отказ за приемане на молба за отпуск след майчинство (спешно)

  • 14 878
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 109
Девойки,

ситуацията е малко объркана.
имам ТД към частно училище, по време на отпуска ми по майчинство смени собствениците си. с новите изобщо не се разбираме.
миналата година работих там на ГД без да прекъсвам майчинството. тази година и двете страни бяхме силно против.
в петък синът ми навършва 2 години и следва да се върна на работа.
от 10тина дни се опитвам да се свържа с училището, за да подам молба за платен отпуск, а след това и за неплатените 6 м, с което се надявам да приключим отношенията си.
тев упорито ме препращат към други, собственичката ми заяви, че е невъзпитано да й се обаждам по телефона (тя не стои в училище по принцип).
днес отидох и се опитах да подам молба за платен отпуск. отказаха да ми издадат входящ номер, както и изобщо да я приемат. зарязаха я на една масичка в коридора.

обяснението на зам. директора: Ама как ще ви приема молбата за отпуск? Вие сте уволнена!
 Shocked #Crazy
той всъщност не знаел дали работя при тях или не. имал забрана да ми приеме молбата под предупреждение за уволнение.

Утре най-сетне ще имам среща със собственичката. Подозирам, тя ще иска да ме уволнява заради недостатъчна квалификация (имам бакалавърска степен по друга специалност, и уверение от университет, че съм пред завършване магистър по специалността, която преподавам).
В момента хората, които ме заместват също нямат нужната квалификация.

Голям абсурд ейй... сега акто чета какво съм написала, не мога да повярвам , че може да се случи такова нещо. какво всъщност искам да попитам?!
какво се прави , когато откажат да заведат молбата за отпуск?
(не за одобрение, а за приемане с вх. номер)
Ако в петък отида на работа, как да докажа, че съм била там? по принцип се разписваме в дневници и материална книга, но може изобщо да не ми позволят да стигна до тях. може ли след това да ме уволнят, защото не съм се явила на работа? ако не ме пуснат да вляза в час? 


# 1
  • Мнения: 238
Ако новите собственици са приемници на старите, то те трябва да се приели и твоето майчинство.По закон имаш право на една година неплатен отпуск, след изтичането на двете години, но ми се струва че ти не искаш да я взимаш тази една година, така ли е? Иначе за нея се подава заявление по образец.
 За тази две години, к си била по майчинство имаш, съответно платен отпуск за всяка година, който те трябва да ти го изплатят, ако не ти го дадът сега.
Ако положението съвсем е нетърпимо, и не ти приемат нито заевлението, нито молбата за отпуск, а и не те допускат до работа, подай оплакване в инспекцията по труда.
 Да ти кажа, също така, незнам дали не е късно вече, можеш да пратиш молбата по пощата с обратна разписка, подписвайки разписката те ти приемат молбата.
 Говорех за твоя случай със нашата счетоводителка и тя това ми каза, ако нещо грешно съм препредала, надявам се майките счетоводителки да ме поправят.
 Успех, мила. И пиши как са се развили нещата.

# 2
  • Мнения: 5 401
Здравей! Много съжалявам за неприятностите, които са те сполетели! Нямам думи!  Confused

Съветът на мъжа ми, който е гл. счетоводител, е да се консултираш с НОИ! Работодателя няма право да ти откаже отпуск, а щом има намерение да те уволни - подай жалба.

Успех!   bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 1 352
чл.176от КТ
(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
Тук не става въпрос за разрешаване на ползването от страна на работодателя, а за уведомяването му, че отпускът ще се ползва, считано от .... и датата се определя от правоимащия служител.
 
И само да уточня, че след отпуск за отглеждане на дете до 2 -год, майката има право на 6 месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 год, който може да се ползва на части.

# 4
  • Мнения: 2 109
Много благодаря за отговорите!

Аз също разпитах и научих доста неща, като  ми остане време ще ги синтезирам за инфо на ледващата мама в подобна ситуация.

Вчера се срещнах с новата собственичка и се разбрахме те да ми изплатят целия отпуск 2005-2008, който в случая се равняваше на 104 дни и да подам молба за напускане. по принцип това е най-неизгодни за мен вариант, най-изгодния за тях, но реших да си пестя останалите разправии и безкрайно пилене на нерви  тези ненормални хора.

най-идиотската забележка беше, че при тях ега всичко било в безкраен ред (!!!) а не хао, както било при предишните собтвеници. но понеже са луди хора (наистина), изобщо не спорих и не се обяснявах. отне им 3 часа и половина да подпишем 2 предварително приготвени документа, и да сложат входящ номер. нямам думи. това го правиха секретарка, директорка, собственичка, счетоводителка , с около 15 телефонни консултации с адвокат и счетоводна къща.... какво повече да кажа...

# 5
  • Мнения: 5 401
Надявам се повече да нямаш вземане-даване с подобен род хора!  Hug

# 6
  • Мнения: 24 467
Гледам- взела си решение, затова пиша по принцип:
Когато работодателят ви не желае да приеме ваше изявление- било за ползване на отпуск или за напускане, няма значение какво, а вие така или иначе държите да го направите:
1.Отивате и подавате заявлението /молбата и т.н./ в присъствието на 1-2 души, които ще ползвате евентуално като свидетели за в бъдеще.
2.Изпращане на документа с нотариална покана- чудесна работа върши, пробвала съм го лично и с клиенти, след което сме ходили на съд и връчването биваше винаги отчитано като направено.
3.Едно време имаше едни телеграми с екземпляр за изпращача и известие за доставка. За разлика от писмата с обратни разписки /не ги препоръчвам, не се знае какво точно сте изпратили с тях/ съдържанието на телеграмата е обявено.

