Кърмене и повръщане

  • 871
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 071
Дамян е на 4 дни.Вчера ми слезе кърмата по-обилно и той почна много да повръща.Значи,слагам го на гърдата,той суче 5-10 минути и започва а се дави.След което ако го вдигна да се оригне-повръща.Опитах да не го вдигам-пак повърна.След това почва да плаче и да търси още да суче.Слагам го на другата гърда още около 5 мин и го махам.Снощи цяла нощ мрънкаше и търсеше да суче и се получи така че яде на около час.Според лекаря ни явно яде лакомо,повръща защото влиза въздух в коремчето и после пак е гладен.Да,ама се получава затворен кръг.Той каза да не го кърмя на по-малко от 2 часа през деня и поне 3 през нощта или пък да му давам вода нощем.Не съм убедена че това ще реши проблема-нали и водата ще му надуе коремчето и пак може да повърне.Та дайте ми вие съвет-какво да правя?

# 1
  • Мнения: 202
Дано да мога да те успокоя поне малко като ти кажа, че минахме по същия път, както е при вас.
Ради ми повръщаше на всяко кърмене, докато не навърши 2 месеца. Не бива да се плашиш от това, че бебчо връща кърма.
При повечето новородени е така.
Сменах дрешки на всяко хранене, даже и по- често. Повръщаше голямо количество и после отново искаше да суче. Според мен съвета на педиатъра  е добър, опитай се да го следваш.  Аз също вечер не давах кърма, а само водичка.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Даването на вода само ще обостри проблема,вместо да го намали.Ето няколко идеи какво можеш да опиташ - когато бебе започне да суче и усетиш тръгването на млякото,го махни от гърдата и остави силните пръскащи струи да изтекат в кърпа или памперс,след което си продължете кърменето.Друг вариант е да кърмиш силно полегнала назад или направо легнала,като бебе е отгоре върху теб.Спирай за уригване по няколко пъти на хранене.При много жени нещата се подобряват доста,ако кърмят лакомо сучещото бебе само от едната гърда на хранене,без да дават и другата - така няма втори силен приток на мляко,който да дави бебе и да го кара да се дърпа и да гълта въздух и бебето суче по-спокойно.По-добре е да го кърмиш на по-малки,а не на по-големи интервали - за да поема по-малко количество храна на едно хранене.А за да не става проблем,в продължение на 3ч предлагай само едната гърда,после следващите 3ч само другата.
И се успокоявай с мисълта,че повръщането е проблем на пералнята,а не на бебето Wink Минава докъм 6-тия месец обикновено и ако бебе е здраво,доволно и наддава добре,няма от какво да се притесняваш.Ако ти повръща и когато спи,сложи под матрачето отдолу нагънато одеалце,тънка възглавничка или нещо друго,за да го повдигнеш малко.

# 3
  • Мнения: 3 550
Отскоро забелязах този проблем и при нас, но само на едната гърда. Допускам, че е с по-широки канали. Бебокът постоянно се дави на нея, чак си мисля, че му става неприятно кърменето там. Взех да го държа по-изправен, когато е на нея. Така силната струя не му влиза направо в гърлото. Спирам често и го уригам. Май върши работа. Пробвай!

# 4
  • Мнения: 3 161
Това, което на неопитната майка изглежда като повръщане, най-вероятно е стандартно "връщане" на малко мляко след хранене - и ние сме минали оттам, не е страшно и се израства. Не сменяй дрехи след всяко кърмене, просто слагай лигавник или сгънато парче тензух под брадичката и на възглавничката, което сменяш често. И аз като Хедра мисля, че по-честото кърмене е по-смислено от спазването на интервали. На няколко дена бебето ти не разбира много от режими и за него това си е насилие! До миналата седмица е било на постоянно хранене без спиране чрез пъпната ти връв, дай му малко време да се адаптира.  Simple Smile Има време за интервали и режими.

Успех и - почти забравих - Честито бебе! Наслади се на радостта от малкото същество в ръцете си, слушай неговит и своите инстинкти и не се тормози за всичко, природата си знае работата!

