Хилендарски хляб?

  • 1 215
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 896
Баща ми ми донесе закваска за Хилендарски хляб. Майка го направила по рецептата, но освен, че получила нещо като кекс, тестото изобщо не се надуло и не могло да се опече хубаво. Иначе на вкус било приятно.

Въпросът ми е: някой правил ли е този хляб и ако да, каква е процедурата - втасва ли или какво. И резултати и мнения събирам.

Предварително благодаря.

# 1
  • Мнения: 4 371
Рая, пусни търсачката. Има поне 3 теми, едната от които е моя Embarassed

# 2
# 3
  • Мнения: 3 927
Да, правих го, че ме набута една съседка с него.....вкусен е, прилича на кекс, не бухва, защото няма набухвател в него.
Ако си получила инструкциите за "отглеждане" на тестото и ги спазиш, няма как да не ти се получи.
Все пак си струва да се вкуси Wink .

Да ти кажа, баща ти е закъснял малко Wink .....еуфорията с този хляб беше преди 2-3 месеца....

# 4
  • София
  • Мнения: 3 896
Благодарности за линковете, Duci. Жалко само, че всички разглеждат нещата от към вяра, святост и т.н.

Taneto, всъщност исках да разбера дали майка е сбъркала като само е разбъркала продуктите и го е метнала във фурната. Интересуваше ме кулинарната гледна точка.

Питах бабата на скъпия, как са правили квас по нейно време. Значи системата е същата - имаш отнякъде квас, замесваш тестото, отделяш си квас за следващото месене, втасва ти хляба и си го печеш. Демек отглеждаш си дрождите сам.

В крайна сметка от любопитство си замесих едно малко тесто от три лъжици квас и брашно. Докато месих добавях олио. Малко се престарах с брашното и тестото ми стана твърдичко. Оставих го да втсва във фурната, но за около един час не се беше надигнало кой знае колко. Накрая го опекох. Получи се хлебче с обем около 3-4 пъти по-голям от първоначалния. Доста сладко и плътно. Мисля да му хвана пропорциите и да карам на мая "собствено производство". Няма да слагам захар повече.

# 5
  • Мнения: 1 032
И аз имах пусната темичка за него. Wink
Една приятелка ми връчи туй ми ти чудо, а аз го метнах в кофата. Embarassed  Embarassed  Embarassed

# 6
  • Мнения: 4 371
Рая, а на теб не ти ли дадоха един лист как да го правиш, как да го съхраняваш и др.инструкции? Майка ми имаше такова нещо, но вече не го пази.
А някоя снимка не направи ли да ни покажеш какво е станало?

# 7
  • Мнения: 487
И аз го правих. Една колежка явно нямаше на кого да го пробута, защото ние с нея почти не се виждаме, а на указанието пишеше, че трябва да раздадеш трите части на любими хора...та така. Първата ми реакция беше да го хвърля и аз в кофата, ама пусто като са ти го дали вече как да не го направя.  Минах търпеливо през всички процедури /10 дни/, разделих го на четири части, моята я опекох, а другите три - в кофата за боклук. Е как да отида да досаждам на приятелите си с това чудо. Моят хляб си го ядох сама три дена, защото никой не искаше в къщи да го опита, и каквото остана го изхвърлих.
И в крайна сметка нищо не направих.
..абе аз си имам друго виждане на нещата - ако не мога да направя добро, поне да не правя нищо, пък, че съм изхвърлила Хилендарския хляб..дано дядо Божи ми прости Grinning

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
И аз го правих преди няколко месеца Laughing В указанието не пишеше да се оставя да втаса, но понеже ме бяха предупредили, че не се надува при печене, аз го оставих около 2ч. да втасва и после в фурната. Има вкус на кекс, аз не си падам по кексовете и много не ми хареса, но го хапнахме. Раздадох по едно парче на брат ми, снахата и племеника (нали се раздава на близки и от семейството), та брат ми си го хапна, много му хареса, дори ми искаше рецептата, да си забърка и той един (понеже снахата категорично отказа да вземе от сместа). Twisted Evil

# 9
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Raya
Taneto, всъщност исках да разбера дали майка е сбъркала като само е разбъркала продуктите и го е метнала във фурната. Интересуваше ме кулинарната гледна точка.


Ne e сбъркала.
И аз да те питам: не получи ли инструкция за отглеждане на тестото? В нея пишеше кой ден какво се прави. Общо бяха май 10 дни. В едните се добавяше прясно мляко и захар, после 3 дни почиваше, най на края се добавяха яйцата, стафидите, брашно и май имшаае още нещо и гогава се печеше.....след опичане, въпреки че не се слага от съвременните набухватели, все пак  ми се получиха малки мехурчета в кекса, но наистина беше доста сбит.....Аз спазих точно указанията и не ми се получи твърд хляб....
Друго вече не помня Confused

# 10
Raya, аз имам известен опит с печенето на хляб с кисел квас. Тук има два важни момента: да не се слага твърде много брашно (тестото не го меся на ръка, а го бъркам с дървена лъжица) и да се остави хлябът да втаса добре (от 6 до 12 часа). Подробности за киселия квас има тук и тук. В дир-ската тема се споменава и този сайт: http://www.io.com/~sjohn/sour.htm
Успех в правенето на хляб!

# 11
  • София
  • Мнения: 3 896
Taneto,

Имам рецептата. Там не пише нищо за втасване. Видя ми се съмнително просто - бъркаш малко и мяташ във фурната. А и оворих с баба - каза, че тестото трябва да втаса. За това питах.

karamel,

Мерси за линковете. Беше ми много интересно. Ще пробвам с хилендарският квас да направя бухнал хляб. А и ще видя дали ще стане в машината хляб с кисел квас.

Общи условия

Активация на акаунт