Солариумите крият опасност от рак и състаряване на кожата!

  • 2 376
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 483
Някои хора предпочитат солариума пред естествения слънчев тен. Те обаче не подозират, че се излагат на опасност. Оказва се, че изкуствения тен е много по-опасен от естествения по отношение на риска от заболяване от рак на кожата. Съвременните лампи излъчват 15 пъти повече ултравиолетови лъчи, отколкото слънцето.

По този начин за 30 минути организмът получава средната дневна доза ултравиолетови лъчи. Изкуственият тен води не само до рак на кожата, но и до преждевременни бръчки, промяна в цвета на кожата и даже катаракта. Под въздействието на ултравиолетовото лъчение могат да се активизират много опасни заболявания, например кожна туберкулоза. Със солариума е свързано и увеличаването на заболеваемостта от меланома при хора до 40 години и рак на кожата при жени до 20 години. Специалистите препоръчват на младежите до 18 години да не прибягват до подобни методи за придобиване на изкуствен тен. Ежегодно в целия свят по данни на Световната здравна организация се регистрират повече от 132 000 случая на злокачествена меланома и около 66 000 смъртни случая от различни форми на рак на кожата.
Тези цифри продължават да се увеличават: в Норвегия и Швеция ежегодната заболеваемост от меланома се е повишила за последните 45 години повече от 3 пъти, в САЩ - 2 пъти, достигайки 1,1 милиона случаи годишно. Най-високо ниво на заболеваемост се наблюдава в страните, където населението има светла кожа и където е много популярен слънчевият тен: в Австралия, Нова Зеландия, Северна Америка и северноевропейските страни.


...Проблемът със солариумите е огромен. Абсолютна лъжа е пропагандираната от производителите кампания, че солариумите са безвредни, категоричен е дерматологът.
Турбосолариумите, при които се постига по-бързо тен са още по-вредни. Ултравиолетовите А-лъчи усилват канцерогенния ефект на В-лъчите. Установено е още, че се предизвиква рак на кожата. По данни на британската академия по дерматология всяка година умират 100 души във Великобритания от рак на кожата, причинен от солариум, каза още д-р Христозов. Алтернативният начин на добиване на тен води до ускорено стареене на кожата, до поява на петна и подтискане на имунитета на целия организъм.
Причините да не се ползва солариум според специалиста са много, но има една, която провокира зависимост към този метод за добиване на тен. Солариумите със своето лъчене предизвикват повишена продукция на ендорфини в организма. Това са хормоните на щастието, които се отделят при редовни физически усилия, секс и позитивни емоции. Установено е, че хора, които ходят на солариум повече от 2 пъти в седмицата, получават абстинентен синдром, какъвто се проявява при отказване от наркотици и цигари, само че в по-слаба степен.


Специалистите препоръчват да се спазва умереност при натрупването на тен, да се избягват солариумите и задължително да се ползват слънцезащитни средства.

Солариума е вреден за жени:

1. Със заболявания на щитовидната жлеза, мастопатия, захарен диабет и хипертония.
2. В чието семейство има наследствена предразположеност към онкологични заболявания.
3. Чието тяло е покрито с пигментни петна и бенки.


1. Полза от солариума
Разумно проведените солариумни сеанси са не само безвредни, но и полезни: подобряват самочувствието и настроението, лекуват редица кожни проблеми, като например екземи и пъпки.
Освен това в организма се произвежда "витаминът на радостта" - D, който също помага да се усвояват жизнено необходимите калций и фосфор.
Изкуственото слънце прави организма по-устойчив на инфекции и простудни заболявания.

2. Вреда от солариумите процедури:
Ако прекалите с употребата на солариума, това (както и злоупотребата с природните слънчеви лъчи) води до структурни изменения на кожата. Повърхностния слой надебелява, кожната покривка губи влажността си, а оттам и еластичността и здравината.
 
Ето и още по темата, за тези които се интересуват:
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=1398&sectio … Id=6&id=00001
http://nezavisim.net/index.php?option=com_content&task=view& … 4603&Itemid=2
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=73726
http://www.e-placebo.com/index.php?option=com_content&task=view&id=81
http://www.dermatology-bg.com/patient-cancer.php

Мен това ме плаши, честно казано и затова колкото и да искам да ходя на солариум, се въздържам. Все пак всеки сам си преценява за себе си дали да поеме този риска или не.
Интересно ми е да прочета вашите мнения по въпроса, тъй като идва лято и тена става много актуален.
Аз смятам като алтернатива да ползвам автобронзанти.Но като знам каква играчка е и ми се отщява  Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 2 978
Ами какво всичко и това, ако е в малки дози се оказва, че има плюсове! Wink

"1. Полза от солариума
Разумно проведените солариумни сеанси са не само безвредни, но и полезни: подобряват самочувствието и настроението, лекуват редица кожни проблеми, като например екземи и пъпки.
Освен това в организма се произвежда "витаминът на радостта" - D, който също помага да се усвояват жизнено необходимите калций и фосфор.
Изкуственото слънце прави организма по-устойчив на инфекции и простудни заболявания."