# 5
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Сега с риск да ме изпозастреля половината форум ще кажа някои леко еретични неща, които помогнаха на дъщеря ми. Повръщането при нея, например, далеч не беше само връщане, а не е като да нямам опит. На всичко отгоре тя дори не беше лакомо бебе, а моята кърма - дори не беше така шуртяща. Някои от мамите по- горе са ти казали някои неща- повдигането на дюшечето например.  Друго- преди кърмене изцеди малко- докато е силната струя. И така да може детето само да си премери глътките и да не гълта толкова въздух. Това ще смекчи и проблема с коликите по- късно. По причина че стомахчето е по - високо и клапата на хранопровода е още несъвършена става трудното задържане на млякото, особено като напира едно яко хамалско оригване. Аз реших проблема с ранно захранване. Не говоря за сокове- на тях и аз не съм им фен в тази възраст. Правех си домашно пюре от ябълки варени на пара. И на три месеца , на обяд давах на Мария шише с мляко и ябърково пюре- сместа трябва да е гъстичка. Стомахчето започна да слиза по- надолу от тежестта на пюрето. Повръщанията рязко намаляха , а към четвъртия месец спряха. Това е моят опит- успешен, слава Богу. Пробвай различни варианти докато видиш че детето се чувства добре.

# 6
  • Мнения: 1 071
Само да поясня,че това ми е второ дете и съм всичко друго,но не и неопитна. WinkИ каката е връщала,но не и докато я кърмя.
Това с повдигането на главичката вече го направихме,също и лигавници слагам непрекъснато и ги сменям.Гърдите ми са много пълни и изцеждам малко от тях преди да почне да суче.Той явно е много лаком,суче много интензивно 2-3 мин и после като се задави почива 2-3 менути и пак.малко се притеснявам че по тоя начин не изсуква достатъчно,но пък след него изцеждам не повече от 5-10мл.
Колкото до по-честите хранения,да,опитвам се,но през деня той прави интервали от по 4 часа и никак не мога да го събудя,а през нощта-иска да суче на около час.
Все пак благодаря на всички за съветите и най-вече на Хедра,ще опитам да кърмя легнала.После ми е проблем и самото оригване-държа го по половин час на рамото ми без ефект.
Днес почти не е връщал,но пък и е сукал само 3 пъти до сега,надявам се че ще отмине.

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
И при нас класическата поза за оригване не вършеше работа,но се справяхме с две други алтернативни: при едната хващаш с едната ръка бебе под брадичката и я повдигаш леко (да не си навежда главичката напред,както става с бебетата на тази възраст),а с другата под тила и го повдигаш до седнало положение в скута ти - няма страшно,че е толкова мъничко,това е само за кратко - така коремчето се притиска и въздухът излиза.Другият вариант - обръщаш бебе с гръб към теб,прихващаш го с ръка през тялото под чатала - така ръката ти леко притиска коремчето и се оригва.
И двете са много ефикасни и бързи,но не съм съвсем сигурна как ще ви се отразят на повръщането - просто ще трябва да пробваш и да видиш.

# 8
  • Мнения: 3 161
ОК, явно съм в грешка този път  Wink. Но нямах предвид, че непременно си неопитна, а че на много неопитни им се струва страшно по/връщането. Аз поне в началото бях точно така. Все пак, опитът ти с първото дете свързан ли е с кърмене на поискване? Може би доста неща ще са ти нови сега, а и децата са различни, както със сигурност си установила.
А за лигавниците - малко съм се подвела от първия отговор, че сменяш дрехи на всяко хранене, сори  Simple Smile .  
Не съм и не бих давала вода нощем. За другото - слушай Хедра  Wink, тя много чете и много знае. Аз съм 'ветеран' и вече съм забравила първите уроци  Laughing .

# 9
Емем,наистина първото ми дете беше различно.Тя имаше силна жълтеница и изобщо не се събуждаше да яде.в къщи правехме цял цирк за да я събудим,мерехме я преди и след всяко ядене.Никога не е била толкова лакома,а аз пак имах много кърма.И тя е връщала,но след хранене,а не докато суче.Това ме беше стреснало.
Както и да е-благодаря за съветите,изпълних някои от тях и нещата се оправиха,вече не връща докато суче,а само ако го разбутам след храна.

# 10
  • Мнения: 1 071
Госта бях аз Grinning

Общи условия

Активация на акаунт