Съвет за болно дете

  • 1 696
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 97
Моля, дайте ми съвет! Много ми е трудно . Не знам как  да я накарам да заведе детето си на специалист. Тя самата не вижда проблема. baby_neutral
Моя близка има дете на 3г. и видимо има проблем. Тя го храни , защото детето не може само, не говори, не си играе с други деца. Само с моето дете - 4г. и произнася само името му. Тя самата не ходи на гости , защото детето й не може да приеме промяната - не спи и не яде. Даже й помогнах финансово да замине за Испания при мъжа си , като си помислих че там детето ще по добре, а и специалистите можеха да забележат проблема и да й помогнат. Но те се върнаха след 2 месеца т. като детето отказало да яда и се разболяло.

# 1
  • Мнения: 2 232
Много деликатен въпрос, щом самата майка не вижда проблема....
Личната лекарка не вижда ли проблема и не ги ли насочва към специалисти?Ако ти е близка, намери наичин да поговорите и ако можеш да я насочиш към консултация с логопед, психолог....
И друго се сетих-детето дали чува и разбира всичко?

# 2
  • Мнения: 97
Мисля, че детето чува, защото си разпознава името. А що се отнася до личната лекарка, едва сега й е казала че детето е проблемно и трудно ще го вземат на детска градина.
 В групата на моя син има дете което имаше проблеми, но родителите му много настояваха и сега виждам голяма промяна и се радвам за детето, но моята позната не прави никакви усилия и това ме притеснява. А когато й предложих да заведе детето си на логопед и ортопед ( ходилата са му изкривени), тя ми се разсърди. Лекарката й казала да му купува само ортопедични обувки и ще се оправи.

# 3
  • Мнения: 2 232
Като чета , ми изглежда, че проблема повече е в майката SickТя може да вижда , че има проблем, но просто да не иска да си признае и с това вреди най-вече на детето за съжаление....Не знам какъв съвет да ти дам.
А за разбирането, изпълнява ли команди?Например ако му кажеш ,,Отиди и седни на столчето" или,, донеси чашата от масата"-изпълнява ли?
Никакви ли думи не употребява, дори-мама, дай, бау-бау и други най -прости?

Последна редакция: пн, 25 фев 2008, 12:16 от Deja Vu

# 4
  • Мнения: 199
Все си мисля,че когато виждаш как нешо не върви,то задължително трябва да се огледаш,ослушаш,да потърсиш съвет,информация.
Няма да е проблем майката на това дете да се насочи дори информативно към тези форуми и някъде със сигурност ще открие хора със сходен проблем,ще научи нещо повече,да не говорим и за количествата информация които има в насока на специалисти,които биха могли да и помогнат.
Ако двете дами са много близки приятелки,е добре този проблем да се обсъди много деликатно,макар и с риск отношенията им да се влошат.Ако обаче това е цената да помогнеш на едно дете,то аз бих рискувала! Peace

# 5
  • Мнения: 97
Да детето казва "ало тати", мама , Коко и още някакви негови си думички, но то основно с посочване и скимтене си иска нещо.
За съжаление майката няма достъп до Интернет и затова аз реших да прочета всичко по темата за деца с увреждания.

# 6
  • Мнения: 97
А пропуснах да кажа че детето яде само няколко неща и отказва каквото и да било друго ( храната трябва да е пасирана, иначе отказва да дъвче), но показва радост когато му занеса нещо което обича да яде, и се опитва да ме уговаря да му го отворя.

# 7
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Може да е по-лесно ако помолиш някой не толкова близък на майката да й каже, че това съвсем не е нормално за дете на тази възраст , защото майката явно не иска да приеме, че детето й е с проблем и би се разсърдила на всеки, който повдигне въпроса. Нужна еконсултация с логопед, и то не случаен, може би някой от Варна ще те насочи , може да попиташ за координати в темата за консултация с логопед. За стъпалата - може би наистина има нужда само от обувки Rolling Eyes Проблемите могат да са свързани, ако детето например ходи само на пръсти, или подгъва пръстите навътре когато ходи. В крайна сметка, ако детето започне да посещава градина, госпожите ще обърнат внимание на майка му, а може и то самото да се подобри.

