Конденз по пода!

  • 10 794
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 453
Времето се затопли и сякаш вече проблема отшумя, но сега е моментът да помислим как да оправим положението, та другата зима да не ни връхлети същия ужас! Tired

Купихме си апартамент ново строителство. Сградата е с външна изолация. Жилището е на първи жилищен етаж. Под него има офиси, но те са вдадени с един метър навътре. При това положение, в две от стаите една еднометрова ивица на пода остава във въздуха. Освен това, част от пода в едната стая се пада точно над част от входа на блока.
Конденз на дограмата нямахме. Нито капчица! Дори не се запотяваха прозорците, въпреки, че внасях влажни дрехи зимата.

Конденза беше по пода. Целия апартамент е с ламинат. Под леглото в спалнята /точно там една част от пода е над входа, а другата - във въздуха/ по ламината се образуваха едри капки. На допир ламината беше много студен. Повдигнахме леглото на малки трупчета и вкарахме духалка, която пускахме периодично. Леглото е с механизъм и с голяма ракла. Докато усетим, че има проблем, матрака беше мухлясал!
След някой друг ден, отварям гардероба пак в спалнята и виждам, че цялата вътрешна страна е покрита с едри капки вода! Преместихме и гардероба. Целият му гръб беше мухлясал вече. Водата се просмукваше пак от пода! #Crazy Намерихме нова духалка и я насочихме към гардероба.
Преместихме и дивана в дневната. Точно там, където е онази проклета еднометрова ивица, за която говорех, се беше образувала локва вода! Tired

Нямаме влага по стените! Нямаме конденз по прозорците, само по пода и то само на външните части. Какво да направим, за да нямаме проблеми! Единственото, което ни хрумна е, да изолираме допълнително външните части.  Ще бъда благодарна за всяка идея! Hug

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 040
Според мен това е строителна влага.Ние сложихме на пода стереопор и тогава ламината,но при вас е късно.Остава от външната страна да го изолирате.

# 2
  • Мнения: 4 970
НИе сме в абсолютно същото положение.това е строителна влага Rolling Eyes  Ние в едната стая не сме сложили первазите  на ламината, за да може да диша и да излиза влагата и да не с получава запечатване.Проветряване му е майката.А също така- не поставяй мебели плътно  до стените.Остави поне 10-ина см.Чакам да дойде пролетта , за да отвотя всички прозорци и да ги затворя наесен Crazy.ТОва е процес на съхнене, който  може да се повлияе  само с времето.НЕ съм пробвала с само професионалните влагоуловители.Те са доста мощни и с голям капацитет...

# 3
  • Мнения: 533
Само външна изолащия ще спаси просмукването на влага.

# 4
  • Мнения: 606
  Ей тея лакоми гъзове дето строят по блок на месец се осраха. То не е алчност, то не е лакомия. И ламината праснали върху още течния бетон и купувай народе. Знаете ли, че технологичто преди да се положи ламинат се мери влажност на бетона? Просто всичко е влажно, защото е ново. Ще изсъхне през годината, като пекне онова пустинно слънце. До тогава - влагоабсорбатор. Дано спасите ламината поне в някои стаи.

# 5
  • Мнения: 3 453
Сузи,
на допир ламината, който е на проблемните места, е значително по-студен, отколкото ламината на пода, разположен над офис помещението. А конденза е само на проблемните места /тези, които са външни/.
Ще изолираме от външната страна, но дали това ще ни спаси от конденз? Очевидно е, че се получава от температурните разлики.
В кухнята, където има най-много изпарения, но нито една външна част на пода, няма конденз. Това ме навежда на мисълта, че не е строителна влага, а конденз, причинен от температурните разлики.

Зефс,
апартамента беше готов и измазан една година, преди да започнем да полагаме настилките. А ламината беше наша идея! Close
Откакто се повишиха температурите, няма мокри петна! Rolling Eyes Оххх, ще мъчим да изолираме, пък каквото стане! Tired

ren ren ,
имаме външна изолация, но явно е тънка. Ще направим нова от външната част на пода.

velmar ,
проветряваме! А мебелите са почти скупчени в средата на спалнята! Човек може да помисли, че сме в постоянен ремонт! #Cussing out
Ще чакаме лятото, то се е видяло! Tired

Благодаря ви за включването!  bouquet

# 6
  • Мнения: 4 970
зевс, знаехме рисковете, а ламината сами си го сложихме.Решихме да рискуваме( а и обстоятелствата ни притискаха и бързахме да се пренесем).Плочата е излята преди 2  години, но  процеса на съхнене си е продължителен и трябва време...Ламината ще го прежаля- аз и заради това го дложих.В бъдеще планирам да ог заменя с естествен паркте, така 4е- не ми е  жал за него Wink.Под нас не са се нанесли още и от тук идват и топлозагуби, както и разлика в температурите, а от там и конденз

# 7
  • Мнения: 606
  Сега разбирам.
  А защо там е по-студено, след като има външна изолация????
  Направо изолирайте външно още веднъж. Консултирайте се с майстор. Вижте каква е изолацията там, има ли изобщо такава, колко е дебела и дали е "дишаща". Така както го описваш, имаш много влажен въздух и студени повърхности, които кондензират влагата. И да знаеш, че 1 година може и да е малко време, за да излезне всичката влага.