# 2
  • Мнения: 483
Ами това са извадки от различни източници. Включих и тази част , за да не се представя темата едностранно. Laughing
Но сега пък възниква въпроса какво означава "умерено" . Някъде четох, че трябва да се ходи веднъж седмично, и да се правят почивки от няколко месеца, нещо такова, а това е крайно недостатъчно за поддържане на хубав тен през цялата година.

# 3
  • Мнения: 2 978
Аз ходя през 3 дни, за по 5мин. Правя общо 30мин. Иначе ставам ужасно черна.
Ако след 1-2м пак ми скимне, повтарям...макар, че скоро не ми се е налагало, защото после съм на море Wink

п.п. Когато съм разпитвала по солариумите, са ми казвали, че повече от 3пъти на седмица не било хубаво.

# 4
  • Мнения: 483
Е, ти си ходиш умерено.  Party Но знам, че има такива , които ходят няколко години подред през ден за по 10мин. Това вече си е прекаляване.
Аз ходих миналото лято на солариум, но много бавно хващах тен, трябваха ми някъде към 15тина процедури  ooooh! А ако не отида 5-6 дни и започва да избледнява. Не е честно  Naughty  Wink Но моята кожа е много бяла , а имам и бенки...

# 5
  • Мнения: 212
Аз си ги знам тия неща,обаче пак ходя да се пека по много.Дано някой ден не съжалявам.Знам каква е вредата от солариумите,но не можа да си се представя бяла... Twisted Evil

# 6
  • Мнения: 13 512
Знам за вредата и затова не съм стъпала на солариум. Дъщеря ми на 18 г- също. Научила съм я да се предпазва от слънцето, да не се излага без защита на сл. лъчения ,както правя и аз.
Никога не съм  харесвала "кърския" тен.

# 7
  • Мнения: X
Разбира се, че е вреден, но когато не се ползва умерено, а се прекалява с често ходене и по много минути. 

# 8
  • Мнения: X
Аз много трудно почернявам. Съотвено доста пъти трябва да отида на солариум,за да придобия бронзов тен. А ако трябва и да го поддържам този тен,излиза,че може би не трябва да излизам от кабината. В комбинация със светлата кожа имам доста лунички през лятото и много бенки-ясно,че целогодишно.Така че,илиза,че не си струва жертвата,само и само за да мога две-три седмици през лятото да се изфукам със приятен загар.

# 9
  • Мнения: 764
Освен, че е вреден и съсипва кожата, вече не е модерно да си изпечен като курабия, дори и летния тен не е модерно да е много силен."Кърски" тен е точната дума.

# 10
  • Мнения: 14 471
добрутро!
ракът на кожата в европейските страни е нараснал в пъти след пускането на солариуми за домашна употреба в началото на 80-те години.
жалко е че толкова много момичета и жени се поддават на модата без да се замислят за ефекта. да се печеш на слънце е вредно, а какво остава да се пъхнеш в това чудо, дето на това отгоре прилича на ковчег и е включено и в ел. мрежа #Crazy

# 11
  • Мнения: 240
Много са пресилени някои твърдения! На мен ми се отразява добре солариумът не само на външния вид, но и на самочувствието и настроението. Не мога да си представя когато дойде пролетта, аз да не тръгна на солариум. Тази година "открих сезона" миналата седмица и вече си личи, макар и леко  Grinning Но съм против целогодишното използване на солариума...смятам, че през зимата е идеалното време кожата да си "почине" и да се възстанови от слънцето и солариума през лятото...така поне до някаква степен се създава баланс Wink

# 12
  • Мнения: 483
В Америка, ако нямаш 18 г. , не можеш да ходиш на солариум, без подпис от родителя, че е съгласен. Това го знам със сигурност, защото съм била свидетел. А до колкото знам има и други страни с такава практика.
xxvxxi не мисля, че твърденията са пресилени. Това за рака и състаряването е доказано. Състарява се кожата - при всички, а за рака - някои са по-предразположени от други(н-р по-белите, кожите с бенки и др.) И не забравяйте, че тези последиците си проличават след години. Кожата има "памет". Това трябва да се знае, но вече всеки сам си решава как ще постъпи със тялото и здравето си. 

Последна редакция: нд, 02 мар 2008, 20:32 от natashaa

# 13
  • Мнения: 2 978
В Америка, ако нямаш 18 г. , не можеш да ходиш на солариум, без подпис от родителя, че е съгласен. Това го знам със сигурност, защото съм била свидетел. А до колкото знам има и други страни с такава практика.

И не само.
Моя позната каза, че попълвала един куп документи, преди да легне.

# 14
  • Мнения: 2 414
Знам,че е вреден,но не мога да не ходя-много повече се харесвам с тен.

Общи условия

Активация на акаунт