Спанака. Чак толкова ли е полезен ?

  • 4 295
  • 23
  •   1
Отговори
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
По-принцип винаги съм била скептично настроена за полезността от спанака и открих това:


Спанакът е род "тревисти растения" и принадлежи към семейството на ряпата. Това растение, произхождащо от Югозападна Азия, е с добре установена употреба в много страни по света, включително и в българската национална кухня.Въпреки че, наред с копривата, е толкова познат като една от първите "треви", с които се "хващаме за зелено" в края на зимата, може би най-хубавото нещо, което се е случвало на спанака, е Попай Морякът.Преди Попай, беше трудно да се накара някой да опита от вкусната спаначена супа. След появата на Попай Морякът, нещата драматично се промениха. Защо смятаме спанака за толкова полезен?В популярната теория, спанакът е богат източник на желязо. В действителност обаче, в 60 г задушен спанак се съдържат едва 1.9 мг желязо.По материали на Световната Здравна Организация нормалният дневен прием в хранителен порцион трябва да съдържа от 10 до 30 мг желязо, като от тях, при нормални условия, се усвояват само 10% (1 - 3 мг дневно).Както разбирате, става въпрос за такива количества, които няма как да получите от порция спаначена манджа, а само ако решите да "опасете" спаначена плантация.Желязото става токсично, когато е в количество по-високо от 20 мг на всеки килограм от теглото на човек - нива, които трудно ще постигнете при нормални условия и хранителен режим.Истината е, че спанакът наистина съдържа повече желязо от другите листни зеленчуци (без копривата), но смешното е, че митът за силата на спанака, увековечен във филмчето за Попай, се дължи на глупава грешка. В публикация на д-р Е. Вон Волф през 1870 г., грешно поставена десетична запетая създава фигура за съдържанието на желязо в спанака, което е 10 пъти по-високо от действителното. През 1937 г. немски химици проучват отново това "вълшебно" растение и коригират грешката. Това е подробно описано в материал на авторитетното медицинско издание "British Medical ...

http://xml.webground.bg/actualno/health/

# 1
  • Мнения: 27 524
Да, полезен е. И да, това правило за количествата и препоръчителствеността на даден продукт, изключая плодовете, важи за всички - чесън - сваля кръвното. Да, но поне килограм на ден. За анемия - спанак . Да, но поне 3кг на ден.  Laughing Зелени - да, но пак килограми. Зеле - да, но поне половин зелка на ден. Не може да се насмогне на всичко, нито да се отрича всичко.
Разбира се, че ВСИчКИ плодове и зеленчуци са безкрайно полезни и незаменими, както и ядките. Това е факт. Важното е да има рационално и балансирано хранене.  Peace

# 2
  • Мнения: 46 430
Че съдържа съдържа желязо, съдържа, но по-малко от зелето, лещата и много други, които даже не се славят с това  Laughing
Грешката е, че всместо 3 е било написано 30 мг.  Mr. Green

Въпреки това непрекъснато го срещам в списъка на храните, богати на желязо, дори във форума на д-р Нивеа бейби ...

# 3
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Блонди, не схванах, какво точно искаш да кажеш

# 4
  • Мнения: 27 524
Блонди, не схванах, какво точно искаш да кажеш

"Да, полезен е. И да, това правило за количествата и препоръчителствеността на даден продукт, изключая плодовете, важи за всички - чесън - сваля кръвното. Да, но поне килограм на ден. За анемия - спанак . Да, но поне 3кг на ден.  Laughing Зелени - да, но пак килограми. Зеле - да, но поне половин зелка на ден. Не може да се насмогне на всичко, нито да се отрича всичко.
Разбира се, че ВСИчКИ плодове и зеленчуци са безкрайно полезни и незаменими, както и ядките. Това е факт. Важното е да има рационално и балансирано хранене."  Peace

