яде все по-малко АМ, но дали суче повече?

  • 674
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 017
Здравейте, търся съвет от вас, опитни майки:
Моето бебе е на 8 седмици, на смесено хранене е още от първите си дни.
За първия месец наддаде 1 кг. - от 2760 при изписването. Притеснява ме, че в последните дни яде все по-малко адаптирано мляко, като преди това суче всеки път, но аз не съм сигурна колко изсуква. /питам се дали не й е вече малка дупката на шишето например, дали не се уморява много докато суче на гърдата и да остава в крайна сметка гладна и т.н/
Още като беше на две-три седмици се случваше да излапа набързо 60 мл добавка, а сега това е максимумът и то с много настояване от моя страна.
Дали да считам, че кърмата ми се увеличила, което би ме радвало много, разбира се?
На консултация сме чак на 12 март, и не мога да преценя дали наддава

# 1
  • Мнения: 9 973
наблягай повече на кърменето.Дори и да са ти празни гърдите,оставяй по дълго бебето  да суче.Предлагай и двете гърди.Не се вторачвай в мерилки и теглилки Hug

# 2
  • Мнения: 5 401
Браво на бебчо, много добро наддаване!  Peace

Хубаво правиш, че първо му даваш да суче! Вероятно бебчето само се е оринетирало и суче повече, затова и пие по-малко от шише. Не прави грешката да сменяш размера на бибероните, защото ще му е по-лесно да се храни от шише и има вероятност да се отбие. А номера е постепенно да премахнеш адаптето и да мине изцяло на кърма, нали?  Wink

Бебето подава сигнали когато е гладно, твоето проявява ли подобни признаци??

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73982.0

# 3
  • Мнения: 4 555
На твое място бих спряла да давам АМ.
След като го накърмиш, не давай добавка. Изчакай да видиш кога пак ще огладнее и така ще разбереш дали му стига кърмата.
Ако започне да яде на по-кратки интервали, слагай го да суче и това ще ти увеличи кърмата при всички положения.
И моята кърма беше недостатъчно в началото и някъде около 8-мата седмица се увеличи двойно.

# 4
  • Мнения: 2 829
Забелязала ли си дали бебето пишка повече от 6 пъти на ден? Изглежда ли доволно и спокойно? Енергично и жизнено ли е? Ти как мислиш-дали наддава добре?
От отговорите на тези въпроси ще разберем дали бебето ти хапва добре и дали изобщо има смисъл да даваш добавка Grinning

# 5
  • Мнения: 4 017
Благодаря ви за съветите и мненията, момичета!

Ами бебето ми като цяло е жизнено и спокойно, заиграва се, усмихва се, общува с нас Simple Smile
Според хора, които по-рядко го вдигат на ръце, е натъжела, но аз я вдигам по безброй пъти на ден, не правя разлика.

На все си мисля, че не пишка по 6-7 пъти, а по-скоро по 5.

Вчера към 18 само сука и изяде с нежелание 20 мл изцедена кърма, след това заспа. Събудихме я да я къпем към 21, след това пак сука съвсем малко и заспа. През нощта се събуди сама към 3- сука и заспа и на сутринта като се събуди в 6 и тръгнахме да й сменяме памперса - БЕШЕ АБСОЛЮТНО СУХ.

Та това ме притеснява - по-малкото пишкания, а иначе ака между 1 и 2 пъти на ден /рядко и три/.
Ще пиша как е минала консултацията на 12 март, а дотогава, ако някой може да даде мнение или съвет -  Hug

# 6
  • Мнения: 2 829
За нощния памперс-не се тревожи че е бил сух, защото бебетата не пишкат насън и ако е сукала в просъница е нормално да не се изпишка. И моят мишок се е събуждал със сух памперс, при това м/у 9 вечерта и 9 сутринта! Бройката на изпишкванията понякога е трудно да се определи, но ако сменяш 4-5 добре напишкани памперса всичко е наред.
Давай да суче по-често и не се тревожи излишно!

# 7
  • Мнения: 48
не се притеснявай.ако детето е гладно то ще плаче нон стоп.щом вечер спи спокойно значи всичко е наред.и ние през първите месеци ядяхме по  мъничко но всяко дете е различно и изяжда различно количество.

# 8
  • Мнения: 4 017
Ето ме й мен пак с отчет - наддали сме 500 грама и от 4000 е 4500, а е пораснала с два сантиметра. Знам, че минимумът за наддаване е 600 грама, но сега какво да правя - да се побъркам за 100 грама не става, нали?

Все пак педито каза да не махам добавката, евентуално да сменя фризо-то с Аптамил или Милупа, а пък най-много ме издразни репликата, че ако е толкова капризно детето, ще го храним с кисело мляко като циганчетата. Сякаш аз и моята кърма тук изобщо не съществуваме .... #2gunfire, пък да не говорим за етническия елемент в изказването...