# 8
  • Мнения: 3 453
Зефс,
идваха майстори, цъкаха с езици и дотам! Tired
Мисля, че изолацията, която е от външната страна на пода /онази издадена част, за която говорех/ е по-тънка, отколкото изолацията на външните стени на блока. Мисля, че беше 2 мм. А тази на стените е повече.
Отделно онази част, която се пада над входа на блока, няма изолация /нали е вътрешна част на блока все пак/. Та зимата, когато някой умник остави входната врата отворена....! ooooh! Температурата във входа на блока се понижава допълнително /да не говорим, че е северен входа/ и това създава още проблеми у дома! Tired
Зная, че една година е малко време, но и нас обстоятелствата ни притискаха.
Ще проветряваме цяло лято и ще изолираме с най-дебелата възможна изолация пода от външната страна. Надявам се това да отстрани проблема с хладните повърхности и конденза!

# 9
  • Мнения: 8 999
Ще ви спаси само ВЪНШНА изолация на висящата част.

# 10
  • София
  • Мнения: 302
Какво познато положение. И ние сме така и външна изолация имаме ама.... файда йок, защото само ние си платихме за нея и влагата влиза под нея. Влиза влагата защото е външна стена (калкан). Подът ни е ламиниран паркет с 5.5мм термоизолация... Всички мебели скупчихме в средата и проветряваме, ако не се оправи работата, ще сложим и вътрешна изолация фибран 2-5мм и така. Поне е изпитано в др. апартамент... Но за сега проветрение няма друго.

# 11
  • Мнения: 4 300
Тъййййй....бях чела мнение на архитект, което ще цитирам по памет: когато една от стените на помещение е по студена от другите, се образува топлинен мост и цялата влага кондензира върху нея. Така че спасението е всички стени ( в т.ч. под + таван) да са еднакво топли, т.е. имате нужда от изолация.

А това за конденза върху студена повърхност можете да го пробвате- аз лично съм слагала замразено пиле до прозореца- всичката влага от стъклото отива върху пилето  chef

# 12
  • Мнения: 606
Hope, направо не знам. Не е добре да има стени или плочи, различно топлоизолирани в отделни зони. Получават се различни топлинни разширения и се образуват пукнатини. Цялата подова плоча трябва да е еднакво топлоизолирана. И то дебело. Ако отдолу това е невъзможно, то вариянт е отгоре, под ламината да се положи влагоНепропусклив фибран, отгоре замазка и тогава ламинат. Твоя етаж има проблем с пода, а последният вероятно с тавана. Ще кажеш, че пиша врели-некипели и си права. Това си е основен ремонт на апартамента. Явно решение е да изолирате стърчащия еркер с поне 6 см. стиропор с плътност 18 - 20. После ако има пак проблеми и всичко останало до което се докопате като достъп. Имам предвид външно от апартамента. Този проблем си мисля, че е известен на псевдоархитекта и на псевдостроителите. Ама... БГ.

# 13
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Добре, де аз си мисля също че е от въпросния еркер, обаче има ли възможност да питаш съседите дали имат подобен проблем? А и щом нямаш по стените, излиза че проблема е от тази външна част. Ужас, кофти работа, най-добре ми звучи на Зевс преложението, но все пак първо опитайте  с външна изолация на стърчащата част.

# 14
  • Мнения: 824
_Hope_ ,ние също живеем в апартамент на 1-ви етаж,с такова разположение като вашето,върху офиси и издадена напред част от хола и спалнята.Още като се нанесохме преди 4 години се сблъскахме с този проблем.Апартаментът беше построен 1.5г преди това.Купихме го на шпакловка и замазка.Бяхме предупредени,че може да се получи така,затова решихме да сложим вместо естествен паркет-ламинат.И се почна едно попиване на локви всяка сутрин,особено под дивана.Като казвам локви,имам предвид истински локви,шляпаш си по вода,и това е.
Кооперацията е с външна топло изолация .И така,на втората година пак имаше влага,но видимо по-малко,а на третата почти нямаше.Тази зима нито веднъж не се навлажни подът.Спокойно,мисля,че и при вас всичко ще отмине.Нужно е време,за да се обезвлажнят стените и подът от т.н.строителна влага.


Паркетът остана без последствия от тези локви.

Общи условия

Активация на акаунт