Изплащане на майчинство,за деца подени 2006г.

  • 730
  • 2
  •   1
Отговори
Здравейте!Имам запитване,може би темата е повдигана,не знам,но ще съм благодарна,ако някой може да ми отговори.Аз съм майка на дете на 1г.10м.,до 1.12.2007г. съм била на работа,но тъй като договора ми беше срочен,директорът не ми го поднови и НОИ спряха да ми изплащат майчинството.Регистрирана съм в бюрото по труда,които ми изплащат само тяхното обезщетение.Ходих и в Дирекция"Социално подпомагане",но оттам ми отговориха,4е изплащат 100лв. обезщетение на майки,4ийто деца са до 1година.НОИ ми изплати до 12.2007г.май4инството и вече за месеците януари и февруари не съм получавала,тъй като съм безработна.Запитването ми е:как за тези 4 месеца-януари,февруари,март и април,аз мога  да си получа майчинството?И мога ли да съдя директора,че не ми е подновил договора,закона защитава ли ме или не?Благодаря ви предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Когато трудовият договор е сключен като срочен трудов договор, в чл. 325, т. 3 от КТ е предвидено, че трудовият договор се прекратява, без която и да е от страните да дължи предизвестие с изтичане на уговорения срок. Така че в този случай при прекратяване на трудовия договор на това основание, защитата при уволнение, която е предвидена в чл. 333 от КТ не намира приложение. Те са приложими за лицата на постоянен трудов договор.
За да получава "майчинство" за срок от две години майката на детето трябва да отговаря на следните условия:
1. да се намира в трудово правоотношение и да ползва допълнителен платен отпуск за отглеждане на дете по чл. 164, ал. 1 КТ;
2. да има 6 месеца осигурителен стаж, като осигурено за съответните рискове лице, независимо от това кога е придобит този стаж.
Тъй като ти вече не работиш по трудово правоотношение, това означава, че не отговаряш на първо условие

# 2
Благодаря много за отговора на anii ta Cry

Общи условия

Активация на акаунт