мога ли да се грижа за дете от социален дом без да го осиновявам

  • 1 151
  • 6
  •   1
Отговори
Здравейте, моля, ако знаете как стоят нещата в Закона и на практика, отговорете ми:

Срещнах пред Кауфланд в Младост едно хлапе, което връщаше количките на клиентите от паркинга до стенда за колички. Каза ми, че живее в Дома в Надежда, София и е 5ти клас. Искам да се обадя в Дома и да се уговоря с тях да го извеждам на обяд, на разходка, да му платя някакво обучение, да му нося дрехи и т.н. знаете ли дали има законова форма, под която да поискам от Дома да ми разрешат да правя това. - не е нито осиновяване, нито приемно семейство. Как ще ме посъветвате да се свържа с Дома и какво да кажа? според Вас въобще възможно ли е да пускат децата из града или детето ме е подвело?

Благодаря предварително за отговорите, Ангелина

# 1
  • Мнения: 673
  Мисля ,че трябва станете приемен родител. Обърнете се към Отдела за закрила на детето в близкия клон на Социални грижи. Там ще Ви дадат повече информация. Доколкото знам процедурата е много сложна ,но си струва да се опитате. Успех и поздравления за благородното начинание!

# 2
  • Мнения: 286
Здравейте, моля, ако знаете как стоят нещата в Закона и на практика, отговорете ми:

Срещнах пред Кауфланд в Младост едно хлапе, което връщаше количките на клиентите от паркинга до стенда за колички. Каза ми, че живее в Дома в Надежда, София и е 5ти клас. Искам да се обадя в Дома и да се уговоря с тях да го извеждам на обяд, на разходка, да му платя някакво обучение, да му нося дрехи и т.н. знаете ли дали има законова форма, под която да поискам от Дома да ми разрешат да правя това. - не е нито осиновяване, нито приемно семейство. Как ще ме посъветвате да се свържа с Дома и какво да кажа? според Вас въобще възможно ли е да пускат децата из града или детето ме е подвело?

Благодаря предварително за отговорите, Ангелина
Аз наскоро разбрах, че по-големичките деца от домовете могат да излизат и да се разхождат из града. Като се погледне реално това е добре за тяхната интеграция в обществото. Да ви позволят законно обаче да го извеждате - не вярвам да е възможно. Нали разбирате, възможни са (хипотетично) "злоупотреби".
Не знам точно как си представяте да платите негово обучение - в смисъл да ходи на определени уроци или след като напусне дома? Тогава пред него ще има ред проблеми като намиране на квартира, работа и пр.
Накратко казано, ако наистина желаете да помогнете, а не е само някакъв импулс, оформете приемно семейство. Не знам само как стоят нещата с това дали можете да посочите конкретно дете. Наскоро имаше тема за приемното семейство. Потърсете я.

# 3
  • Мнения: 847
да не почваме с тежката артилерия веднага Wink
едва ли някой може от една среща пред супермаркета да скочи директно в сложна връзка като приемно семейство ...

може би за начало е добре да отидете във дома на свиждане на детето няколко пъти, да поговорите, да се опознаете на "негова" територия, така ще се запознаете с персонала, с условията в дома, с личната история на детето може би. не мисля, че е проблем да му занесете подарък лично за него, но е добре да има нещичко и за другите, за да не го гледат с лошо ... ако изградите връзка и директорът и педагозите там ви познават, възможно е и да се разширят контактите ...

иначе, за пускането навън, честно казано, това, че могат да излизат и "работят" по супермаркетите като връщат колички, например, което го има и в нашата Била, ги поставя в доста опасни ситуации, в които много хора могат да злоупотребят с тях! така че, не знам колко и как и за какви деца е допустимо!

# 4
  • Мнения: 2 172
Това за излизането- разрешават им, нали ходят и на у-ще сами. Аз съм виждала деца от дом1-2 клас да се шляят из центъра на града, вярно-в малък град беше.
Не си ли спомняте в репортаж даваха преди време как наранили с бомбичка или  нещо друго дете от дом на улицата в 22ч., на 10-11г. !В Горна баня ако не се лъжа беше. Запомних го защото по случайност познавам лично това дете. А за големите да не говорим, в такива вертепи даже се забъркват... Вземат ги и с коли и никой копче не им казва. Но това е друга тема. Ако е за официално гостуване извън дома, сигурно трябва да ви познават.Marrymaroon е права.

# 5
  • Мнения: 286
да не почваме с тежката артилерия веднага Wink
едва ли някой може от една среща пред супермаркета да скочи директно в сложна връзка като приемно семейство ...

Но защо да е "тежка артилерия". Може би човекът се нуждае именно от нашата подкрепа и насърчение? И ако примерно си мисли, че приемна грижа е нещо много тежко и непосилно, то ние можем да му дадем едно рамо и да помогнем да види, че не е така. Самата мисъл да помогнеш на дете от Дом навежда на мисълта, че сърцето е отворено в тази посока.

# 6
  • Мнения: 4 138
посоката е една, пътищата обаче са много. да се съветва веднага някой да поеме пътя на приемната грижа, не е мисля най-рационалното според мен в случая.
принципно самата приемна грижа не е лошо нещо, но по закон избор на дете няма. и не би трябвало да има. това е основното, заложено в принципа на приемната грижа.
друг е пътят на настойничество и попечителство. той се поема след задълбочена връзка с едно определено дете. след създаването на отношения между даден човек и дадено дете. след създаването на близки отношения.
всеки в този живот има граници и неща, които може да осъществи или не може. в момент, в който се взима подобно решение за съдбата на едно дете е нужна много силна и ясна позиция и мотивация.

естествено, подкрепата се иска от нас и е хубаво да я даваме. това, че в момента в българия на приемни семейства се дават желани от тях деца, не означава, че това е начина. може би именно това пречи да има повече приемни семейства в момента.

професионалната приемна грижа е професия. би трябвало да бъде упражнявана като такава и да е призвание. ясното разделяне на начините, по които искаме да се грижим за децата, предпазва от излишни травми всички.

постепенно запознаване и опознаване на детето в този случай е по-добрият вариант според мен.


колкото до децата, които са от домве, а са навън и се разхождат свободно е въпрос на закони. деца до определена възраст, независимо от  социален дом или от редови семейства не би трябвало да са без придружител. да кажат юристите как е точно.
което важи за едните, би трябвало да важи и за другите. това, че някои от тях живеят в социални домове, не ги прави затворници, които трябва да спазват различни правила.

най-лесно е да отидете в дома и да разговаряте с директорката за определеното дете. какви възможности има, какви са законовите положения, какво би допуснала тя и какво не. има свободно оформени м олби за доброволчество, изисква се и здравна книжка. в противен случай може да бъде забранен достъпа до определен дом. много зависи от директора на дадената институция, от неговото виждане по въпроса.

Последна редакция: чт, 06 мар 2008, 12:45 от matakosmata

Общи условия

Активация на акаунт