# 9
  • Мнения: 2 829
Това за втория месец ли е? Доколкото знам 500 грама е на долната граница, но все пак в норма. Мисля, че ако продължаваш по същия начин с често кърмене другия месец педиатърката ти ще се чуди от какво е наддало детето така добре newsm78 Grinning
А това, че повечето педиати кърмата изобщо не съществува е факт, и на мен ми ставаше криво когато 3 пъти казвам на докторката ми че детето суче много, пишка много и не е обезводнено и не желае да пие вода а тя пак си пее "и поне 200 грама течности на ден" (детето беше с температура). Confused

# 10
  • Мнения: 4 017
Да, Янаст, за втория месец или по -точно за един месец - от 12.02 до 12.03 /защото тя е родена на 6.01/

А другата консултация е чак на 16 април, т.е повече от месец се получава, не знам защо така ми я насрочи newsm78

# 11
  • София
  • Мнения: 2 162
Здравей и от мен Simple Smile
Да си кажа и аз моето мнение
- за наддаването- в долната граница на нормата сте, но все пак в нормата; така че правилно си решила да не се шашкаш.
- за добавката- ако искаш остави я още известно време, като продължиш да я намаляш постепенно, да кажем с по 10-15 мл на 2-3 дни; води се по детето- недей да го караш непременно да изяде цялата добавка; и недей да сменяш биберона, както вече са ти казали. Другото, което можеш да направиш е да си определиш едно или две хранения, които да са изцяло на кърма (например нощното и първото сутрешно, защото нивата на пролактина тогава са най- високи); много вероятно е след тези хранения да се буди на по- малки интервали, но това всъщност е добре, защото ще въведеш още едно хранене и по този начин ще стимулираш допълнително лактацията.
-за памперсите- продължавай да ги следиш; мярката е 5-6 добре напишкани памперса и 1-2 наакани за денонощие; можеш да си направиш контролен памперс, за да се ориентираш какво означава добре напишкан- в един сух памперс изсипваш 100мл вода(моля, ако греша за количеството някой да ме поправи) и виждаш колко горе- долу тежи; не се притеснявай, че не пишка през нощта- голямата ми дъщеря не го прави от 5дневно бебе.

И имам един въпрос- от едната или и от двете гърди кърмиш?

# 12
  • Мнения: 4 017
Lilfi, благодаря и на теб Hug

На въпроса ти - Почти винаги предлагам и двете гърди. И действително когато се буди нощем и първите 1-2 хранения сутрин са без АМ, после вече започвам добавка. Лошото е, че когато зареве от колики след обед аз всъщност не знам от глад ли е или от колики и съвсем се обърквам, когато пак не иска добавката. Имам чувството, че вече от глад не може да се ориентира, че й се предлага храна...

# 13
  • София
  • Мнения: 2 162
Цитат
Лошото е, че когато зареве от колики след обед аз всъщност не знам от глад ли е или от колики и съвсем се обърквам, когато пак не иска добавката.
Даваш гърдата, тя суче и после почва да плаче и ти даваш добавката, а тя не я иска? Правилно ли съм те разбрала? Много е неприятно наистина, меко казано. Минала съм през същото, но към третия месец и продължи към 10 дни. Така и не разбрах на какво се дължеше- колики, скок в растежа, стачка или лактационна криза, но всеки ден по едно и също време в следобедните часове изпадаше в истеричен рев след няколко минутно сукане и не искаше да яде и от шише. Аз тогава започнах да я храня още, докато е в полузаспало състояние, без да чакам да се разплаче, за да ми покаже, че е гладна и гледах да я кърмя на тихо и тъмно място(тоалетната)- понякога успявах, друг път не. Заразях всичко и гледах да се грижа за почивката си и увеличаване на лактацията.
В този ред на мисли ще си позволя да ти дам линкове към някои статии, които на мен много ми помогнаха:
Компресия на гърдата - тази техника помага бебето да суче по- ефективно, струята е по- силна и това задържа интереса му и освен това задното мляко (по- богатото на мазнини, което засища бебето) слиза по- бързо.
тук има показан един точков масаж за стимулиране на лактацията, който на мен лично много ми помогна
Белези на огладняване - ако е много гладна, а кърмата тече бавно или не достига е много вероятно да изпадне в истеричен рев и да не иска дори добавката (толкова е ядосана, че вече е забравила защо реве Mr. Green); затова давай още при първите признаци на глад.

Пожелавам ти успех! И ако имаш още въпроси или нужда от подкрепа пиши Grinning

Общи условия

Активация на акаунт