”Склад за хора” темата на „Отечествен фронт” от 18.15 днес

  • 2 103
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 584
След като миналата събота социалният ъндърграунд „Отечествен фронт” показа как живеят двама близнаци-олигофрени в родния си дом при родната си майка вече цели 26 години, в първата събота на месец март Мартин Карбовски ще покаже как живеят други такива деца в дом, който е нарочен за затваряне - домът в с. Горна Козница, община Бобов дол. „По времето на социализма е взето решение децата-олигофрени да се пращат в дом някъде далеч от човешките очи – по селата и планините, по периферията.

# 1
  • Мнения: 6 441
Гледах предаването,но не много задълбочено и ми се стори,че  децата в този дом си живеят горе-долу добре.Жените,които  се грижат за тях изглеждаха много всеотдайни.Имаше и някой битови неуредици,но това си е нормално в нашата държава.Стори ми се тревожно,че нямат никакви специалисти Confused

# 2
  • sofia
  • Мнения: 7 477
малко ве4е се изморих да 4ета и пиша по тия теми Tired

оба4е,характерно за вси4ки (пове4ето) е следното:
1.Дори и  при добра база липсва:
-квалифициран прсонал
-достатъ4ен такъв за индивидуални грижи
-ли4ни вещи и пространство
-големи спални с много деца в тях....
-изолирани по селата
-методология за работа в зависимост от заболяването
-не то4ни досиета и медицински такива
-липса на специфи4ни лекарства за извеждане от дълбоката депресия и добро здраве.
-липса на соц.работници,които да работят се извеждането на децата от там....
..............и много още......

2.Настаняването изобщо на деца в такъв тип домове Close......И съществуването им Shocked

# 3
  • Мнения: 6 441
lavender ,жалко,че си напълно права.Но в сравнение с Могилино този дом ми се стори цвете.

# 4
  • sofia
  • Мнения: 7 477
lavender ,жалко,че си напълно права.Но в сравнение с Могилино този дом ми се стори цвете.

цвете,поникнало в пустинята колко време би живяло би лиспващи животозависими фактори и условия Rolling Eyes

не става по сегашната система ,трябва работа,работа и пак работа за да са добре децата и да не са там Peace

# 5
  • Мнения: 6 441
Работа,работа...Не се сещам аз какво точно мога да направя!!!Подскажи ми,защото наистина искам нещо да се промени,но се чувствам безполезна.Едва ли им трябват играчки и дрешки на тези деца!!! Naughty

# 6
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Работа,работа...Не се сещам аз какво точно мога да направя!!!Подскажи ми,защото наистина искам нещо да се промени,но се чувствам безполезна.Едва ли им трябват играчки и дрешки на тези деца!!! Naughty

работа от страна на държавата ,от НПОтата........
хората могат да помгонат с разбиране и усилия насо4ени към информираността на слу4ващото се в домовете.Контрол и санкции от страна на държавата липсват.....
аз,ти........вси4ки можем да помогнем като освен с писане тук се опитаме(определено се прави от много хора тук) и да сме полезни на децата да излязът от затъмнението,в което се намират.....
Да сме граждани на които им пука и искат да покажат на държавата,4е вси4ки трябва да се борят за правата на децата като цяло.
Мъл4анието и бездействието не би помогнало NaughtyСъжалението също.

Никой не е безполезен ,всеки може да се опита поне малко да е полезен,няма зна4ение как.Този форум го доказва всеки ден Hug

# 7
  • Мнения: 2 584
идеята беше да се покажат и другите домове освен могилино, и сравнението с двете деца който се гледат в дома си и тези в дома в Козница, дома трябва да се закрие а децата къде ще отидат, за могилино събраха средства а тези деца и другите домове който се закриват къде ще отидат децата, и Славка каза че трябва да се настанят в семейства, да имат лични вещи и пространство, темата е много болезнена и не знам какво може да се направи, тези който могат да направят нещо си траят #Cussing out