# 8
  • Мнения: 3 914
В крайна сметка, ако детето започне да посещава градина, госпожите ще обърнат внимание на майка му
И аз така мисля Peace
Може би доскоро не е личало ,че има проблем и е много трудно за една майка да приеме, че има дете с проблем,а съвсем до скоро тя си го е гледала и възприемала като напълно здраво.В това отношение е по лесно май,ако с раждането се разбере Thinking
Не виждам причина да си разваляш приятелството и да се опитваш да правиш нещо, освен да я навиваш да го даде на детска градина,а там ще си свършат работата Peace

# 9
  • Мнения: 74
В крайна сметка, ако детето започне да посещава градина, госпожите ще обърнат внимание на майка му
И аз така мисля Peace
Може би доскоро не е личало ,че има проблем и е много трудно за една майка да приеме, че има дете с проблем,а съвсем до скоро тя си го е гледала и възприемала като напълно здраво.В това отношение е по лесно май,ако с раждането се разбере Thinking
Не виждам причина да си разваляш приятелството и да се опитваш да правиш нещо, освен да я навиваш да го даде на детска градина,а там ще си свършат работата Peace
newsm10 newsm10

# 10
  • София-Дружба 2
  • Мнения: 1 192
Аз в подобни ситуации поставям въпроса ребром.
Ако наистина сте приятелки ще ти се посърди,и ще разбере,че
подхващаш темата,защото ги обичаш и ти пука.
Дано майката скоро се вразуми и заведе детето при специалист,за да не стане късно.
А най-вече,дано не е нищо сериозно и малкото да е добре.
Успех мила,не е лесно да помогнеш на някой,който не желае помощта ти.   bouquet

# 11
  • Мнения: 97
Благодаря ви за съветите, май наистина ще оставя друг да й дава съвети за детето - личната лекарка или учителките в ДГ.

# 12
  • Мнения: 199
Не се отказвай да помогнеш.Попитай майката,какво мисли в насока на тези неща,които ти виждаш в детето.Това,че си започнала да пишеш тук,показва,че си загрижена,ако трябва разпечатай част от нашите мнения,въобше опитай се да провокираш в нея желание да говори с теб за това.Трябва да ти кажа,че ако успееш с това,то със сигурност ще помогнеш много повече на детето отколкото си мислиш,защото ако майката потърси помощ,аз съм сигурна че ще я намери.Е,това не е лесно,но залогът е щастието на едно дете,а това никак не е малко Praynig Peace

# 13
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Аз виждам връзка между яденето само на пасирано и липсата на говор. По принцип логопедите предлагат вид "хранителна терапия", която да научи детето да дъвче, стимулира се и артикулационния апарат, което подпомага и говора. Много лаишки го написах, но не ми се впуска в подробности. Може проблемите да са и доста по-обширни, но това само специалист ще го уточни... А как да и го поднесеш е много деликатен въпрос. Сблъсквала съм се с подобна ситуация и наистина е сложно, щом майката отказва да приеме проблема. Единствения съвет, който мога да дам е да се опиташ да и го поднесеш по-завоалирано, например повечето (ако не всички) родители изпадат в шок, когато някой директно им заяви, че детето им има проблем и първосигналната реакция е да го отрекат. Опитай да се хванеш за пасираното, мисля, че е по-безболезнено, да и кажеш, че си чела/чула, че това може и да е свързано с говора и че логопедите дават консултации как да се пребори проблема. Ако искаш даже може да почнеш по-отдалече, за детската градина, как ще се храни там, като яде само пасирано и т.н., после че може логопед да помогне и така да стигнеш до същината. Ако имаш възможност пиши в темата "консултация с логопед" http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=188269.180, там дават съвети и евентуално да вземеш и координати и на конкретен логопед и направо наготово да го представиш на майката. Дано по този начин успееш да я "навиеш" да посети специалист. Ако иде на логопед и той прецени, че детенцето се нуждае и от психолог например, вече е по-друго като на майката и го каже специалист...
Много е хубаво, че се опитваш да помогнеш, ако наистина си загрижена, опитай този вариант, не чакай да се сети личната лекарка да реагира (щом досега не е реагирала, явно не е от най-загрижените за пациентите си) или детската градина... Там може и да стане по-лошо, проблем явно съществува, а не се знае на какви учителки ще попадне детенцето, да не го травмират и да стане по-зле...

# 14
  • Мнения: 97
Благодаря ви момичета. Тъй като живеем в различни градове с майката на детето си говорим само по телефона, и от разговора вчера разбрах че се е решила да заведе детето на логопед. Ще чакам а ми се обади , за да ми каже как е минал прегледа.

Общи условия

Активация на акаунт