Чести запушвания - моля за подкрепа!

  • 655
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 177
Здравейте кърмещи мами!
Синът ми е с АД и е на 7,5 месеца. По здравословни причини още от рождението му не можахме да минем само на кърмене и до ден днешен се цедя за да го храня с шише. В следствие от това имам разширен канал на едната гърда, който най-малко веднъж седмично се запушва. Цял ден стоя с ел. възглавничка или под душа и помпам. Отпушването става обикновено след почти целодневни усилия. В момента съм запушена втори път за последните 3 дни и за втори път вдигам и температура. Този път запушването е някак по-общо, а не само на 1 канал, както беше друг път. Т ми е 38,5, болката този път е адска - от честото цедене гърдата ми е като натъртена и вече не издържам!!! Препоръчват ми да го кърмя до годинката заради Атопичния дерматит. Започнахме и късно захранване - към момента съм въвела само сладък картоф и морков, и бавно напредваме. Не ми се искаше да започвам с АМ, а и съм опитвала, когато закъсам, но той не го иска.
Дайте ми съвет! Наистина не знам какво да правя. Сигурна съм че утре като отида на лекар ще кажат да спра да се мъча и да го отбия. newsm45

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Запушванията са неприятни и болезнени, а твоята ситуация и без друго не е лесна - кърменето с шише е много трудоемко, макар да е безценно за бебето Hug
Възможно ли е това запушване (доколкото разбирам, е винаги на едно и също място?) да се дължи на притискането на помпата на това място? Помисли и за други възможни механични причини - поза за сън? колан на кола? колан на кенгуру или носене на бебето на тази страна?
Нещо, което е ефективно при чести запушвания, е приемът на лецитин - това не е лекарство, а хранителна добавка, която присъства в почти всички храни, които поемаме (особено в сладките, сладкишите, шоколадите и т.н.). Функцията на лецитина е да емулгира мазнините в течност - при кърменето не позволява да се образуват мастни капчици, които да блокират каналчетата и да затрудняват оттичането. В добавка лецитинът е полезен за много други неща, така че си заслужава да помислите за този вариант. Приема се по 4 таблетки от 1200мг, когато има остро запушване (не взимайте български, от него трябва да изпиете цяло шишенце за един ден, за да се получи дозата! - има лецитин на таблетки от 1200мг на Уолмарк или Джеймисън, приблизително 9лв струват 30 таблетки) и може да се приема продължително време по 1 таблетка дневно за профилактика на запушванията.
Добре е също да анализирате храненето си - употребата на колбаси, маргарин и купени сладкиши води до висок прием на наситени и транс-мазнини, които също допринасят за запушванията.

# 2
  • Мнения: 177
hedra, благодаря за бързия отговор.
Да, вероятно причините са и механични - често се събуждам по корем, а и нося детето главно на тази страна. Всяка сутрин закусвам с голяма купа овесени ядки и кърмата ми все още има дебел каймак, който се вижда като изкарам млякото от хладилника, но ми се струва глупаво да намаля качеството на кърмата.

Колкото до храните, за които говориш аз почти не ги ям така или иначе. Но още утре ще си взема лецитин! Дано помогне, та да изкарам още 4-5 месеца. Тъй като лекувам атопичния дерматит на бебо с хомеопатия, знаеш ли дали й влияе по някакъв начин?

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не - лецитинът няма отношение към хомеопатията. Важно е да знаеш, че той се добива най-често от соеви продукти и макар че повечето алергични деца не реагират на него, при много малък процент може да се получи някаква реакция - следи състоянието на бебето (ако въобще има някаква реакция, най-вероятно е да се изяви по кожата със засилване на атопичните изриви, които има).
Може би ще успееш да намалиш запушванията, ако промениш и позата за сън и носенето на бебето?

# 4
  • Мнения: 1 216
Хрумна ми, че можеш да пробваш да промениш и положението на помпата или на тялото си при цедене. Поокрепям съвета на hedra за позите пи спане, носене на беб и механичната причина за запушването

# 5
  • Мнения: 3 638
И на мен в началото ми се запушваха доста гърдите, особено едната. Много се притеснявах, защото по обясними причини ми трябваха и двете постоянно. Бях чела, че едва ли не чудодейно действали пресни зелеви листа в сутиена  Wink Друго нещо, което ми се стори интересно, но така и никога не опитах беше в един от ЛЛЛ форумите, в които една майка споделяше, че се оправила с постоянните запушвания, след като й дали съвет да си направи "компрес" - чорап, пълен с ориз, който се загрява в микровълновата и се слага на гърдата при кърмене.
Иначе аз също се оправях с топли компреси, но пишеш, че не ти помагат  Sad Дано се подобри положението с лецитина.
Успех!  Hug

# 6
  • Мнения: 1 089
Аз също имах чести запушвания, какво ли не съм правила, включително и лецитин пиех до 4 капсули от 1200 на ден. Просто млякото ти е мазно и често се образуват такива запушалки, особено когато не се доизцеди напълно гърдата ( с помпа това си е много трудно). Хедра ти е написала всичко което трябва да знаеш около проблема. Зелевия лист също помага - аз така спях нощем, а освен това винаги оглеждах зърното за запушалка- ако я видиш можеш внимателно да и помогнеш да излезе със стерилна игла. Ще те успокоя, че като ти намалее кърмата и мине някой месец, ще престане да се запушва.
Лошо е, че имаш температура и силна болка- очевидно правиш мастит, на мен също веднъж ми се наложи да пия по този повод антибиотик - не пречи на кърменето, ако е съобразен с това, че кърмиш. Струва ми се, че не е лошо този път да направиш един антибиотичен курс. Посъветвай се и с личния си лекар.

# 7
  • Мнения: 177
Благодаря мамчета!
Днес бях на лекар и за сега съм само на физиотерапия. Ако не се оправя до четвъртък ще ме почват с антибиотик. От днес почнах лецитина и мисля че действа, защото лявата, която просто течеше по-бавно сега се оправи. Утре ще си взема и една зелка, че запушването е някак дълбоко и не се оправя. Този път не е просто тапа.

lenyto, наистина почти всеки път виждам тапата и я изстрелвам като се отпуши, но не съм се сещала да я махна. Не е ли малко мазохистично? Звучи болезнено... newsm12

# 8
  • Мнения: 1 089
Ами когато вече я виждаш не е болезнено, отгоре има само тъничък слой епител, който не е чувствителен. Може да се случи малко да прокърви, но поне се отпушва и ти олеква.
Стискам ти палци физиотерапията и всички останали процедури да ти помогнат и да се разминете с АБ!

Общи условия

Активация на акаунт