# 8
Здравейте! Темата наистина е болезнена. Абсолютно съм съгласна със Славка, но като че ли е малко рано за хората в България. Вижте само какво стана в Средна кула, до Русе. Как хората се вдигнаха на протест срещу кого? - срещу децата от Могилино, представете си! Не смея и тях да виня. Просто местната власт не им каза нищо за намеренията си и те трябваше да научат новината от министър Масларова. Лош PR. По-лошо е, че децата трябва да се настанят в Русе, но на никого не му се дава теренче именно за тези хлапета... Те нито доходи ще носят, нито ще са културна или туристическа забележителност.
Днес стана ясно, че само три семейства са одобрени за приемни родители. Другите се интересуват само от осиновяване, в което също няма нищо лошо - дори напротив! - шапка им свалям!  Това обаче е показателно за мисленето ни - незнайно защо предпочитаме да гледаме бездарието на собствените си гени, отколкото да се погрижим за някого, който най-много от всичко се нуждае от любов - такава нежна и топла, семейна, вечна.
За мен е меко казано пренебрежително организации от всякакъв тип да стоят безучастни на филмите и протестите и само една Славка да се бори като с вятърни мелници и да се опитва да обясни колко е важно да бъдем човеци!
Изключително дразнещо беше от телевизионните екрани да се пънат хора като Бареков и Анка Цолова и да обясняват, че хората в Средна кула били фашисти. Нелепо, за да не кажа гадно. Или поне не точно от тях!
Предлагам помощта си за популяризиране на приемните грижи, за закриването на домовете накрай света, за привличането на специалисти, за истинското общуване с децата с увреждания. Има световен опит - просто трябва да имаме очи да го видим. Има деца за обичане, а това вече е причина да се включим всички. Не с някакви спорадични акции - с промяна на мисленето у семействата, у нашите деца, у съседите, у родителите ни, у приятелите и колегите ни...

# 9
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Здравейте! Темата наистина е болезнена. Абсолютно съм съгласна със Славка, но като че ли е малко рано за хората в България. Вижте само какво стана в Средна кула, до Русе. Как хората се вдигнаха на протест срещу кого? - срещу децата от Могилино, представете си! Не смея и тях да виня. Просто местната власт не им каза нищо за намеренията си и те трябваше да научат новината от министър Масларова. Лош PR. По-лошо е, че децата трябва да се настанят в Русе, но на никого не му се дава теренче именно за тези хлапета... Те нито доходи ще носят, нито ще са културна или туристическа забележителност.
Днес стана ясно, че само три семейства са одобрени за приемни родители. Другите се интересуват само от осиновяване, в което също няма нищо лошо - дори напротив! - шапка им свалям!  Това обаче е показателно за мисленето ни - незнайно защо предпочитаме да гледаме бездарието на собствените си гени, отколкото да се погрижим за някого, който най-много от всичко се нуждае от любов - такава нежна и топла, семейна, вечна.
За мен е меко казано пренебрежително организации от всякакъв тип да стоят безучастни на филмите и протестите и само една Славка да се бори като с вятърни мелници и да се опитва да обясни колко е важно да бъдем човеци!
Изключително дразнещо беше от телевизионните екрани да се пънат хора като Бареков и Анка Цолова и да обясняват, че хората в Средна кула били фашисти. Нелепо, за да не кажа гадно. Или поне не точно от тях!
Предлагам помощта си за популяризиране на приемните грижи, за закриването на домовете накрай света, за привличането на специалисти, за истинското общуване с децата с увреждания. Има световен опит - просто трябва да имаме очи да го видим. Има деца за обичане, а това вече е причина да се включим всички. Не с някакви спорадични акции - с промяна на мисленето у семействата, у нашите деца, у съседите, у родителите ни, у приятелите и колегите ни...

вси4ко ще стане възможно в момента,в който държавата осъзнае и признае вина.Когато държавата запо4не да дава добрия пример и показва наистина упоритост в решаването на проблемите ще последват и гражданите.
Лошите примери показват лоша практика и непризнаване на проблемите Peace

има и добри и лоши хора,има и "такива" и "такива" политици....Но децата са едни и нямат право да си играят с живота им.Нито политиците ,нито гражданите......Нещата са свързани и когато има спънки от която и да е страна нещата няма да вървят Rolling Eyes

мисля,мисля........и ми става още по-трудно да мисля какво ги о4аква децата в тези институции Close

Общи условия

Активация на акаунт