Правилните гени за нашите деца

  • 3 124
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Днес гледах по "На четири очи" с Цветанка Ризова. Беше поканила един професор по генетика. Беше много интересно предаване. Професорът каза че всичко в нас се определя от гените ни и от тяхното съчетание. Каза че човешкия геном вече е разчетен и не е далеч времето когато ще можем да познаваме всички генетични отклонения от "правилните" гени. То и сега можело да се прави пълното генетично изследване но струвало 10 000 долара. Очаквало се скоро да стане под 1000 долара. Явно не е далеч времето описано във филма "Гатака" че деца ще могат да се раждат с контролирани гени.
Какво е вашето мнение по този въпрос. На практика сега, при естественото оплождане, всичко е игра на тото или лотария. Никой не знае как ще се съчетаят гените на родителите и най-важното дали майката или бащата нямат несъвместими гени чието съчетание ще доведе до много лош резултат. Резултатът от грешното съчетание на несъвместими гени се вижда във всеки дом за изоставени деца.
От друга страна всички знаем че желанието на всяка майка е да роди жизнеспособни, умни, красиви, и здрави деца. Няма майка която да иска да роди дете с отклонения. Вие като майки бихте ли се възползвали от науката и да изберете най-добрите гени за вашите деца. В смисъл да не забременявате по естествения начин а да имате най-добрите гени за вашите деца което пък ви гарантира че ще родите здрави и жизнени деца. Да вземате генетичен материал от генни банки с доказано качество на гените а не да играете лотарията на естественото оплождане с абсолютно неизвестен краен резултат.
Крайния резултат при естественото оплождане може и да е много добър но може и да е плачевен и най-лошото е че никой не може да каже какъв ще е той. Докато в бъдещето всяка жена ще може да получи генетичен материал с гарантирано добро качество и да е сигурна за децата си.

# 1
  • Мнения: 606
  Баси кефа. Обаче сектите ще луднат от яд.

# 2
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
като в заведение на самообслужване ли ще минаваме за оплождане? конвейр със зададени по каталог данни? тогава какво остава за нормалния живот, брак, семейство и социален живот?мене пък ми е било интересно какви съ4етания са възможни м/у родителите и резултатите им? ако можеха да се предвиждат от всяко оплождане в даден момент какво ще се пръкне и какво ще стане по-нататък, можеха да се избират бременностите, леле задълбах нещо!

# 3
# 4
  • Мнения: 5 940
Правилните гени за моето дете са моите и тези на човека, който обичам.

# 5
  • Мнения: 984
Борисе, поставяш темата в много екстремни граници. Не може да искаш от хората да ти отговорят еднозначно дали искат "генийчета" с идеални пропорции или да се отдадат на фри секс, а да родят деца с някакво генетично увреждане. Не е етично, даже бих казала, че е грозно от твоя страна да поставяш въпроса в тези рамки.

Ще ти отговоря така: бих си направила пълно генетично изследване, защото детето ми се роди с поправима малформация на диафрагмата. Явно има нещо, което е проблем на генетично равнище при мен или при мъжа ми и то трябва да се провери какво е. Но нямам намеремие да истерясвам и да проверявам и залагам генетичен код съзнателно подбран у децата си /дай Боже за имам и други/. Защото няма да е етично, няма да са имали шанс да вземат сами онова, което Господ им е писал.

# 6
  • Мнения: 25 568
Резултатът от грешното съчетание на несъвместими гени се вижда във всеки дом за изоставени деца.

Пак говориш, без да си си научил урока, Борко. Проблеми при децата не се получават само при съчетаването на несъвместими гени. Каква е файдата от съвършените ви гени, ако пребиеш бременната си жена? Или заченеш детето си пиян като свиня? Или майката злоупотребява с някое вещество, което да окаже влияние върху развитието на плода? А къде остава процентът грешка, който е задължително да се предвиди и при най-планираните операции?
Не е толкова елементарно, колкото се опитваш да го изкараш. А фантастика сме чели и гледали всички - там са предвидени отдавна възможните комбинации на генното инженерство, както и биологичните, и моралните дилеми, свързани с тях.
А може би не?  Thinking

# 7
  • Мнения: 17 407
Оф, защо пак го захапахте, бе? ТЕмата е в клюкарника, не в специализирания подфорум, нали?
НЕ, Боре, мисля, че не бих...

# 8
  • Мнения: 25 568
Оф, защо пак го захапахте, бе?

Ми щото си го търси. Дете-мазохистче, кво да го правиш?  newsm78

# 9
  • Мнения: 2 978
Да..може би бих.
Искам детето ми само да е здраво. Другото зависи от мен!

# 10
  • Мнения: 984
Оф, защо пак го захапахте, бе?

Дренко, искам да уточня, че не съм "захапала" никого. Ако го бях "захапала", щеше за разбере и да избяга. Mr. Green

# 11
  • Мнения: 2 652
Този спор е много жесток в последните години в световен мащаб, особено след случващото се с генното инженерство при растенията. Проблемът е там, че нито аз, нито ти можем да си го позволим. Изследванията може и да станат 1000 долара, но същинските интервенции са майка си и баща си. Ще го направят само много богатите, което пък би довело до създаване на един бъдещ властващ елит. Лии Силвър - биолог от Университета в Принстън (САЩ): "Този елит би могъл да се превърне в нов отделен вид. Давайки сила на тази техника и неотдавнашните примери на геноцид в 20 век, имаме причини да се страхуваме от употребата на генетичното инженерство за целите на евгениката (науката за подобряване на човешката раса)".

# 12
  • Oslo
  • Мнения: 659
Май не... Ох, добре че по времето когато съм зачевала е нямало такава опция! Имам дете с физически недъг, но вече не мога да си представя живота без него, не бих го заменила за здраво за нищо на света. Но ако имаш възможност да предотвратиш раждане на дете с тежко увреждане и не го направиш - кръста е непосилен за носене после.... Наистина не знам как бих постъпила...

# 13
  • Мнения: 17 407
Е, аз така, шеговито Wink

# 14
  • Мнения: 73
ДА бих ,ако мога да си го позволя

Общи условия

Активация на акаунт