Един правен въпрос относно дарение

  • 924
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 008
Моля ви, ако някой е юрист или е наясно с тези неща да ми каже има ли вариант да се развали дарение? През 2000г. майка ми дарява на сестра си етаж от къща със дворно място. По настоящем там живеят родителите и (баба ми и дядо ми). Леля ми живееше във Франция, разведе се и има една дъщеря. През 2004г. леля ми почина и съответно нейн единствен наследник е дъщеря и. Майка ми направи това дарение, за да може един ден, ако леля ми си дойде в България да има къде да живее и да кара спокойни старини. За съжаление този ден не дойде... Със дъщеря и не сме близки и наскоро разбрахме, че тя има желание да продаде този имот. И баба ми и дядо ми съответно ще трябва да го напуснат... Брадовчедка ми ще стане пълнолетна през лятото. Та, може ли да се направи нещо? Благодаря ви предварително!

# 1
  • Мнения: 756
за съжаление вече не може до се развали , защото към момента този имот има друг статут-биле е дарение , докато леля ти е била жива - тогава е можело да се развали , но по отношение на дъщеря й това е имот , който се наследява и не може да се развали .този имот в съсобственост ли е- имам предвид една сграда ли е?

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 1 762
А майка ти чисто дарение ли е направил, какво пише в нот. акт? Няма ли запазено право на ползване за баба ти и дядо ти?  Братовчедка ти може напълно спокойно да си го продаде ако няма запазено право на ползване, но най добре си вземи всички документи вкл. и нот. акт и отиди при адвокат.

# 3
  • Мнения: 1 008
Благодаря за отговорите! Остава да се надявам.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 064
За съжаление, ако не е учредено пожизнено право на ползване за баба ти и дядо ти, нищо не може да се направи. Разчитай на добрата воля на братовчедката.

# 5
за съжаление вече не може до се развали , защото към момента този имот има друг статут-биле е дарение , докато леля ти е била жива - тогава е можело да се развали , но по отношение на дъщеря й това е имот , който се наследява и не може да се развали .този имот в съсобственост ли е- имам предвид една сграда ли е?
Има и такива случаи когато дарението не може да се развали , ако има допълнителен казус без право на промяна.

Общи условия

Активация на акаунт