Пак ще опитам тогава  Hug
Суровоядството е полезно. Най-полезното. Ядки, плодове. Зеленчуците - според вида им - морковите без топлинна и маслена обработка например са почти безсмислени.
От друга страна - чесънът сваля кръвно. Да, но както писах - много глави на ден трябват. Така и за спанака и за всеки недоимък - само и единствено с него не се компенсира и оправя нищо. Важни са и страничните мерки.
А ако искаме с едно нещо да набавим нуждите - трябват килограми на ден от това нещо, било то спанак, чесън, коприва, моркови... което е почти невъзможно, нали?
Като заключение - няма начин при правилно, балансирано, здравословно и съобразено хранене да има нужда от съвети и да има като цяло проблеми  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 175
Че съдържа съдържа желязо, съдържа, но по-малко от зелето, лещата и много други, които даже не се славят с това  Laughing
Грешката е, че всместо 3 е било написано 30 мг.  Mr. Green

Въпреки това непрекъснато го срещам в списъка на храните, богати на желязо, дори във форума на д-р Нивеа бейби ...
Това за обърканата нула и аз съм го чувала.А за полезните храни-те са всички са полезни в нормални количества.

# 6
  • Мнения: 27 524
...дори във форума на д-р Нивеа бейби ...

Този форум и др. Слънчева са доста неблагонадеждна инстанция все пак   Wink

# 7
  • Мнения: 483
Листата са богати на белтъци, железни и калциеви соли и витамин A, B1, B2, C (аскорбинова киселина) и бета керотин и т.н.

В една купа спанак има 200% от дневната нужна доза вит. К

Далеч не е само желязото Mr. Green

# 8
  • Мнения: 6 438
Аз се чудех тази объркана нула точно за къде е била и сега ми светна Mr. Green

Mama E,намини при априлките,има много пожелания за днешният РД на Кайл  Hug Heart Eyes(сори за спама)

# 9
  • Мнения: 483
Аз се чудех тази объркана нула точно за къде е била и сега ми светна Mr. Green

Mama E,намини при априлките,има много пожелания за днешният РД на Кайл  Hug Heart Eyes(сори за спама)

Не знаех, много мерси, ще отида да се отчета  веднага:hug:

# 10
  • Мнения: 756
да , това за нулата наистина е така - ама аз чак се сетих иначе си направих спаначено пюре горда че ще дам достатъчно количестово желязо -леле съвсем изкуках вече
Блонди , а това за чесъна на мен въобще не ми трябват глави - 3 скилидки и не знам на кой свят съм , иначе си права за балансирана диета

# 11
  • Мнения: 27 524
Блонди , а това за чесъна на мен въобще не ми трябват глави - 3 скилидки и не знам на кой свят съм

 Joy

# 12
  • Мнения: 1 029
Блонди е много права.Иначе специално за желязото аз знам, че се съдържа в по-големи количества в някои меса и е по-лесно усвоимо.Така че наистина истината е в балансираното и разнообразно хранене

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Блонди е много права.Иначе специално за желязото аз знам, че се съдържа в по-големи количества в някои меса и е по-лесно усвоимо.Така че наистина истината е в балансираното и разнообразно хранене
Peace

# 14
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
да , това за нулата наистина е така - ама аз чак се сетих иначе си направих спаначено пюре горда че ще дам достатъчно количестово желязо -леле съвсем изкуках вече
....


Ето за това  пуснах и темата, защото, хората като чуят за спанак, веднага  го свързват с голям прием на желязо, а всъщност не е така.
И голям спор настана за тоя спанак /вкъщи м/у бабите/, та реших да се поразровя и открих  линка, който съм пуснала по-нагоре в темата.
Спанака не се харесва от сина ми, нито пък аз съм му фен /отвратителен ми е на вкус/  Rolling Eyes

Та, мисълта ми беше, че като лишавам семейството си от спанак и най-вече сина си, не е изгубили кой знае какво...

Общи условия

Активация на акаунт