяш кърма на дете, което ще е захранено от 3 месеца, също е престараване. Все пак това е само едно от храненията през деня - при другите хранения ще си навакса с кърмица (това го казвам от личен опит - не съм се върнала още на работа, но ходя на лекции откакто малкият ми стана на 10 месеца).

# 7
  • Мнения: 5 401
Каби започна да пие вода директно от чаша с твърд накрайник - мисля, че е по-добрия избор отколкото тепърва със силиконов биберон.  Peace Тъй като в началото на захранването се цедях, за да добавям кърма към картофеното пюре, пробвах няколко пъти да давам остатъка от кърмицата директно от "човешка" чаша - много добре се справяше детето. И така много бързо свикна да пие от чаша, а по-късно му купих и чаша със сламка. В момента пие от нея и от обикновена чаша.  Laughing

Можеш да заместиш следобедното хранене, вместо обедното.  Simple Smile Честно казано нямам представа защо се препоръчва точно обедната манджа, но аз заместих първо следобедното хранене. Получи се без предварителен сценарий - просто Каби с удоволствие си изяждаше плодовото пюре или каквото там му приготвях, за разлика от пюретата на обяд.

# 8
  • Мнения: 378
 Цвети се научи да пие от сламка на 1 година. Преди това давах от шише с малка дупка на биберона - пиеше само чай и компотче по 20 -30 грама, вода отказваше.
 Детето на моя приятелка пиеше от обикновена чашка на 10 месеца. Научила го, като често му давала да си играе с малка чашка и постепенно започнала да му слага 5 -10 грама вода...
 Бихте могли да опитате да го научите да пие с чашка, ако сложите в нея малко кърма - все пак вкуса му е познат. После можете да предложите и малко вода - ако иска, ще пие.  Simple Smile

 Ако се налага да тръгнете на работа, бихте могли да заместите кърмене и по-рано. Имам приятелка, която замести обедното кърмене на 6 месеца - с каша и плодово пюре (детенцето това харесваше). След месец замести кърменето около 15.30 - 16 ч - даваше зеленчуково пюре. Кърмеше сутрин до 10 ч  два пъти и вечер - към 19 ч, 21.30 ч и понякога един път нощем - детето и не се будеше. Кърми до 1 година и 1 месец.

 

Общи условия

Активация на акаунт