Ако имаш конкретни проблеми- питай. Късмет.

# 7
  • Мнения: 673
  Зачетох се тук във вашата тема...Направо нямам думи...
                                   Българио, драга мила,
                                   земя пълна с "добрини"....

# 8
чл.176от КТ
(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
Тук не става въпрос за разрешаване на ползването от страна на работодателя, а за уведомяването му, че отпускът ще се ползва, считано от .... и датата се определя от правоимащия служител.
 
И само да уточня, че след отпуск за отглеждане на дете до 2 -год, майката има право на 6 месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 год, който може да се ползва на части.
iskam da popitam kolko vreme e plateniiat otpusk i kakvo e zapla6taneto a sa6to taka i neplateniiat moje li sled polzvaneto im da podam molba za napuskane

# 9
  • София
  • Мнения: 1 352
чл.176от КТ
(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
Тук не става въпрос за разрешаване на ползването от страна на работодателя, а за уведомяването му, че отпускът ще се ползва, считано от .... и датата се определя от правоимащия служител.
 
И само да уточня, че след отпуск за отглеждане на дете до 2 -год, майката има право на 6 месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 год, който може да се ползва на части.
iskam da popitam kolko vreme e plateniiat otpusk i kakvo e zapla6taneto a sa6to taka i neplateniiat moje li sled polzvaneto im da podam molba za napuskane
Платеният годишен отпуск е най - малко 20 дни за 1 година, и се заплаща на база на заплатата за последния месец, преди ползуването на отпуска, през който служителят е отработил най-малко 10 работни дни. Неплатеният отпуск за гледане на дете до 8 год. е в размер на 6 месеца, за всеки от родителите, като не може да се преотстъпва. Единият родител може да ползва 12 месеца неплатен отпуск само в следите случай:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
Може да подадеш молба за напускане когато решиш. Можеш да напуснеш взаимно съгласие само ако работодателя се съгласи. Ако напускаш с предизвестие може да го пуснеш по време на отпуска и да ти тече докато ползваш този отпуск.
 

# 10
  • Мнения: 107
Във връзка с изплащането на отпуската имам следния въпрос-имам право да ползвам отпуската или да ми бъде изплатена за периода в който съм била в отпуск по майчинство, а за периода преди това в който съм била в болничен важи ли това-аз излязох когато бях в 4ти месец бременна-т.е те са общо 3 години-тъй като същата тази година не съм ползвала отпуска също. Може да е малко объркано обяснението ми Embarassed, надявам се да разберете какво имам в предвид..

# 11
  • София
  • Мнения: 1 352
Във връзка с изплащането на отпуската имам следния въпрос-имам право да ползвам отпуската или да ми бъде изплатена за периода в който съм била в отпуск по майчинство, а за периода преди това в който съм била в болничен важи ли това-аз излязох когато бях в 4ти месец бременна-т.е те са общо 3 години-тъй като същата тази година не съм ползвала отпуска също. Може да е малко объркано обяснението ми Embarassed, надявам се да разберете какво имам в предвид..
И за времето, в който си била в болничен ти се полага основен платен годишен отпуск. За трите години ти се полагат не по - малко от 60 дни. След изтичане на майчинството можеш да ползваш този отпуск. Неизползваният отпуск се изплаща само при прекратяване на договора, като обезщетение.

# 12
  • Мнения: 107
Разбрах, благодаря ти за светкавичния отговор  bouquet- аз мисля да прекратя договора след изтичане на 2те години и ако не бях прочела тук, нищо чудно и да се направят на луди за това обещетение

# 13
  • Мнения: 1 289
Гледам- взела си решение, затова пиша по принцип:
Когато работодателят ви не желае да приеме ваше изявление- било за ползване на отпуск или за напускане, няма значение какво, а вие така или иначе държите да го направите:
1.Отивате и подавате заявлението /молбата и т.н./ в присъствието на 1-2 души, които ще ползвате евентуално като свидетели за в бъдеще.
А някой има ли идея какво представлява молбата или заявлението,което се подава и от коя дата трябва да е.Сина ми на 2 януари направи две годинки и сега искат да ме освободят от 2 февруари от работа.Казах им,че ще подам молба ,за да си ползвам непл.майчинство,но незнам какво и как трябва да напиша и как да го формулирам.Ще съм ви безкрайно благодарна за отговорите и съветите.   bouquet

# 14
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Гледам- взела си решение, затова пиша по принцип:
Когато работодателят ви не желае да приеме ваше изявление- било за ползване на отпуск или за напускане, няма значение какво, а вие така или иначе държите да го направите:
1.Отивате и подавате заявлението /молбата и т.н./ в присъствието на 1-2 души, които ще ползвате евентуално като свидетели за в бъдеще.
А някой има ли идея какво представлява молбата или заявлението,което се подава и от коя дата трябва да е.Сина ми на 2 януари направи две годинки и сега искат да ме освободят от 2 февруари от работа.Казах им,че ще подам молба ,за да си ползвам непл.майчинство,но незнам какво и как трябва да напиша и как да го формулирам.Ще съм ви безкрайно благодарна за отговорите и съветите.   bouquet

До Управтеля на .............

Заявление от ..... трите имена

Заявявам, че считано от  ..... желая да ползвам ......... / пишеш колко дневен / неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст, съгл. чл. 167а от КТ за детето ми ................ трите имена.

Дата  ..... Подпис .....

Ето ти малко инфо за самия отпуск и правата ти:

Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст

Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползвали отпуск по ал. 1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер. Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
(Sunglasses Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.
(9) Редът и начинът за ползване на отпуска по ал. 1 - 8 се уреждат с наредба на Министерския съвет.

Общи условия

Активация на акаунт